ŽUPNIK POŽEGNAL

Pod okriljem Cerkve na spletni zmenek

Objavljeno 08. julij 2015 20.13 | Posodobljeno 08. julij 2015 20.13 | Piše: Maja Kepic

Sobočana Mojca Magdič in Kristjan Belcl sta odprla portal Katstik.

Škof Peter Štumpf je neomajen pri svoji odločitvi.

LJUBLJANA –  »Že Goethe je dejal: 'Bog nam daje orehe, ampak jih ne odpira sam.' Ta internetna stran je eden izmed načinov, s katerimi bog zmore poseči v vaše življenje. Uporabi možnost katoliškega in anonimnega portala, ki je na nivoju!« Tako pišejo na Katstiku, prvem slovenskem portalu, namenjenem spletnim zmenkarijam, ki je nastal pod okriljem Katoliške cerkve.

Pogoj: želja po cerkveni poroki

Ko se želimo registrirati na zmenkarski portal Katstik, ki je na svetovnem spletu zaživel 13. junija, moramo najprej izpolniti klasični obrazec, značilen za tovrstne strani – navesti moramo spol, e-mail, uporabniško ime in geslo. A na koncu moramo odkljukati še okenček, ob katerem piše: »Sem neporočen/a katoličan/ka in bi se želel/a cerkveno poročiti.«

Mojca Magdič, odgovorna za stike z javnostjo pri projektu Katstik, pove: »Poznam veliko samskih katoličanov in katoličank, ki bi se želeli poročiti, vendar zelo težko spoznajo koga s podobnimi vrednotami. Situacijo jim otežuje bodisi ustaljenost v določenem okolju bodisi preselitev v večje mesto.« Med uporabniki portala so poudarjene osebne lastnosti, kot so iskrenost, prijaznost, odgovornost in zvestoba, pa tudi spoštovanje in sprejemanje nauka Katoliške cerkve na področju spolnosti, zakonske zveze in družine.

Avstrijska franšiza

Magdičeva je o spletnem portalu za samske, ki naj bi združeval ljudi z istimi vrednotami in veroizpovedjo, slišala že marca 2008. »Tisto poletje sem živela na Dunaju, in to pri ustanoviteljih portala Kathtreff, zakoncema Gudruni in Martinu Kuglerju. Oba sta precej znana Dunajčana in že dlje sta iskala slovenski par, ki bi samskim katoličanom omogočil srečevanja na spletu. Glede na to, da je Kristjan, moj zaročenec, računalničar in jaz teologinja družine in zakona, sva bila za ustanovitelja zelo dobra kombinacija. Aprila letos sva s Kathtreffom tako podpisala franšizno pogodbo.«

Zanimivo je, da je Slovenija ravno na isti dan, le 10 let pozneje, kot je bil ustanovljen originalni Kathtreff v Avstriji, postala deseta država, kjer je začel delovati tak portal. »Taka spletna platforma uspešno deluje že v Avstriji, Nemčiji, Švici, Hrvaški, Litvi, Latviji, Češki, Slovaški in Madžarski,« pove Magdičeva. Za tehnično delovanje portala skrbi Mojčin partner, Kristjan Belcl. »Pogoji poslovanja s Kathtreffom narekujejo, da mora biti portal registriran pod podjetje. Kristjan je samostojni podjetnik, zato je Katstik registriran pod svoj s. p.,« poslovno plat projekta razloži Magdičeva, ki delo za stike z javnostjo, kot pravi, opravlja prostovoljno.


Soboški škof: Bog blagoslovi ta portal!

Mojca Magdič in Kristjan Belcl sta se za podporo obrnila tudi na visoke predstavnike Cerkve: »Ker sem iz soboške škofije in zaposlena v škofijskem Družinskem centru Dlan, sem iniciativo najprej predstavila domačemu škofu, dr. Petru Štumpfu. Portal je z veseljem podprl. Hkrati imamo veliko podporo duhovnikov, redovnic, redovnikov, raznih katoliških gibanj in društev iz celotne Slovenije. Skratka, čestitke in pozdravi kar dežujejo. V Avstriji portal od vsega začetka podpira salzburški pomožni škof Andreas Laun, v Litvi pa nadškof Gintaras Grušas, metropolit glavnega mesta Vilna,« je povedala Magdičeva.

Štumpf je ob zagonu portala Katstik povedal: »Zelo sem vesel, da se je tudi v soboški škofiji zgodil portal Katstik. Kot dušni pastir se mnogokrat srečujem z osamljenimi ljudmi, ki jih je v življenju prizadelo marsikaj, najtežje pa to, da so ostali brez človeka, ki bi jim izrekel 'Rad ali rada te imam' ali da bi občutili toplo dlan na svojem licu, ljubeč objem in možnost skupne molitve. Samota je lahko ubijajoča, če ostane samo samota. Noben človek ne more in ne sme ostati sam. Različne so poti do drugih ljudi, ene so prek telesne, duhovne in čustvene bližine, spet druge prek posvečene in duhovne podaritve bogu. Portal Katstik naj služi predvsem prvim, ki še vedno hrepenijo, da bodo srečali njega ali njo, ki bo napolnil/a praznino v srcu, ki bo izrekla božji odmev ‘Rad oziroma rada te imam’. Naj Bog blagoslovi ta portal in naj nanj pripelje mnogo osamljenih src. In ko bodo ta srca odhajala s tega portala, naj ne bodo več sama.«
 



Za poroko 15 odstotkov možnosti

Portal Katstik je plačljiv, kar po besedah vodij projekta poveča resnost uporabnikov: »Imamo zelo nizko članarino, ki pokriva stroške celotnega sistema, ki se neprestano razvija in napreduje v Avstriji. Hkrati pokriva še stroške promocije in stroške vzdrževanja. Na straneh ni oglasov, ker smo se odločili, da bomo ohranjali anonimnost vseh članov – to pa onemogoča alternativne vire financiranja. Poleg tega obvezna članarina članom zagotavlja zaščito pred tistimi, ki iščejo samo površne flirte.«

Cena za tri mesece je 12 evrov, za celo leto pa 30 evrov. Lahko se registrirate le kot pasivni član, a imate potem omejen dostop do vsebin – fotografije drugih članov so zamegljene, ne morete uporabljati forumov, puščati sporočil v knjigi za goste in dodajati dogodkov. V sklopu portala se bodo samski katoliki namreč lahko tudi srečevali na različnih prireditvah in izletih za samske. V juniju sta že napovedana filmski večer z ogledom romantične komedije Pisma Juliji in nočno romanje na Brezje.

Katstik je zaživel v soboto, 13. junija, do danes pa se je na njem registriralo že več kot 500 uporabnikov. »Glede na izjemno dober odziv v prvih dneh najbrž ne bomo več dolgo čakali na prvo tisočico,« je optimistična Mojca Magdič. Sosednja Hrvaška ima po enem letu več kot 2000, Avstrija ima trenutno 3000 članov.

»Avstrijci so nam zaupali podatek, da imajo 15-odstotno uspešnost. To pomeni, da ima član portala 15 odstotkov možnosti, da res koga najde in se z njim poroči. To je zelo velik odstotek, saj se uspešnost pri drugih portalih giblje med 2 in 3 odstotki,« pove Magdičeva in doda: »Kathtreff je prejšnji teden na 10. obletnico obstoja objavil članek, v katerem je predstavil 100 zakonskih parov, ki so se skozi leta pisno zahvalili portalu. Njihove zgodbe so čudovite in polne upanja. Madžarska je poročila prva dva para, še preden je portal praznoval svoj prvi rojstni dan. Tudi na Hrvaškem se je pred kratkim oglasil par, ki se je zahvalil za ta portal in priložil vabilo na poroko. Zgodb s srečnim koncem je še več, kajti mnogi ne pustijo povratnih informacij.«

Tudi slovenski katoliki se bojda že pridno spoznavajo: »Prve naveze se že dogajajo. Upamo, da se bodo iz teh prvih poznanstev rodile tudi prave ljubezni, zaroke in poroke,« sklene Mojca Magdič.

Deli s prijatelji