BREZPOSELNOST

Po pritisku iz Bruslja vlada končno našla čas za mlade

Objavljeno 30. januar 2014 16.31 | Posodobljeno 30. januar 2014 16.31 | Piše: T. L.

Vladi je vendarle uspelo sprejeti izvedbeni načrt za evropski projekt za zmanjševanje brezposelnosti med mladimi Jamstvo za mlade.

Znižanje stopnje prostih delovnih mest je bilo posledica nekoliko manjše ponudbe.

LJUBLJANA – Potem ko so Slovenijo zaradi nedejavnosti že okarali iz Bruslja in medtem ko številke brezposelnosti med mladimi rastejo v nebo, je vladi na današnji seji uspelo sprejeti izvedbeni načrt za evropski projekt za zmanjševanje brezposelnosti med mladimi Jamstvo za mlade – izvedbeni načrt 2014–2015. Ob tem je naložila ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da ga predloži Evropski komisiji. Sicer z enomesečno zamudo, o kateri smo poročali, pa vendar ... 

Vsakemu mlademu na zavodu bo ponujena možnost

S sprejetjem Jamstva za mlade Slovenija jamči, da bodo v štirih mesecih po prijavi v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu RS za zaposlovanje, vsaki mladi osebi v starosti od 15 do 29 let, ponujeni zaposlitev (tudi s pripravništvom), usposabljanje na delovnem mestu, vključitev v formalno izobraževanje ali krajša oblika institucionalnega ali praktičnega usposabljanja. Brezposelnim bodo ukrepi na voljo takoj po nastanku brezposelnosti (prijava na Zavod RS za zaposlovanje) in se bodo krepili ves čas njihove brezposelnosti ter se prilagajali potrebam specifičnih posameznih ciljnih skupin mladih. Poleg ukrepov, ki so namenjeni brezposelnim mladim, pa izvedbeni načrt vključuje tudi vrsto preventivnih ukrepov, namenjenih šolajoči se mladini na vseh ravneh izobraževanja.

Za mlade 157 milijonov evrov

V izvedbenem načrtu so opredeljeni način izvajanja projekta, vloga javnih organov in drugih organizacij, način financiranja, način spremljanja napredka in časovni okvir. »S sprejetjem dokumenta se je torej zagotovil izvedbeni načrt za slovensko Jamstvo za mlade, vključno z ukrepom, ki bo sofinanciran v okviru evropske Pobude za zaposlovanje mladih,« so sporočili iz vlade. Skupno bo za izvajanje Jamstva za mlade v letu 2014 namenjenih 74 milijonov evrov za 63.000 vključitev, leta 2015 pa 83 milijonov evrov za več kot 63.000 vključitev.

V obeh letih bo torej za Jamstva za mlade namenjenih več kot 157 milijonov evrov. Izvedbeni načrt na enem mestu združuje ukrepe vseh resorjev, ki vplivajo na večjo zaposljivost mladih in aktivirajo mlade na trgu dela ter tako neposredno ali posredno učinkujejo v skladu s ciljem Jamstva za mlade, in je usmerjen v ključne probleme mladih na slovenskem trgu dela in odgovarja na zastavljene izzive Evropske komisije, ki so zajeti v Svežnju za zaposlovanje mladih.

Preglednost projekta naj bi zagotavljalo 36 različnih ukrepov, ki so razporejeni v štiri stebre:

  • prvi steber (preventivni ukrepi): štipendiranje, napovedovanje potreb na trgu dela, praktično usposabljanje že v času izobraževanja, vseživljenjska karierna orientacija, itd.,
  • drugi steber (ukrepi takoj po nastanku brezposelnosti): priprava individualnega načrta, svetovanja, vključevanje v ukrepe aktivne politike zaposlovanja, nacionalne poklicne kvalifikacije, projektno učenje za mlade, itd.,
  • tretji steber (po treh mesecih brezposelnost): mentorske sheme, podjetniško svetovanje, oprostitve plačil prispevkov, pri tretjem stebru gre za bolj ciljane ukrepe, od poglobljenega svetovanja do vključevanja v dodatne ukrepe APZ za povečanje zaposljivosti,
  • četrti steber (po štirih mesecih brezposelnosti): vključevanje v dodatne ukrepe APZ, sofinanciranje pripravništva, javna dela in drugo.

Koordinator jamstev je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ukrepe pa so predlagala tudi ministrstva, ki so pristojna za gospodarstvo, šolstvo, kulturo in kmetijstvo.

Deli s prijatelji