PREVC

Pol milijona zaposlenih v zasebnem sektorju se ne more pogajati

Objavljeno 06. april 2012 16.07 | Posodobljeno 06. april 2012 16.07 | Piše: A. L.

Pozablja se, da je v tej državi tudi zasebni sektor, ki dejansko ustvarja tisto, kar javni potroši, in je davek na krizo že plačal, pravi vodja PS SLS.

Predlogi morajo biti usklajeni s stroko, pravi Prevc.

LJUBLJANA – »Medtem ko se pogovarjamo o varčevanju pri javni porabi, se 560 tisoč zaposlenih v zasebnem sektorju v teh ekonomskih razmerah nima niti možnosti pogajati,« pravi vodja Poslanske skupine SLS Mihael Prevc, ki obžaluje, da popolnega soglasja s socialnimi partnerji v okviru varčevalnega rebalansa proračuna še ni. Opozarja, da se pozablja, »da je v tej državi tudi zasebni sektor, ki dejansko ustvarja tisto, kar javni potroši, in je davek na krizo že plačal, tako z nižjimi dohodki, kot s 60 tisoč dodatnimi brezposelnimi.« Poudaril je še, da se v okviru pogajanj preveč osredotočamo na javni sektor, premalo pa na generator slovenskega gospodarstva, torej na tisti del, ki se bori na evropskem in svetovnem trgu in slovensko gospodarstvo vsaj poskuša držati nad vodo.

Ne višjim davkom in prispevkom

»Zdi se, da nekateri pozabljajo, da je od tega paketa varčevalnih ukrepov odvisno tudi nekaj več kot 560 tisoč posameznikov v zasebnem sektorju, da o več kot 90 tisoč samozaposlenih niti ne govorimo. Oboji niso neposredno v domeni države, temveč so odvisni od uspešnosti poslovanja svojih podjetij, uspešnosti panoge, v kateri delajo, ali pa pač od svojih sposobnosti preživeti v zaostrenih razmerah na trgu,« pojasnjuje Prevc. Prav pri varčevanju v državni porabi vidi ključno in edino alternativo odločitvi, da bi z višjimi davki in prispevki gospodarstvu še zaostrili pogoje poslovanja in možnosti konkurenčnejšega nastopanja, kar vodi v spiralo nadaljnjega upadanja BDP in zaposlenosti.

Ohranjajo število zaposlenih in upanje

»V SLS se zavedamo, da se podjetniški sektorji na krizo v panogi po navadi odzovejo s prilagoditvijo obsega delovnih mest oz. z odpuščanjem, medtem ko je vladna koalicija v javnem sektorju zavestno izbrala drugačno pot, ki ne pošilja ljudi na zavod za zaposlovanje. Tako ohranjamo število zaposlenih, hkrati pa tudi upanje, da bomo lahko plače čim prej vrnili na sedanjo raven, takoj ko se gospodarska aktivnost toliko izboljša, da se bodo povečali tudi prilivi v državni proračun,« še dodaja vodja PS SLS. Slovensko gospodarstvo se, tako Prevc, dnevno prilagaja razmeram na trgu in posledično se morajo tudi zaposleni, medtem ko javni sektor te spremembe v gospodarski aktivnosti zaznava z zamudo, največkrat pa se niti ne odzove. V SLS še poudarjajo, da se nekatere evropske države podajajo že v »drugi krog« varčevalnih ukrepov, medtem ko pri nas nismo naredili še niti prvega koraka.

Prevc je ponovil stališče SLS, da so plače javnega sektorja v splošnem prenizke in ne delujejo motivacijsko na zaposlene, zato bo dolgoročneje treba maso plač in stroškov zniževati drugače, predvsem z mehkim odpuščanjem in večjo racionalizacijo, s tako prihranjenimi sredstvi pa uslužbence za opravljeno delo tudi ustrezno nagraditi. »Toda ta država žal potrebuje finančni učinek na javne finance takoj zdaj in ne šele čez leto ali dve, zato je začasno znižanje plač trenutno najmanj slaba možnost. Osnovni dogovor koalicije še vedno ostaja, da je celoten varčevalni paket usmerjen v ukrepe, ki kar najmanj slabšajo položaj socialno šibkih družin,« zaključuje Prevc.

Deli s prijatelji