25 LET

Pahor: Nismo bili zgodovinski zamudniki

Objavljeno 07. april 2015 23.50 | Posodobljeno 07. april 2015 23.50 | Piše: STA, Mo. S.

Predsednik države Borut Pahor je prve večstrankarske volitve označil za odločilen mejnik političnega in duhovnega zorenja.

Borut Pahor.

LJUBLJANA – Prve večstrankarske volitve leta 1990 lahko brez zadrege razglasimo za enega najbolj odločilnih mejnikov našega političnega in duhovnega zorenja, je na nocojšnji državni proslavi ob 25. obletnici takratnih volitev, ki je potekala v ljubljanskem Cankarjevem domu, poudaril predsednik republike Borut Pahor.

Po besedah predsednika republike je dragocenost volitev leta 1990 vsaj trojnega značaja: vzpostavile so demokracijo, omogočile pogoje za ustanovitev lastne države in njeno povezovanje v združeno Evropo po lastni volji, bile pa so tudi konstitutivnega pomena za narodno spravo.

»Slovenci smo bili v takratnem demokratičnem vrenju protagonisti vizij združene demokratične Evrope. Nismo bili zgodovinski zamudniki, pač pa pogumni dejavni sodobniki. Imeli smo vizijo, imeli smo voljo in bili smo se sposobni pogovarjati in dogovarjati o bistvenih, najbolj vitalnih stvareh za narodovo prihodnost,« je izpostavil.

Pahor: Iz vsega se lahko nekaj naučimo

Četrt stoletja kasneje smo po Pahorjevih besedah nad slovensko demokracijo razočarani bolj, kot bi bilo treba: »Samostojna država, članica združene Evrope je manj uspešna od pričakovanj. Narodna sprava je deležna dvomov z vseh strani, pa bi lahko bila tako velik navdih za našo večjo enotnost.« Pri tem je opozoril, da kljub tem ugotovitvam pomen prvih demokratičnih volitev kot prehoda v demokracijo, samostojno državo in k narodni spravi ni prav nič manjši: »Prav nasprotno. Iz vsega dogajanja pred 25 leti se lahko nekaj pomembnega naučimo za naša sedanja in prihodnja ravnanja.«

Predsednik republike je tudi poudaril, da smo v primerjavi s položajem pred četrt stoletja v pomembni prednosti: »Zdaj ne gre za to, da obstoječ politični, gospodarski in družbeni sistem spet vratolomno podremo, pač pa, da ga nadgradimo. Demokracija, državnost, evropskost in sprava so pravi temelji.« »Tvegam oceno, da je v prihodnjih 25 letih poleg jasne vizije in volje za njeno dosego skoraj enako potreben napor za izgradnjo boljših, bolj pristnih, bolj strpnih, bolj človeških odnosov v naši družbi,« je dodal.

Na proslavi politični vrh

Poleg predsednika republike se se proslave udeležil tudi premier Miro Cerar, predsednik državnega zbora Milan Brglez, predsednik državnega sveta Mitja Bervar, predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle, predsednik takratnega predsedstva Milan Kučan, delegati skupščine v mandatu 1990–1992 in sedanji poslanci.

Proslava v Cankarjevem domu je poskušala z glasbo in s filmom obuditi čas prvih večstrankarskih volitev aprila 1990. V programu, ki ga je režiral Nikolaj Vodošek, so nastopili Big Band Radiotelevizije Slovenija (RTVS) pod vodstvom Lojzeta Krajnčana ter otroški in mladinski zbor RTVS kot tudi pevca Alenka Godec in Vlado Pilja. Film za proslavo je ustvarila Rosvita Pesek. Poleg arhivskih posnetkov film prinaša tudi izjave novinarjev, umetnikov, marketinških strokovnjakov, športnikov, predsednikov takratnih strank in državljanov, ki se spominjajo volilnega 8. aprila 1990.

Deli s prijatelji