MED OBNOVO

Po 61 letih našli časovno kapsulo

Objavljeno 09. julij 2016 23.45 | Posodobljeno 09. julij 2016 23.45 | Piše: Špela Ankele

Med obnovo starodavne Šenkove domačije na Jezerskem našli dedkovo pismo.

»To sem napisal, ako bo kdo to našel čez leta, da bo malo vedel, kako je bilo tega leta na Jezerskem,« je 1955. napisal Ludvik Virnik. Foto Špela Ankele

ZGORNJE JEZERSKO – »V družini se je že leta govorilo, da je moj ded Ludvik Virnik nekam skril neko pismo. Vse do zdaj, ko smo pod stopnicami našli skrito steklenico ter v njej pismo in časopis iz tistega časa, pa se ni vedelo, kaj je ded zapisal v to pismo. Tega ni vedela niti babica Mimi, ki se je v 91. letu poslovila predlani,« je povedala Polona Karničar. Mlada gospodarica ene najstarejših kmetij na Jezerskem se nato zazre v skrivnostno pismo, ki je v steklenico in nato pod stopnice potovalo poleti 1955. To leto se je v očeh Ludvika Virnika odsevalo kot »zelo deževno in megleno … Žetev bo pozna. Krompir je uničila krompirjeva plesen.«

Uvodoma je v časovni kapsuli, ki je luč sveta ugledala po več kot 60 letih, Ludvik Virnik opisal svojo družino in domačo, Šenkovo kmetijo. »Šenkova hiša je ena najstarejših na Jezerskem, stara prek 500 let. Zgodovinsko (je) zaščitena kot stavba starogermanskega sloga z oboki, vrati in okni s kamna s posnetimi robovi. Poznana letnica na hiši je 1521,« je o starodavni domačiji navedel Ludvik Virnik. Tu Polona Karničar za trenutek odloži dedovo pismo in pove: »Na stari hiši je zapisanih več letnic. Ravno med obnovo, ki poteka zadnjih nekaj mesecev, se je pokazalo, da je hiša še starejša, kot smo mislili do zdaj, saj naj bi izhajala iz 15. stoletja, ko naj bi na tem mestu stala prva, manjša stavba. Z novimi stoletji in novimi lastniki se je hiša širila in predelovala. Med obnovo se je razkrilo tudi, da je bila tu kovačnica, česar pred tem nismo vedeli.«

Kmetje živijo slabo, davki so visoki

V pismo, napisano pod krepkim vplivom agrarne reforme, je Ludvik Virnik zajel 16 domačij z Jezerskega in bližnje okolice. Natančno je zapisal, kdo vse živi na kmetijah, koliko otrok je pri hiši, in povrhu navedel še kako zanimivost. »Kmetje imajo malo delovne sile, večinoma delajo domači. Redi se veliko manj živine in ovac. Kmetje živijo bolj slabo in niso zadovoljni. Davki so visoki. Tudi delavci ne zaslužijo veliko,« je delček utripa tistega časa v besede ujel Ludvik Virnik.

Zapis, ki je 61 let čakal najditelja, pa je ded končal z besedami: »To sem malo napisal, ako bo kdo to našel čez leta, da bo malo vedel, kako je bilo tistega leta na Jezerskem. Mogoče bo tedaj življenje boljše, ako ne bo uničila atomska bomba, nova vojska, če bodo ljudje bolj pametni in imeli kaj več vere kot zdaj.«

Priči mizar in mladenka

Pod te besede sta se, morda kot priči, da v pismu stoji čista resnica, podpisala še mizar in mladenka iz Novega mesta, ki je bila tedaj morda na obisku ravno na Jezerskem. Prvi je svojemu avtogramu dodal še misel: »Komunizem je pa zanič!«

Pismo, skrito v steklenici, so delavci naši med obnovo Šenkove domačije. Z mislijo, da bodo nekje v hiši naleteli na časovno kapsulo, so še posebno skrbno razpirali tla. In pod stopnicami vhodnih vrat so odkril skrivnostno steklenico. »Vse sorte smo že našli v starih hišah, od kovancev do takih stvari, resda pa še nikdar nismo naleteli na časovno kapsulo,« je odkritja, na katera naletijo med obnovami starodavnih hiš in cerkva, opisal Ambrož Novak. Ravno on je pod stopnicami prvi ugledal steklenico, v kateri je bil poleg pisma skrit še časopis iz tistega daljnega leta, ko so na športnih straneh poročali, da je Pelé največji nogometaš vseh časov.

Deli s prijatelji