PISMO

Policisti Janši: Hočemo ločena pogajanja

Objavljeno 19. april 2012 18.07 | Posodobljeno 19. april 2012 14.54 | Piše: P. J.

Sindikat policistov Slovenije bi se z vlado o varčevalnih ukrepih pogajal brez preostalih sindikatov.

Policisti s svojim položajem niso zadovoljni.

LJUBLJANA – Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije so zgroženi nad odzivom na izvedeno stavko pisali predsedniku vlade, Janezu Janši. »Vaše izjave so za nas žaljive, kažejo pa na vaš odnos, ki ga imate do javnih uslužbencev, še zlasti do policistov in zaposlenih v Policiji in MNZ.«

Prizadeti že 15 let

Pravijo, da ne drži, da so stavkali tisti, ki jih kriza ni prizadela. Zapisali so, da je kriza še zlasti prizadela policiste, saj že s tako nizki plačami komaj shajajo. Z izrečenimi besedami pravijo, da jim jemlje tudi dostojanstvo. Predsednika so opozorili, da breme krize nosijo že več kot 15 let, saj naj bi jim od leta 1996 plače upadle za več kot 60 odstotkov. »Tudi v času konjunkture t. i. debelih krav nismo bili deležni nobenih povišanj plač niti drugih ugodnosti, zato so vaše trditve, da nismo nosili bremena, neresnične in zavajajoče,« so zapisali.

V sindikatu so zapisali, da se mnogokrat izobražujejo na lastne stroške, saj od vlade kot delodajalca niso deležni usposabljanj, kljub temu da se je problematika kaznivih dejanj drastično povečala. »Da o dejstvu, da si policisti sami kupujejo zaščitna sredstva za normalno delo, niti ne govorimo.«

Hočejo izobraževanja... ločena pogajanja

Vladi očitajo, da jih ne pošilja na dodatna izobraževanja s področja gospodarske kriminalitete. »Niti toliko sredstev nam niste namenili, da bi vsaj vsak policist dobil čistopis Zakona o kazenskem postopku in Kazenskega zakonika, ki sta bistveno spremenjena, kaj šele, da bi nas poslali na izobraževanje in usposabljanje.«

... pogajati se hočejo ločeno

V nadaljevanju pisma Janšo pozovejo, da ločeno od preostalih sindikatov pristopi k pogajanjem s policijskim sindikatom za sporazumno reševanje nastalega sindikata. Janšo so še spomnili, da so 10. aprila poslali svoje predloge, katere ukrepe je treba sprejeti na prihodkovni strani. Pravijo, da je nujno treba sprejeti zakonodajo, ki bi prekinila nevzdržno plačilno nedisciplino med pravnimi in fizičnimi subjekti. Zavzemajo se za takojšnjo ustanovitev finančne neodvisne policije, ki bi jo sestavljal kader iz DURS in CURS. Predlagajo tudi dvig davka za eno odstotno točko, zmanjšanje števila občin in še mnoge druge. Ocenjujejo, da bi njihovi predlogi na prihodkovni strani prinesli 514 milijonov evrov.

Predsednika vlade sprašujejo tudi, zakaj vztraja, da je treba privarčevati 800 milijonov evrov, in zakaj raje ne pristopi k pogajanjem s policijskima sindikatoma. V pismu pa ga sprašujejo tudi o pogodbi o evropskem mehanizmu stabilnosti, ki naj bi bila težka 340 milijonov evrov. Želijo, da se o tej pogodbi, preden pride do ratifikacije pred poslanci, odpre strokovna razprava. 

Deli s prijatelji