PRAZNIK V PLANICI

Planica pripravljena za svetovni rekord!

Objavljeno 10. marec 2015 14.47 | Posodobljeno 10. marec 2015 14.48 | Piše: Boštjan Fon

Iztok Pergarec in njegova ekipa: Ne le Petra, vse letalce čakajo najboljše razmere.

Vodja letalnice Iztok Pergarec - Ič. Foto: Boštjan Fon

PLANICA – Posebne vrste praznik se bliža, ki ga Slovenec spoštuje še bolj kot novoletno odštevanje pred polnočjo. Letos, zaradi popolne prenove letalnice pa seveda zaradi občudovanja vredne slovenske skakalne reprezentance in predvsem lova skupne zmage v svetovnem pokalu Petra Prevca ter želje po novem svetovnem rekordu v poletih, bo pod Poncami vzdušje kot na finalu svetovnega nogometnega prvenstva. »V Slovenijo bo na ogled tekem prišlo po mojem mnenju največ mojih sonarodnjakov, saj vlada prepričanje, da se bo rekord iz Vikersunda še letos preselil v Slovenijo,« je sporočil vodja norveške skakalne reprezentance Arne Åbraten in dodal: »Prav vsi, ki smo vpeti v delo reprezentanc v sestavu svetovnega pokala, komaj čakamo, da pridemo v Planico. Ker je preprosto nekaj posebnega.«

Nova tehnologija

Vodja letalnice Iztok Pergarec - Ič, ki je po naravi nepopravljiv optimist, čeprav včasih zarenči na podrejene prostovoljce kot stara puma, se zazre na gradbišče, ki bo že čez nekaj dni postalo prizorišče svetovnega spektakla: »Vse, predvsem pa nas, ki smo leta in leta vpeti v delo na letalnici, čaka nekaj novega.« Moramo torej na staro Planico pozabiti? »Smo na popolnoma novem objektu, z novo tehnologijo. Letalnica je nekaj najbolj modernega, kar premore skakalni šport na svetu, in letos, ker smo tako rekoč novinci na tem objektu, bo za nas težko. Naslednja leta bo zagotovo lažje,« pojasni, da gradbinci končujejo svoje delo, nato nastopi čas za planičarje, tista dekleta in fante, ki kot prostovoljci, nikakor profesionalci, za čast in slavo svoje domovine pripravijo nekaj najboljšega v športu: »Naklon mize je drugačen kot pri stari letalnici, povečana je višinska razlika med točko odskoka in najnižjo točko doskočišča za pet metrov, kar je v skladu s pravili mednarodne smučarske zveze FIS. Nalet je v drugi fazi izdelave, za popolnost potrebujemo manj kot teden. Doskočišče bo urejeno brez težav, sploh če nam bodo še naprej služile nočne temperature. Najprej s teptalnim strojem, nato sledi finalizacija s smučmi, s teptači. Stalna planiška ekipa, ki je dežurala čez zimo na letalnici, je poleg izdelave umetnega snega s topovi na napravi skladiščila še približno dva tisoč petsto kubičnih metrov snega in nam zaradi tega prihranila marsikateri sivi las. Hkrati imamo izkušnje ob pojavu toplega vremenskega obdobja, saj smo delali tekmo tudi, ko je bila dnevna temperatura 24 stopinj Celzija.«

Vsaj 150 prostovoljcev

Planica je eno samo veliko gradbišče, mešanica klasičnih gradbincev, tehničnih služb ter prostovoljcev, slednjih bo naslednji vikend ogromno. Pergarec pravi: »Vpoklicali bomo vse razpoložljive moči, hkrati bomo za pomoč prosili tudi skakalne klube. Pričakujemo, da bo na letalnici in v okolici delalo več kot sto petdeset ljudi, saj se ob takih pozivih odzovejo tudi merilci daljav pa redarji in druge službe, ki med prireditvijo delajo popolnoma drugje. To je pač Planica.«

Predsednik OK Planica Drago Bahun, ki je s predstavnikom Smučarske zveze Slovenije Ljubom Jasničem prelistaval knjigo Oče belih letalnic, biografijo konstruktorja letalnice Janeza Goriška, ki je izšla pred dnevi, nam je zaupal, da je za letošnjo prireditev ogromno zanimanja: »Veliko je plusov, ki so povezani z letalnico, žal pa bomo letos morali vsi skupaj malce potrpeti zaradi izgradnje nordijskega centra, ki še poteka. Predvsem v transportu v času prireditve bo treba imeti kakšen kanček potrpljenja več, vendar bo že naslednje leto popolnoma drugače. Prepričan sem, da bodo obiskovalci ter udeleženci, predvsem letalci, hitro opazili ter tudi občutili veliko pozitivnih podrobnosti nove Planice.«

Veliko je govora o svetovnem rekordu, ki naj bi padel pod Poncami, in vodja teptačev Emir Dizdarević - Muso je poznavalsko stopil na sredino letalnice in pokazal točko, kjer naj bi se zgodil nov svetovni rekord: »Glede na izkušnje menim, da je svetovni rekord iz Vikersunda na precej majavih nogah zaradi naše nove Planice.« Vodja letalnice Pergarec svetovnega rekorda ni hotel obljubiti: »Bom povedal takole: letalnica je zgrajena vrhunsko, mi bomo opravili priprave na najvišji ravni. Če bo rekord, bomo seveda izjemno ponosni na svoje delo.« Torej Petra Prevca čakajo idealne razmere, vsaj glede priprave letalnice? Vodja letalnice povzema: »Ne le Petra, vse letalce čakajo najboljše razmere.« Potihem je druščina planičarjev povedala, da bi radi za Prevca naredili najboljše in da mu želijo svetovni rekord in skupno zmago, a da bo dobro tudi, če bo rekorder kakšen drug letalec, ter v šali sklenejo: »Mu bomo takoj uredili slovensko državljanstvo!«

Veterani v zraku

Na stari Bloudkovi velikanki je treninge opravljal Robert Kranjec, za katerega mnogi upajo, da bo prvi, ki se bo zapeljal po naletu nove letalnice pod Poncami. Vmes smo opazili gručo veteranov, ki so s kakšnim sivim pramenom las izpod čelade spodobno frčali vse tja do stotice. Aleš Selak, trener SSK Mengeš, ki je imel na skrbi skakalne veterane, je povedal: »Nekaj so se med seboj po domače rečeno basali prek spleta in se domenili, da se pomerijo kot v starih časih. Še najbolje je šlo Urošu Peterki, ki je pristal pri 101 metru, za njim so bili Slavko Kranjčan, Peter Slatnar, Branko Iskra, ki je prilezel do 66 metrov. Prvega, ki je v bistvu dal idejo za tole druženje na skakalnici, Milana Živica, ni bilo, menda ga žena ni pustila.« Med hecnimi prigodami smo se zresnili ob debati o novi letalnici. Peter Slatnar, ki je priznani inovator v skakalnem in smučarskem športu, tekmovati je začel leta 1978, je dejal: »Jaz bi se spustil prek naleta in odrinil, pa tudi vsi moji kolegi se tega izziva ne bi zbali. Težava bi bila le v tem, da bi pristali precej na vrhu doskočišča, po mojem nekje okoli 120 metrov, in bi bilo treba potem odsmučati navzdol.« Naklon mize je drugačen kot pri stari letalnici, povečana je višinska razlika med točko odskoka in najnižjo točko doskočišča.

Deli s prijatelji