VROČE

Poljanci se v vročini hladijo v toplicah

Objavljeno 01. avgust 2012 13.00 | Posodobljeno 01. avgust 2012 13.00 | Piše: Vladimir Jerman

V vodi s 23 stopinjami se na Gorenjskem pozimi brezplačno ogrejejo, poleti pa osvežijo.

KOPAČNICA - Tedaj ko vročina še pse prežene v zavetje hladu, julija in avgusta, se prebijamo skozi pasje dneve. V resnici so obdobje med 23. julijem in 23. avgustom za pasji čas poimenovali astronomi, to pa zaradi Sirija, v antiki imenovanega Orionov pes, v tem času najsvetlejše zvezde na nebu. V občini Gorenja vas - Poljane pa imajo zagretega župana Milana Čadeža, ki se niti v tem času noče odreči užitkom vožnje s kolesom. V nasprotju z mnogimi slovenskimi občinami, ki so premajhne za kolesarsko turo, je dolina ob Poljanski Sori s hribovjem, ki jo obdaja z obeh strani, prava kolesarska meka. Celo v pasjih dneh!

Nadzor na kolesu

Pri Topličarju v Kopačnici so tik pred letošnjimi pasjimi dnevi odprli lično brunarico. V Hotavljah pred mostom desno sledite kažipotu RTC Cerkno, saj ga za Kopačnico še ni. K brunarici drug za drugim kot muhe kapljajo v lastni švic namočeni biciklisti na osvežitev. Za šankom, v bajerju in pod prho. Med njimi tudi župan Čadež. Po protokolarnem pozdravljanju ob prihodu na levo in desno je priznal, da je pedala vrtel na službeni poti: »Res sem na delovnem obhodu, točno tako. Čez Dobrave, kjer sem doma, sem si šel na Sovodenj ogledat, kako popravljajo cesto. Z vzponom na Ermanovec sem preveril, kako napreduje saniranje plazu, nato pa čez Podpleče sem dol v Kopačnico, da se poveselim, kako živahno je ob testnem bajerju.«

To je posebna zgodba: »Ob prvotnem izviru z 18 stopinjami Celzija smo leta 2005 zavrtali v globino, iz katere priteče voda, ki ima 23,4 stopinje Celzija. Že stoletja je znano, da je topli izvir zdravilen, zdaj pa v sodelovanju s firmo Zarja Kovis iz Kamnika, ki jo vodi Ivan Hribar – postavil je terme Snovik v Tuhinjski dolini – spremljamo pretok, pritisk in stalnost temperature vode. V zvezi z balneološkimi raziskavami smo oktobra 2010 postavili testni bajer. Lani je občina od dedičev odkupila tudi že nekaj časa nenaseljeno Topličarjevo domačijo z okoli 70 hektari posestva.«

Zakaj še brunarica, je pojasnil: »S turističnim društvom Hotavlje in gostilno Lipan smo se dogovorili, da z brunarico zavarujemo vrtino, obenem pa še odžejamo kopalce.«

Občina je za vrtino, raziskave, testni bajer in brunarico porabila 142.000 evrov, za nakup Topličarjeve domačije pa še slabega pol milijona: »Podan je temelj, da pride investitor, ki bo razvil turizem v sonaravni smeri, saj ne bi hoteli betonske džungle. Naša želja je, da letovišče ne bi grobo poseglo v občutljivo naravno okolje, obenem pa bi v svet poneslo dober glas o dolini in naših domačih izdelkih.«

Kopanje 
brez vstopnine

Gostinsko ponudbo brunarice je prevzel Janez Filipič iz znane hotaveljske družinske gostilne Lipan: »Občina je pridobila enostavno gradbeno dovoljenje za začasni objekt, zrisal jo je sovaščan Marko Prezelj, izdelal pa Janez Dermota iz Gorenje vasi. Mize in kopalne kabine sem iz naravnega lesa naredil sam s pomočjo domačih mojstrov. Zamisel se je porodila, ko sva z ženo in najinimi tremi nadobudneži Maksom, Tevžem in Erazmom, pa še s četrtim, bratovim Oskarjem – noben ni starejši od pet let – začela zahajati k testnemu bajerju. Ker je bilo obiskovalcev vse več, prevladujemo domačini od Žirov do Kranja, precej pa je tudi drugih, so ti kar klicali po gostinski ponudbi. Ker smo registrirani tudi za ponudbo zunaj domicilne gostilne, sem se ogrel še za Kopačnico. Ponujamo osvežilne pijače in sladolede, predvsem pa jabolčnik, cider, piškote, klobase in sir z okoliških kmetij. Časi so takšni, da marsikdo, ki z otroki ne more na morje, rad pride do Topličarja. V testnem bajerju predpisi dovolijo kopanje, če je globina vode manjša od 135 centimetrov, kar upoštevamo. Starejši obiskovalci in mamice z otroki prihajajo dopoldne in se vračajo zvečer, v najhujši pripeki pa se prihaja hladit mladina. Ljudem se zdi kar neverjetno, da ni vstopnine. A ne bomo je pobirali, saj župan pravi, da ni vse v denarju – več je v zadovoljstvu, da se razširja glas, kako je pri Topličarju v Kopačnici prav fletno!«

Igra brez ponovitve

Za drugi konec tedna v avgustu v Hotavljah pripravljajo večer slovenskih podoknic, ki ga bo spremljala posebnost – že tradicionalna veseloigra z vsako leto drugačno ostjo, je povedal Janez Filipič, ki je tudi predsednik turističnega društva: »Trideset do 40 domačinov jo odigra le enkrat in nikoli več, v soboto zvečer po Lovrencu, brez ponovitve. Lani smo v veseloigri obudili pestra doživetja naših dolgoletnih članov. Letošnje vsebine še ne smem razkriti, lahko pa povabim tiste dni v Hotavlje na predstavo, nedeljski semenj in glasbene večere.«

Topličar oproščen desetine

Dr. Jože Pfeifer je v Idrijskem zborniku objavil zgodovinsko študijo, kjer ugotavlja, da je idrijski rudarski urad v bližini vrelca Toplica v dolini Kopačnice pri Hotavljah zgradil majhno poslopje za bolne rudarje, ki so si tam zdravili kožne bolezni. Zdravljenje so opustili okoli leta 1750, ko so po pričevanju znanstveno razgledanega idrijskega kirurga Baltazarja Hacqueta pri žgalnem postopku odpravili retorte, ki so bile glavni krivec zastrupitev. Posebno pozornost pa vzbuja poročilo loškega oskrbnika v letu 1629 freisinškemu škofu, lastniku loškega posestva, da je kmet Topličar oproščen desetine, »kakor so bili že od nekdaj njegovi predniki, ker so na njegovem posestvu toplice, ki jih vsako leto obiskujejo bolniki, in ima zato polno dela s pripravljanjem kadi in čebrov ter s postrežbo gostov«.

Deli s prijatelji