NEVARNO

Od danes dovoljeno pokanje, a previdno

Objavljeno 26. december 2014 17.09 | Posodobljeno 26. december 2014 17.11 | Piše: STA, Ma. F.

Policija opozarja, da nepremišljenost, objestnost in nepravilna uporaba pirotehnike pogosto povzročijo telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči.

Fotografija je simbolična.

LJUBLJANA – Z današnjim dnem je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, uporaba petard pa ostaja prepovedana. Pirotehniko, ki povzroča hrup, je sicer prepovedano uporabljati v strnjenih naseljih in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo prireditve.

Policija opozarja, da nepremišljenost, objestnost in nepravilna uporaba pirotehnike pogosto povzročijo telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči. Pirotehnika moti tudi živali, ki ob pokanju doživljajo hud stres, poleg tega onesnažuje okolje ter povzroči materialno škodo.

Ob tem poudarjajo, da so prepovedane predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Ugotavljajo namreč, da je največ poškodb ravno pri prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa.

Globa od 400 do 1200 evrov

Za navedene kršitve posameznika je predvidena globa od 400 do 1200 evrov.

Skupna značilnost vseh pirotehničnih sredstev je, da vsebujejo eksplozivne snovi, piše na spletni strani policije. Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih razvršča pirotehnične izdelke, namenjene za zabavo, v štiri kategorije.

V prvo kategorijo spadajo ognjemetni izdelki, katerih uporaba je dovoljena v strnjenih naseljih in povzročajo zelo majhno nevarnost. V drugi so tisti, ki so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem.

V tretjo kategorijo se uvrščajo ognjemetni izdelki, ki predstavljajo srednje veliko nevarnost in so namenjeni uporabi na velikih odprtih območjih, v četrti kategoriji pa so ognjemetni izdelki, ki predstavljajo veliko nevarnost in jih lahko uporabljajo le strokovno usposobljene osebe, raven hrupa pa je škodljiva za zdravje ljudi.

Uporaba pirotehničnih sredstev je v Sloveniji dovoljena do 2. januarja.

Deli s prijatelji