BESEDNI DVOBOJ

Peterle o Erjavčevem neokusnem podtikanju

Objavljeno 20. december 2013 11.00 | Posodobljeno 19. december 2013 16.48 | Piše: T. L.

Na očitke Karla Erjavca o iskanju pozornosti Peterle odgovarja, da ni šlo za pomanjkanje časa, ampak za pomanjkanje politične volje.

Peterle pravi, da novo gibanje ne bo postalo stranka, vendar novinarke Financ ni prepričal

LJUBLJANA – Besedni pingpong med zunanjim ministrom Karlom Erjavcem in evropskim poslancem Lojzetom Peterletom, ki se je začel minuli konec tedna, je doživel nadaljevanje tudi v tem tednu: potem ko je Erjavec Peterletu očital, da ta z zgodbo o kandidaturi za generalnega sekretarja Sveta Evrope išče pozornost in promocijo pred evropskimi volitvami maja prihodnje leto, mu je Peterle odgovoril z zapisom na svoji spletni strani, v katerem ne sprejema Erjavčevih argumentov, da je želje izrazil prepozno in da predlogu ni predložil nobene pisne podpore.

»Ne sprejemam tehničnih izgovorov za pokritje očitnega dejstva, da uradni predlagatelj sploh ni iskal primernega kandidata in namesto tega podprl tujega. V petek mi je dejal, da so tega podprli že novembra in ga zato 'spravljam v zadrego', v kasnejši izjavi za javnost pa je zadevo taktično omilil v dobro oceno njegovega dosedanjega dela. Vsekakor interesa Slovenije ni postavil na prvo mesto, kar je sicer naloga zunanjega ministra.«

Po pozdravu tudi začetek postopka

Peterle nadaljuje, da bi moral Erjavec potem, ko je njegovo kandidaturo »pozdravil«, začeti tudi tehnični postopek, »ki ga lahko vodi samo MZZ, ne 'prostovoljec'. Vsaka vlada pozna tudi t. i. nujne zadeve.«

Erjavcu nadalje očita, da mu ni povedal, kaj vse bi moralo biti v vlogi, »če je že mislil, da lahko sam predlagam točko dnevnega reda vlade. Vztrajam, da bi moral on iskati kandidata, ne kandidat njega. Za mojo pripravljenost je izvedel pravočasno. Ni šlo za pomanjkanje časa, šlo je za pomanjkanje politične volje. Šlo je za sektaški odnos. Podtikati mi volilne namene se mi ne zdi okusno. V tem duhu bi lahko dejal, da lahko minister prejme prestižno nagrado Karla Velikega, ker je obranil 47 držav Sveta Evrope pred Lojzetom Peterletom, ki je bil sicer ("neresen", kot je) nekoč izbran za 'Evropejca leta'.«
 

Deli s prijatelji