POMOČ OTROKOM

Po smrti staršev za deklico skrbi botra

Objavljeno 21. december 2011 08.48 | Posodobljeno 21. december 2011 08.48 | Piše: Vladimir Jerman

Štirinajstletnica, ki je odlična učenka, bo zdaj lahko nadaljevala šolanje.

Milena Štular, pobudnica botrstva slovenskim otrokom.

LJUBLJANA – Pred nekako desetimi leti je marketinška strokovnjakinja in gospodarstvenica Milena Štular začutila, da mora pomagati tistim, ki nimajo: »Želela sem dobiti otroke z imenom in s priimkom, da vem, komu in za kaj dajem. S pomočjo časopisnega uredništva sem se dogovorila za podporo družini iz okolice Ptuja z očetom tetraplegikom in s tremi majhnimi otroki. Od takrat do pred letom dni so imeli trajnik z mojega tekočega računa. Z materjo te družine sem se slišala enkrat do dvakrat na leto in v desetih letih so vsi trije končali šole. Najstarejši je postal kuhar in še nadaljeval izobraževanje, srednji se je izučil za mizarja, najmlajša, hči, za frizerko.«

Otrokom vse Slovenije

Lani, ko so se gospodarske razmere še bolj zaostrile, je naša sogovornica iskala nove poti do pomoči slovenskim otrokom: »Ideja botrstva ni kaj inovativnega. Veliko Slovencev je že botrov tudi afriškim otrokom, jaz pa sem želela začeti projekt, v katerega bi bili vključeni slovenski otroci. Iskala sem društvo ali institucijo, ki bi bila kredibilna – ker se je v javnosti povečalo nezaupanje v razne dobrodelne institucije. Tako sem prišla do Anite Ogulin iz ZPM Ljubljana Moste - Polje, častne Slovenke leta 2009, verodostojne in zaupanja vredne osebe, ki živi za otroke 24 ur na dan. Skupaj smo zasnovali projekt Botrstvo v Sloveniji in ga začeli pred dobrim letom. Sledili smo ciljem, da bi bil projekt transparenten in bi vsak boter vedel, kako bo denar porabljen. Naš prvotni cilj je bil, da otroku z denarjem, ki se steka v njegov sklad, plačamo stroške letovanja ali zunajšolskih dejavnosti. V več primerih pa smo plačevali tudi šolske potrebščine, zdravila, dietno prehrano in celo ure pri logopedu. Nad delovanjem projekta in porabo denarja bdi nadzorni odbor.«

Otrok, ki potrebujejo pomoč, je več kot botrov: »Trenutno imamo 135 botrov, na seznamu pa 300 otrok, ki čakajo nanje. Otroci so iz vse Slovenije. Predlagali so jih CSD, psihologi in drugi, potrdila pa komisija za humanitarna vprašanja RS.«

VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: Bridkosti več kot sreče

 

Deli s prijatelji