KANDIDIRAL BO

Po Klemenčiču in Kosu v bitko za KPK Franc Pojbič

Objavljeno 03. januar 2014 16.31 | Posodobljeno 03. januar 2014 16.32 | Piše: K. K.

Kandidaturo za člana protikorupcijske komisije Pojbič utemeljuje takole: »Imam 11 ocen uradniškega sveta in vse so ustrezne za delovna mesta.«

Bo Francu Pojbiču uspelo?

LJUBLJANA – Kontroverzni nekdanji direktor Javne agencije RS za varnost prometa Franc Pojbič bo kandidiral za člana Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Napovedal je, da bo kandidaturi poslal danes. Pojbiču je sicer sredi avgusta lani potekel šestmesečni mandat na položaju v. d. direktorja agencije, za novega v. d. direktorja pa je vlada pod ministrom Samom Omerzelom imenovala Igorja Velova. Pojbič je sicer veljal za kader SDS, a je iz stranke zaradi reelekcije izstopil. Siol je novembra poročal, da policija Pojbiča preiskuje zaradi sumov zlorabe uradnega položaja, povezanih z domnevnim prekoračenjem pristojnosti. 

Pojbič: Videl sem pranje denarja

Kandidaturo za člana protikorupcijske komisije utemeljuje takole: »Imam 11 ocen uradniškega sveta in vse so ustrezne za delovna mesta.«

Med drugim našteva ocene za glavnega inšpektorja inšpektorata za promet, energetiko in prostor, generalnega sekretarja na pravosodnem ministrstvu, generalnega direktorja direktorata za logistiko na Morsu, odlična priporočila za direktorja agencije za varnost v prometu.

»Prvi sem začel konkretne aktivnosti v povezavi s kriminalom v šolah vožnje in tehničnih pregledih, imam vrsto priznanj in nagrad (vse tri medalje slovenske vojske), uveljavljen v Natu, EDA (Evropska obrambna agencija). /.../ Bil sem v realnem sektorju, štiri leta služil kruh in doživel vso bedo delodajalcev in sužnjelastniški odnos do delavcev, videl sem primere pranja denarja, korupcije, prijavil pa nič, tega je ogromno. Vprašujem, se zakaj Klemenčič v svojem programu ni zapisal, da je ocena uradniškega sveta za ministra obvezujoča in da naj se spremeni poslovnik o delu uradniškega sveta. Tukaj se začenjajo korupcija, politična kadrovanja, tukaj se stroka izgubi, to je le črka A od mojega programa. Česa naj se sramujem ...«

Kandidature naj bodo javne

Hkrati pravi, da bi »bilo dobro, ko bi mediji aktivno spremljali predstavitve kandidatov in bili do potankosti obveščeni o kandidatih, ki bodo predlagani predsedniku v izbor. Tu se začne transparentnost in tu se lahko tudi konča.«

Ker nikjer ni opredeljeno, kako in po katerih merilih bodo ocenjevani kandidati za senat KPK, pravi: »Komisijo za izbor senata KPK baje sestavljajo trije člani vladne koalicije, opozicija že vidi težavo, saj naj bi izbor članov senata KPK potemtakem bil političen in da predsednik države o tem ne bo odločal sam. Jaz menim drugače: vsi ki dvomijo, posebej pa še poslanci opozicije, naj od komisije zahtevajo javno objavo selekcijskega intervjuja, njegovo ponderiranje, uporabo pravnih sredstev za nezadovoljne z izbiro, na razpis pa naj se prijavijo tudi dvomljivci. Tako bomo imeli dokaze o političnem izboru senata KPK. Poziv predsednika je preveč splošen, saj ne zahteva nobenega programa razvoja komisije za mandatno obdobje, komisiji za izbor pa omogoča, da kandidatom postavlja različna vprašanja, da jih vnaprej diskvalificira, zato je nujno pravila vnaprej določiti – to mora od komisije zahtevati predsednik države, potem je svojo nalogo opravil!«

 

Deli s prijatelji