JASLICE

Pod Krimom stojijo v naravni velikosti

Objavljeno 21. december 2014 13.46 | Posodobljeno 21. december 2014 13.46 | Piše: Primoz Hieng

Člani Turističnega društva Krim so bili pred 18 leti prvi, ki so se odločili postaviti drugačne jaslice.

Pogled na jaslice z vrha kozolca. Foto: Andrej Indihar

Na južnem robu Ljubljanskega barja, pod vznožjem Krima, v treh podkrimskih vasicah, Tomišlju, Vrbljenah in Strahomerju, so 1993. ustanovili Turistično društvo Krim. V več kot dvajsetih letih se je precej razširilo in trenutno ima skupaj s podmladkom okoli sto članov.

»Vsako leto organiziramo več prireditev za širši krog ljudi,« pravi Darja Modic, vodja prireditev v društvu. »Leto začnemo na ižanskem podkrimskem pustnem karnevalu, udeležimo pa se še kakšnega karnevala po Sloveniji. Pomlad pozdravimo s proslavo Pozdrav dogodkom in pomladi ter vsakoletno aprilsko čistilno akcijo. Ob veliki noči izdelamo butaro velikanko in jo nesemo k žegnu v našo farno cerkev v Tomišelj, pripravimo pa še velikonočno razstavo pirhov, jedi in starega orodja. V juniju imamo najbolj znano prireditev, srečanje harmonikarjev Podkrimka. Zimski čas začnemo z Miklavževim sprevodom, konec decembra postavimo jaslice v naravni velikosti. Na štefanovo v sodelovanju s Konjerejskim društvom Krim pripravimo blagoslov konj, za konec leta pa organiziramo silvestrovanje v naši dvorani.«

Ena figura, dva človeka

Jaslice v naravni velikosti so nekaj posebnega. Že v začetku decembra so se člani TD Krim začeli pripravljati na ta dogodek, saj jim vzame res veliko časa. Pri delu so zelo natančni, ničesar ne prepuščajo naključju. Včeraj so jih blagoslovili, na ogled pa bodo vse do 6. januarja 2015, torej do Svetih treh kraljev.

Vse se je začelo 1996., pred 18 leti, ko so v društvu slišali, da bodo nekje pripravili žive jaslice kar na avtomobilski prikolici. »Temu smo se kar malo posmehovali, tako da smo se odločili, da bomo naredili svoje v naravni velikosti,« je povedala Zdenka Susman, ki že vse od začetka sodeluje pri postavitvi podkrimskih jaslic. »Potem se je zvrstilo kar precej vprašanj, kako jih narediti. Odločili smo se, da bomo figure napolnili s slamo in jih postavili na lesene podstavke. Pojavilo se je še precej drugih težav, saj nismo vedeli, kako bomo lahko oblikovali in oblekli figure in živali, ki jih spremljajo.«

Potem so vseeno začeli. Vsak večer so se srečali v kleti Susmanovih, kjer je Zdenkin mož, vajen dela z lesom, pripravil ogrodje. Iz slame so izdelali figure, jih oblekli, jim naredili glave iz stiropora, uredili še ovce in vse skupaj pripeljali na hipodrom v Vrbljene.

»Figure smo pozneje spremenili, tako da je bil spodnji del izdelan iz mavca, obraze pa smo morali narisati,« nadaljuje Susmanova. »Jaslice so bile zelo težke, saj sta morala vsako figuro nositi dva človeka. Potem smo se odločili, da uporabimo izložbene lutke. Spet je šlo veliko ur, da smo jih primerno uredili, oblekli in jim dodali lasulje.«

Urediti je treba tudi okolico, zato moški del ekipe že dovolj zgodaj odide v bližnji gozd in nabere mah in listje ter poseka smreke. Z njimi okrasijo še tomišeljsko cerkev, postavijo pa jih tudi v vsaki od treh vasi.

Pijane punce nad ovce

Člani Turističnega društva Krim se spominjajo, da je bil že na začetku odziv na jaslice v naravni velikosti zelo dober. »Ogledalo si jih je veliko ljudi, to je bila tudi spodbuda, da delo nadaljujemo,« pravi Darja Modic. »Veseli smo, da smo bili prvi, ki smo pripravili nekoliko drugačne. Šele za nami so se začele pojavljati žive jaslice v Ligojni, Postojnski jami in drugod. Pritegnili sta nas zamisel in postavitev, še posebno lepe pa so v večernih urah, ker so izjemno lepo osvetljene. Večkrat ob njih pripravimo tudi koncert božičnih pesmi. Po navadi smo jih blagoslovili 26. decembra, ko na našem hipodromu ob prazniku sv. Štefana pripravimo blagoslov konj. Lani pa smo se odločili za spremembo, tako da jih je naš župnik Ivan Turk blagoslovil še pred božičem.«

Vsako leto uredijo in postavijo približno dvanajst figur, med drugim pastirje in Svete tri kralje, zato je bilo veliko dela z oblačenjem. Precej časa posvetijo tudi pripravi živali, saj imajo poleg ovac še kravo, osla in kamelo.

Postavijo jih v naravno okolje, a večkrat jim jo je zagodlo vreme. Pred leti jim je veliko težav povzročil naplužen kup snega, ki so ga morali najprej odstraniti. Naslednjič so bile temperature tako nizke, da je zmrznila zemlja, tako da so imeli veliko preglavic, kako v tla zapičiti kole. Zgodilo se je celo, da so zaradi objestnosti deklet, ki so nekoliko pregloboko pogledale v kozarec, izginile lesene ovce. Pozneje so jih policisti našli in jih vrnili. Zdaj imajo nove ovce v naravni velikosti, kupili so jih na meji med Češko in Avstrijo, kjer je ogromna trgovina vseh mogočih izdelkov z Vzhoda. »Hoteli smo kupiti tudi kravo, a je bila predraga oziroma bi bilo skoraj ceneje, če bi kupili živo,« je v smehu dodal Janez Modic, predsednik TD Krim. »Zanjo so hoteli približno 400 evrov, niti barantanje ni pomagalo. Ne vem pa, kako bi jo spravili na avtobus, če bi trgovci iz Kitajske vseeno popustili …«

Deli s prijatelji