ZPIZ

Papež zaskrbljen, ker je manj zavarovancev in več upokojencev

Objavljeno 04. marec 2012 13.52 | Posodobljeno 04. marec 2012 13.55 | Piše: P. J.

Pokojninska reforma brez gospodarske rasti ne bo prinesla bistvenih sprememb.

Kaj lahko generalni direktor ZPIZ Marijan Papež spremeni v naslednjih petih dneh?

LJUBLJANA – V intervjuju za STA je generalni direktor  Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Marijan Papež dejal, da je treba čim prej sprejeti pokojninsko reformo, ki pa brez gospodarske rasti ne bo prinesla sprememb. Dobro osnovo za pokojninsko reformo vidi prav v zavrnjeni reformi.

Treba je ublažiti negativne trende

Papež je zaskrbljen nad dejstvom, da je bilo lani manj zavarovancev kot leto prej, upokojencev pa več, kar pomeni, da se je razmerje poslabšalo. Skrbi ga, da se bo pred novo reformo upokojilo več ljudi kot sicer, to naj bi se zgodilo tudi pred lanskim referendumom.

Interventni zakon je po njegovem prvi izmed ukrepov, ki bi lahko ublažil negativne trende. »V pokojninski blagajni se bo v letu 2012 tudi pokazalo, da so varstveni dodatek in državne pokojnine z letošnjim letom preneseni iz pokojninskega v socialnovarstveni sistem. To pomeni na letni ravni 85 milijonov evrov manj odhodkov iz pokojninske blagajne. Država je lani dala eno milijardo evrov zaradi nezadostnih sredstev iz prispevkov, poleg tega pa še 441 milijonov evrov za posebne pravice – tu so med drugim borci, nekdanji poslanci, nekdanji policisti in druge kategorije«

V zavrnjenem zakonu vidi osnovo

Zavrnjena pokojninska reforma je po njegovem mnenju dobra osnova, vendar so potrebni določeni popravki. Pokojninska reforma pa nas brez gospodarske rasti, večjega števila zavarovancev in finančne discipline na vseh področjih ter brez doslednega plačevanja prispevkov in sankcij za neplačevanje ne bo rešila.

Papež pozdravlja Vizjakovo napoved, da bodo poskušali na ministrstvu povečati število zainteresiranih za vplačevanje v pokojninsko blagajno. Kritičen pa je do predloga koalicije, da bi uvedli osebni pokojninski račun. »Odvisno je pravzaprav od tega, kaj si prestavljamo pod osebni pokojninski račun. Če samo preglednejši obstoječi sistem, ki bi zagotavljal vsakemu zavarovancu vpogled v svoje podatke prek spleta, se s tem strinjam, ker zavod tudi dela v tej smeri. Če pa bi uvajali sistem navideznih osebnih računov, t. i. sistem NDC (Notional Defined Contribution), to pomeni, da se obstoječi sistem medgeneracijske solidarnosti odpravi in da je solidarnost zagotovljena le v t.i. ničelnem stebru.«

Prepričan je, da ni pravi trenutek za uvedbo socialne kapice. »Socialna kapica bi v primeru, če bi se gibala v višini 2500 ali 3000 evrov, pomenila velik izpad prihodkov, ki bi jih morala potem nadomestiti država.«

Deli s prijatelji