TRENJA

Podobnik Zidanšku: Pomeriva se na kongresu

Objavljeno 15. junij 2016 14.06 | Posodobljeno 15. junij 2016 14.06 | Piše: Mateja Babič Stermecki

V Slovenski ljudski stranki je napeto kot že dolgo ne.

Marjan Podobnik želi SLS vrniti tja, kjer je nekoč bil – na vrh. Foto Aleš Černivec

LJUBLJANA – Marjan Podobnik bo znova kandidiral za predsednika Slovenske ljudske stranke. Včeraj je namreč na strankinem glavnem odboru vrgel rokavico aktualnemu predsedniku SLS Marku Zidanšku in ga pozval k sklicu volilnega kongresa, na katerem bi predstavniki odborov stranke iz vse države odločali, kdo naj v prihodnje vodi SLS: Podobnik ali Zidanšek.

»Prelomen trenutek za mojo odločitev je bilo dogajanje ob robu sobotnega kongresa podmladka SLS Nove generacije, ko mi je Zidanšek očital, da sem odgovoren za padanje ugleda SLS,« je za Slovenske novice včeraj pojasnil svojo odločitev Marjan Podobnik. In k temu dodal, da morda Zidanšek ni ravno najbolj »sposoben mož, mu je pa uspelo nekaj, kar vsem mojim prijateljem ni uspelo v zadnjih desetih letih – prepričati me o vnovični kandidaturi za predsednika SLS.«

Podobnik in Zidanšek sta se zapletla v verbalni obračun, v katerem je padlo nekaj težkih besed in očitkov. Povod za vse skupaj pa je bilo dogajanje na področju kmetijstva in zlasti bližajoče se volitve vodstva Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije. Včeraj so te doživele epilog, v katerem je naveza Peter Vrisk-Zidanšek potegnila krajši konec, saj je Vrisk izgubil tekmo za predsedniški položaj. Kakor koli, tudi razčiščevanje na včerajšnjem glavnem odboru stranke je posledica sobotnega obračuna, v katerem je Zidanšek Podobniku očital, da uničuje stranko in da ga hoče zamenjati ter sam prevzeti vodenje SLS, Podobnik pa mu je mirno odgovoril, da bi to prav lahko storil, če bi le hotel, nato pa ga je potrepljal po licu in mu dejal zgolj »Marko, Marko...« ter odšel. Zidanškove jeze in užaljenosti si ob tem ni težko predstavljati.

Kar zadeva Podobnika, ga ob vseh tegobah SLS v zadnjih letih posamezniki že dlje nagovarjajo, naj znova prevzame krmilo stranke in jo pripelje nazaj v parlament. »Verjamem, da se SLS ni izpel in je še vedno lahko pomemben akter v slovenskem političnem

prostoru, se je pa v zadnjem času izrodil in postaja zmeraj bolj nasprotje temu, zaradi česar je bil ustanovljen,« pravi Podobnik. »Spopad v stranki pa je lahko koristen, saj bi se s tem očistila in tako znova postala to, kar je nekoč bila.«

Po naših informacijah je Podobnik včeraj pozval Zidanška, da bi se na štiri oči pogovorila še pred sejo glavnega odbora, saj da si ljudje ne zaslužijo, da bi jih obremenjevali z njunim odnosom, toda Zidanšek je srečanje in ponujeno roko zavrnil, češ da si bosta povedala vse na glavnem odboru, ker da si to člani zaslužijo.

»Glede na nekatere izjave gospoda Zidanška v zvezi z ustanovitvijo Nove ljudske stranke lahko rečem samo to, da Zidanšek ni dorasel slovenski državni politiki, saj je njegov nivo komuniciranja na ravni

lokalnega politika. Ne spuščam se v njihove organizacijske notranje težave, vsekakor pa sem prepričan, da smo Novo ljudsko stranko pravočasno ustanovili, zadnji dogodki so le še potrdili, da smo ravnali prav,« je dogajanje v SLS včeraj komentiral Franc Kangler, ki ima zdaj svojo stranko, je pa bil dolgoletni član SLS in notranji ustroj te stranke zagotovo zelo dobro pozna. Aktualni predsednik SLS se je včeraj opravičil, češ da nam zaradi zasedenosti ne utegne odgovoriti.


Zmagovalec in poraženec

Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije bo tudi v naslednjem mandatu vodil dosedanji predsednik Cvetko Zupančič. Tako so včeraj s tajnim glasovanjem odločili novoizvoljeni svetniki zbornice. Zupančič je dobil 27 glasov podpore, medtem ko je za njegovega protikandidata Petra Vriska, predsednika Zadružne zveze Slovenije (ZZS), glasovalo 21 svetnikov. Iz zanesljivih virov smo izvedeli, da so nekateri člani upravnega odbora zadružne zveze zahtevali pojasnila o nekaterih menda zelo spornih potezah predsednika zadružne zveze Petra Vriska v preteklosti. Če na petkovi seji upravnega odbora zveze člani ne bodo dobili ustreznih pojasnil, obstaja velika verjetnost, da bodo zahtevali zamenjavo Vriska na čelu ZZS. Marjan Podobnik je SLS vodil med letoma 1992 in 2000 in jo v 90. letih pripeljal na vrhunec moči s skoraj 20-odstotno volilno podporo.

 

Deli s prijatelji