REFERENDUM

Pahor podpisnika Meha ne obsoja, a se ne strinja z njim

Objavljeno 01. november 2012 15.33 | Posodobljeno 01. november 2012 15.33 | Piše: T. L, STA

Referendumi so v slovenski politiki, kjer je kultura maščevanja zelo prisotna, postali orodje političnih obračunov, meni Pahor.

LJUBLJANA – Politični, socialni in gospodarski strošek referenduma bo večji od slabosti, ki jih imata zakona, zoper katera je vložena zahteva za razpis referenduma, je v izjavi za javnost danes dejal predsedniški kandidat Borut Pahor. Zahtevi za referendum sta vloženi zoper zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in državnem holdingu.

Kultura maščevanja v slovenski politiki

Pahor je danes ob položitvi venca ob spominsko obeležje v čast bazoviškim junakom pred poslopjem ljubljanske univerze poudaril, da je čas, ko mora slovenska politika zbrati pogum, ne pa da jo zanesejo čustva. Po njegovi oceni so namreč referendumi v slovenski politiki, kjer je kultura maščevanja zelo prisotna, postali orodje političnih obračunov. Pahor ob morebitnem referendumu pričakuje tudi poglobitev zaostrovanja med političnimi nasprotniki in razraščanje nezaupanja ljudi do politike.

Politika mora stopiti skupaj

Možnosti, da do referenduma ne bi prišlo, po Pahorjevi oceni skoraj ni, zato je treba gledati, kako se bomo znašli v situaciji po njem. Kandidat za predsednika republike pričakuje, da bo večina na referendumu zavrnila zakona, vzrok za to pa vidi v skupku okoliščin, ki so pripeljale do padca njegove vlade. Med temi je navedel nizko podporo vladi, »ker se ji nalaga preveč bremen in odgovornosti za stanje v državi«.

Preden se iz negotovosti, ki se je po Pahorjevih besedah začela v sredo, preselimo v politično krizo, ima politika po Pahorjevih besedah absolutno odgovornost, da stopi skupaj in najde rešitev, »da se ne bomo zapeljali po toboganu navzdol«.

Poslanca Meha nima pravice obsojati 

Zahtevo za zakonodajni referendum je podpisalo 27 poslancev Pozitivne Slovenije (PS), poleg njih pa še nepovezana poslanca Borut Ambrožič in Ivan Vogrin ter poslanec SD Srečko Meh. Pahor pravi, da Meha nima pravice obsojati, a da se ne strinja z njim. Poudaril je sicer, da sam vlade ne podpira, prav tako pa za oba zakona v državnem zboru ni glasoval.

Deli s prijatelji