NEMEDICINSKI RAZLOGI

Obrezovanje fantkov je kršitev otrokovih pravic

Objavljeno 03. februar 2012 17.33 | Posodobljeno 03. februar 2012 17.33 | Piše: A. L.

Pravica do verske svobode ne more upravičevati posega v pravico do telesne integritete drugega.

Dojenček je ob rojstvu tehtal šest kilogramov (fotografija je simbolična)

LJUBLJANA – »Ritualna cirkumcizija dečkov zaradi religioznih razlogov je v naši državi zaradi pravnih in etičnih razlogov nesprejemljiva in je zdravniki ne bi smeli opravljati.« Takšen odgovor je institutu varuha človekovih pravic poslala Komisija RS za medicinsko etiko. Poleg nesprejemljivosti cirkumcizije z etičnega stališča pa komisija še poudarja, da je nesprejemljivo tudi, da se že opravljeni poseg v zdravstveni dokumentaciji lažno prikazuje kot medicinsko indiciran.

Pobuda

Varuhinja se je z omenjeno tematiko začela ukvarjati, saj se je nanjo obrnil pobudnik, ki je zaprosil za oceno, ali obrezovanje fantkov (cirkumcizija) pomeni poseg v otrokove pravice, še zlasti, če je opravljeno le iz verskih razlogov in ni utemeljeno z zdravstvenimi razlogi. Po njegovem mnenju je namreč poseg škodljiv, slovenski zdravniki pa po njegovem ne poznajo vseh negativnih posledic posega (podzavestne travme, impotenca, infekcije itd.), je zapisano v obvestilu varuhinje človekovih pravic.

Cirkumcizija dečkov iz nemedicinskih razlogov ni medicinsko utemeljena

Razširjeni strokovni kolegij za kirurgijo je bil zaprošen tudi za kratko informacijo o strokovni doktrini na tem področju ter za razpoložljive podatke o letnem številu tovrstnih posegov in o tem, na podlagi katere diagnoze so opravljeni. Pričakovali so tudi podatke o tveganjih, zapletih in trajnih posledicah tega posega, še zlasti pa podatek, ali so morda v preteklosti že obravnavali katero od vprašanj, povezanih s cirkumcizijo (morebiti tudi z vprašanjem ugovora vesti). »Razširjeni strokovni kolegij za kirurgijo nam sicer ni odgovoril na vsa zastavljena vprašanja, poslal pa nam je sklep, da cirkumcizija dečkov iz nemedicinskih razlogov ni medicinsko utemeljena, strokovne indikacije za poseg pa so navedene v strokovni urološki literaturi.«

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije glede plačevanja cirkumcizije (letno število posegov, cena storitve) ne razpolaga s podatki o letnem številu posegov, cena storitve, ki jo zavod plača izvajalcu zdravstvene dejavnosti pa je 34,88 evra. Kadar pa poseg ni medicinsko indiciran, storitev ni plačana iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zato mora poseg plačati pacient oziroma njegovi zastopniki.

Če obstaja zdravstvena indikacija, je takšen poseg legitimen

Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah zavezuje države podpisnice, da bodo z vsemi ustreznimi zakonodajnimi, upravnimi, družbenimi in vzgojnimi ukrepi varovale otroka pred vsemi oblikami telesnega ali duševnega nasilja, poškodb in zlorab, medtem ko je pod skrbništvom staršev, zakonitih zastopnikov ali katere koli druge osebe, ki skrbi zanj (19. člen KOP), pravijo pri varuhu za človekove pravice. Ustava Republike Slovenije v 56. členu otrokom zagotavlja posebno varstvo in skrb, v 35. členu pa vsakomur jamči nedotakljivost telesne in duševne celovitosti. »Iz navedenih določb nedvoumno izhaja, da so kakršni koli posegi v telesno integriteto otroka omejeni in opravičljivi le zaradi medicinskih razlogov. Če obstaja zdravstvena indikacija, da je zaradi varovanja zdravja otroka treba opraviti cirkumcizijo, je takšen poseg legalen in legitimen ter so ga starši zaradi odgovornosti za otrokov razvoj dolžni dopustiti oziroma omogočiti. Če starši iz kakršnih koli razlogov ne bi dopustili medicinsko indiciranega posega, bi pristojni organi lahko ugotavljali morebitno zanemarjanje dolžne skrbi za otroka ter sprejeli potrebne ukrepe, ki jih določa zakon,« se glasi razlaga.

Nedopusten poseg v njegovo telo

Če pa cirkumcizija otroka ni zdravstveno indicirana, temveč je le posledica prepričanja njegovih staršev (verskega ali drugačnega), takšen poseg nima zakonske podlage. Pri tem niti ni bistveno, ali je otrok posegu izrecno nasprotoval. »Poseg v telesno integriteto otroka zgolj zaradi želje njegovih zakonitih zastopnikov ali skrbnikov zato pomeni nedopusten poseg v njegovo telo in ima po našem prepričanju tudi znake kaznivega ravnanja,« izpostavljajo.

Poseg brez privolitve

Zakon o pacientovih pravicah (Uradni list RS, št. 15/08) v 26. členu določa, da pacientu, ki je sposoben odločanja o sebi, brez njegove poprejšnje svobodne in zavestne privolitve ni dovoljeno opraviti medicinskega posega oziroma zdravstvene oskrbe, razen v primerih, ki jih določa zakon. Za otroke zakon o pacientovih pravicah določa, da imajo praviloma po 15. letu sposobnost privolitve, razen če zdravnik glede na njegovo zrelost oceni, da za to ni sposoben. »Otrok pred 15. letom starosti po zakonu praviloma ni sposoben privolitve, pri čemer lahko zdravnik tudi v teh primerih oceni, da je za to sposoben. Zakon posebej določa, da se otrokovo mnenje glede zdravljenja upošteva v največji možni meri, če je mnenje sposoben izraziti in če razume njegov pomen in posledice.«

Kršene pravice otrok

Varuh ugotavlja, da ustava staršem priznava pravico, da v skladu s svojim prepričanjem zagotavljajo svojim otrokom versko in moralno vzgojo: »Usmerjanje otrok glede verske vzgoje in moralne vzgoje mora biti v skladu z otrokovo starostjo in zrelostjo ter z njegovo svobodo vesti, verske in druge opredelitve ali prepričanja (tretji odstavek 41. člena ustave). Usmerjanje glede verske vzgoje pa po našem mnenju ne vključuje tudi pravice staršev, da se zgolj zaradi verskega prepričanja odločijo za poseg v otrokovo telo. Menimo torej, da cirkumcizija iz razlogov, ki niso medicinski, ni dopustna in predstavlja protipraven poseg v otrokovo telo ter s tem krši njegove pravice.«

V uradu varuha menijo, da so pri odločanju starševe pravice omejene s pravicami drugih, v konkretnem primeru torej njihovih otrok, saj otrokove pravice niso podrejene pravicam staršev: »Pravica do verske svobode ne more upravičevati posega v pravico do telesne integritete drugega, zato menimo, da je cirkumcizija iz nemedicinskih razlogov dopustna le z otrokovim soglasjem, ob pogojih, ki jih določa zakon o pacientovih pravicah, torej praviloma po 15. letu otrokove starosti.«

Deli s prijatelji