OBTOŽBE

»Pomagala sem ti na oblast, danes pa sem nad teboj razočarana«

Objavljeno 15. september 2012 11.42 | Posodobljeno 15. september 2012 19.43 | Piše: A. L.

Poslanci po njenem mnenju ne razumejo slovenskega naroda, saj nikoli niso delali v tovarnah, temveč se le selijo z enega stolčka na drugega.

Prisrčno snidenje z Angelco Likovič

LJUBLJANA – »Od osamosvojitve naprej smo imeli vlade, ki so samo grabile in kradle. In ko bo enkrat zmanjkalo v koritu, potem se bo sesulo. Domine bodo padle, ker so vsi povezani, levi in desni, in mreže se bodo raztrgale. Šele takrat bo mogoča rešitev za Slovence,« je prepričana komentatorka resničnostnega šova in nekdanja osnovnošolska ravnateljica Angelca Likovič. Pravi, da tako zdajšnja vlada kot prejšnje niso delale v dobro državljanov. O aktualni vladi Janeza Janše pa pove: »Če bi vlada delala v dobro državljanov, bi takoj uvedla finančno policijo, da bi ugotovili, kako so ljudje pridobili denar, uredili take in take hiše. Če ni papirjev, bi takoj zaplenili, prodali in dali v blagajno. Takoj bi zahtevali, da se denar iz davčnih oaz prenese nazaj v Slovenijo. Denarja bi bilo dovolj. A tega ne upa noben predsednik vlade, ker so levi in desni tajkuni, vsi so med seboj povezani, nastrada pa slovenski narod. To nikamor več ne pelje. Upam, da se bo slovenski narod zbudil.«

Menedžerjem, poslancem, predsednikom bi plače znižala za 30 odstotkov.

Nobenega poslanca ne ceni

Likovičeva je prepričana, da bi si poslanci morali spet znižati plače: »Poglejte Francijo. Poslanci (slovenski, op. p.) ne razumejo slovenskega naroda. Veste, ti niso nikoli delali v fabrikah, s stolčka na stolček so se presedali in ne razumejo naroda.« Pri tem opozarja, da učitelj in šofer ne moreta delati, če nimata izobrazbe: »Poslanec pa je lahko vsak, ki je polnoleten in državljan. Treba je določiti merila, kriterije, kdo lahko pride h koritu. In potem spremljati. Če se tega ne drži, ga jutri ni več. Narediti je treba red med njimi.« Sicer pa nekdanja ravnateljica brez dlake na jeziku pove, da nobenega od poslancev ne ceni.

Prav tako poudarja, da ne more vsak kandidirati za predsednika države: »Politik je lahko vsak, zato je politika na tako slabem glasu.«

Večinski volilni sistem namesto strankarskega

»Večinski volilni sistem bi morali imeti. Namesto da volimo stranko, bi morali Janeza, Tineta, Pepeta ... Stranka ima na vrhu samo kimavce. Tisti, ki samo kimajo, pridejo na vrh lestvice. Tisti, ki smo kritični, smo nizko. To bi bilo treba nemudoma spremeniti,« pravi Likovičeva. 

Vsi obljubljajo, ko pa pridejo h koritu, se zagrebejo za hrano.

Strankarski sistem bi morali po njenem mnenju čim prej opustiti, v ospredje pa bi morali postaviti izobrazbo, stroko in vrednote: »Ali delaš za narod ali zase.« 

Narobe svet

Po njenem mnenju je nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež res kriv. »Ampak on je 10. ali 15. na lestvici. Ob pomoči navez mu je uspelo kazen znižati s sedem let na pet. Sodni sistem ne deluje. Mi nimamo pokončnih sodnikov, državnih funkcionarjev. Ali si ne upajo ali pa so nesposobni.« Ob tem opozarja, da sta bila Tovšakova in Zidar obsojena, pa se še vedno sprehajata na prostosti. »Bavčar pa na proslavi sedi, kot največji tajkun, v prvi vrsti. Mi imamo vse zmešano, oprostite.«

Ker je taka zakonodaja, je Janković tudi veliko pokradel.

Dva mandata največ

»30 let so eni in isti na oblasti. Edino pri Pozitivni Sloveniji in pri Virantu je nekaj novih. Čisto vsi so že bili in se vrtijo s stolčka na stolček. Morali bi reči, dva mandata si lahko poslanec, potem pa konec. Enako za predsednika države. Tega pa ni. Vsi obljubljajo, ko pa pridejo h koritu, se zagrebejo za hrano,« pravi. Izpostavlja, da smo Slovenci zelo veliki hlapci in da je Cankar imel prav, ko nas je tako označil. »To bomo toliko časa, dokler bo zadnji krompir v koritu. Ko ga bo zmanjkalo, se bodo pa začeli tožariti med sabo. To pa ne vem, kdaj bo, ker je denarja dosti.«

Če bi bil Janković na oblasti ...

»Ne podpiram nobenega od njiju (Janez Janša in Zoran Janković, op. p.). Janković je za Ljubljano, kolikor ga spremljam, ogromno naredil. On je korajžen, si upa. Je pa res, da se je zelo zapufal. Ker pa je taka zakonodaja, je tudi veliko pokradel. Kot gospodarstvenik bi bil boljši,« svoje mnenje predstavi Likovičeva.

Predsednik države je kot lepa vaza. Hodi okoli in se kaže, odgovornosti pa nima. Ne bomo plačevali ljudi, ki niso za nič odgovorni.

Ljudi, ki niso za nič odgovorni, ne bomo plačevali

Obregnila se je tudi ob predsedniško funkcijo: »Predsednik države je kot lepa vaza. Lahko kaj priporoča, predlaga, nima pa kompetenc. Treba je najprej določiti kriterije, kdo je lahko predsednik države, potem pa določiti kompetence. Predsednik ne more dati nečesa v presojo ustavnemu sodišču, predlagati razrešitve kakšnega upravnega odbora. On samo potuje. Je pa res, da bi lahko že zdaj sklical kakšno tiskovno konferenco in predstavil svoje mnenje. Odločen bi moral biti. Preveč so mehki, preveč so spolzki. Saj lepo živijo ... Ko pride gor, ima lepo plačo, ni pa za nič odgovoren. Ne bomo plačevali ljudi, ki niso za nič odgovorni,« se razburi.

Zver se bori za stolček, da bo lepo živel

Zdajšnjega predsednika države Danila Türka vidi kot umirjenega svetovljana: »Da bi se glasno zavzel za kaj, pa se ni, zato me je razočaral. On bi lahko povedal svojo strategijo, če jo upoštevajo ali ne, bi pa ljudje videli, da se bori. Milan Zver je umirjen, je lepo napredoval po stolčkih, ki so dobro plačani. Se bori za stolček, da bo lepo živel. Borut Pahor si je pa izbral kampanjo, kot si jo je. To je njegova odločitev. Mislim, da predsedniku ni treba odvažati smeti. Tako se je pač odločil.«

Ljudje so v stiski in to pušča posledice. Zakaj pa mislite, da imamo toliko samomorov?

Lažnive obljube

»Ne potrebujemo vaz, da hodijo okoli, mi jih pa plačujemo, da lepo živijo,« še enkrat poudarja Likovičeva. Dodaja, da je edino Monika Malešič dejala, da bo polovico plače dala stran. Pri tem se je spomnila na obljube SDS in njihovo knjigo 10 + 100: »Večina jih daje obljube, ko pa pridejo h koritu, to pozabijo.«

Poslancem plače za 30 odstotkov dol

Po njenem mnenju bi bilo treba varčevati od vrha navzdol, ne pa tako kot dela ta vlada: »Menedžerjem, poslancem, predsednikom bi plače znižala za 30 odstotkov.«

Zdajšnjo vlado bi Likovičeva zamenjala s tehnično. A le, če bi na vrhu sedel nepolitik.

Kdaj bo boljše?

»Slovenci bomo morali počakati, da denarja v koritu zmanjka. Takrat bo ponovni zagon in na novo bo treba postaviti družbo. To pa ni nujno, da se bo zgodilo hitro. Slovenija je danes v anarhiji in kaosu, krivi pa smo Slovenci, ker smo taki hlapci,« pravi Likovičeva. Prepričana je, da če vlada ne bo spremenila izvajanja svojih ukrepov, če se bo torej najbolj varčevalo najbolj spodaj, se bo zgodila ulica: »Ljudje so v revščini. Nimajo za avtobus, nimajo za kruh. Morali bi iti med ljudi, da bi ljudje povedali, kako živi na primer mati s štirimi otroki.«

»Stanje je zelo hudo, zelo kritično. Psihično je hujše kot fizično. Ljudje so v stiski in to pušča posledice. Zakaj pa mislite, da imamo toliko samomorov?« vprašuje Likovičeva.

Če so zaradi otroka izgnali Urana, bi iz Slovenije morali izgnati tretjino duhovnikov.

Razočarana nad Janšo

»Če bi Janšo (Janeza, op. p.) srečala danes – vprašanje, ali bi hotel z mano kontaktirati –, bi mu rekla: 'Leta in leta sem delala zate, v tistih časih, ko je bilo zelo nevarno, pomagala sem ti v Grosuplju, da si prišel na oblast, danes pa sem zelo razočarana nad tabo. To bi mu povedala',« je razkrila Likovičeva.

Tretjina duhovnikov ima otroke

»Cerkev bo morala iti v korak s časom. Tretjina župnikov ima otroke. Žalostno je, da ti ljudje, ki so vrh morale, res zgled, tole doživljajo. Ogromno župnikov je res krasnih in zdaj leti slaba luč tudi nanje. Vrh cerkve pa deluje tako kot vrh politike. V mariborski škofiji bi morali odgovarjati. Treba je razčistiti,« polom mariborske škofije in izgnanstvo upokojenega nadškofa Alojzija Urana pokomentira Likovičeva. Prepričana je, da bi cerkev kot institucija morala malo razmisliti o celibatu.

Namesto Janše na vrh nepolitika

Likovičeva meni, da ne potrebujemo stricev iz Bruslja, bi pa zdajšnjo vlado zamenjala s tehnično. A le, če bi na vrhu sedel nepolitik: »Če bi upal kdo, v tem času, ko so stranke tako močne, politiki pa prav tako močni.«

Če vlada ne bo spremenila izvajanja svojih ukrepov, se bo zgodila ulica.

Fiskalnega pravila po njenem mnenju ne potrebujemo. Bruslju pa je treba povedati, naj nas ne posiljuje s tem in da nismo hlapci. O razprodaji državnih podjetij pa: »Imetje je treba čuvati, na vrhove pa postaviti prave ljudi.« 

Vtikanje nosu, kamor politika ne spada

»Politika se preveč vtika povsod. Mi moramo dati posameznikom kompetence in odgovornosti. In tudi sankcije. Kontrola je odpovedala na vseh ravneh. Čuta odgovornosti ni nikjer. Nobenega poslanca ne moremo zamenjati. Če bi bil kodeks jasno napisan, bi tisti, ki je poneverjal, letel. Danes pa kradejo tudi podjetniki. Če le more, česa ne plača. Poglejte pri delavcih. Ne plačujejo jim prispevkov, pa jim nihče nič ne more. Na novo je treba postaviti vrednote, odgovornosti, dolžnosti,« je v oddaji Resnica na TV Pink 3 povedala Likovičeva.

Deli s prijatelji