SPOMINSKA ZBIRKA

Občina in župnija delita Maistrovo hišo

Objavljeno 17. marec 2012 09.58 | Posodobljeno 17. marec 2012 10.00 | Piše: Vladimir Jerman

General Rudolf Maister se je v Kamniku rodil v najemniškem stanovanju.

Maistrova rojstna hiša (foto: Dejan Javornik).

KAMNIK – Občina Kamnik 29. marca praznuje občinski praznik v spomin na rojstni dan generala Rudolfa Maistra. V lepi meščanski hiši na Šutni, kjer so Maistrovi stanovali kot podnajemniki, želijo urediti spominsko zbirko o velikem rojaku, a se uresničitev kot jegulja izmika iz leta v leto. Maistrova rojstna hiša, ki je v starem mestnem jedru, je cerkvena lastnina. Občina jo je v letih 2003 in 2004 skupaj z lastnikom in sponzorskimi sredstvi statično sanirala in obnovila pročelje.

Solastniške vezi in vrzeli

»Občina Kamnik je skupaj z lastnikom in sponzorskimi sredstvi v letih 2003 in 2004 objekt statično sanirala in obnovila fasado,« je dejala za stike z javnostjo pristojna mag. Janja Zorman Macura in nadaljevala: »Glavni namen občine je ureditev spominske sobe Rudolfa Maistra s programom, ki bo voden in upravljan s strani muzejsko-pedagoške dejavnosti pod okriljem Medobčinskega muzeja Kamnik in namenjen širši javnosti. Za uresničitev predvidene programske vsebine hiše (spominska soba Rudolfa Maistra), ki jo občina želi umestiti, je pomembno predvsem dejstvo, da mora biti hiša v javni (so)lasti; v ta namen je občina Kamnik konec leta 2011 pristopila k intenzivnim pogovorom s predstavniki Rimskokatoliške cerkve za ureditev statusa lastništva nad tem objektom.«

Na letošnji dodatni februarski dan je kamniški občinski svet sprejel predlog sklepa o soglasju k sklenitvi pogodbe o priznanju solastniškega deleža med občino Kamnik in župnijo Kamnik. V njem izvemo, da je občina v Maistrovo hišo že vložila nekaj več kot 75.000 evrov lastnih sredstev, ti so revalozirani vredni že dobrih 100.000 evrov. Glede na ocenjeno vrednost nepremičnine, ki znaša 472.642 evrov, pripada občini 21,4-odstotni solastniški delež, kar sta v naravi dve sobi (kjer bi uredili spominsko zbirko) v pritličju, ki skupaj merita 66,26 kvadratnega metra. In še nekaj več, saj sobi po preračunu kvadrature predstavljata le 16,35 odstotka. Občina naj bi razliko uveljavila z lastništvom še 20 kvadratov dvorišča.

Ureditev lastniških razmerij med občino in župnijo še dodatno zapleta donatorski denar. Na njegov dotok je vplivala občina, čeprav je bil izveden v korist župnije in ne občine.

Naposled sta se občina in župnija dogovorili, da občini lastniško pripadajo dve sobi na 66,26 kvadrata, 20 kvadratov zemljišča (dvorišča) na vzhodni strani hiše ter solastniški delež na skupnih prostorih (hodnik, stopnišče, kurilnica).

Plošča prestala okupacijo

V Kamniku imajo še nekoga, ki pozorno bdi nad Maistrovim spominom. To je Društvo generala Maistra, ki nam ga je predstavil predsednik dipl. inž. Niko Pinterič: »Že dolgo prijateljujeva in debatirava z dr. Nikom Sadnikarjem, ki je bil član ljubljanskega društva generala Maistra. Pobudniki za ustanovitev našega sta bila Janko Blagšič in Jože Arko ter tudi Zveza častnikov, Veterani vojne za Slovenijo, ZZB NOV in še nekateri. Leta 2003 smo začeli kot podružnica, dve leti pozneje pa smo se oblikovali kot samostojno društvo. Zdaj nas je okoli 120 članov. Žal vsi ne plačujejo članarine, zapisano pa imamo, da če dve leti ne plačaš, nisi več član. Približuje se letna skupščina in bomo preverili tudi to.«

Obujanje in ohranjanje spomina na Rudolfa Maistra je glavna društvena dejavnost: »S tem namenom pripravljamo predavanja. Lepo je sprejet tudi vsakoletni Maistrov pohod, ki se je ustalil na drugo soboto v aprilu. Izpred Maistrovega spomenika na Trgu talcev krenemo do rojstne hiše, kjer pripravimo priložnostni program. Niko Sadnikar običajno tudi pove, kako je njegov oče Josip Nikolaj Sadnikar med nemško okupacijo obvaroval pred uničenjem spominsko ploščo z Maistrove rojstne hiše. Niko je Maistra tudi osebno poznal, oče pa sploh.«

Pohod nadaljujejo čez Škratno na Veliko špico, Stari grad in nazaj na Trg talcev: »Tam se nam pridružijo dijaki gimnazije Rudolfa Maistra in občani, na trgu poglabljamo naše druženje.«

Na predvečer vsake obletnice zbor KUD Solidarnost pred rojstno hišo poje podoknico. Prvo je zboru plačal predsednik Pinterič – saj 27. marca praznuje svoj rojstni dan. Če bi z rojstvom malo počakal, bi ujel Maistra, se rad pošali.

Deli s prijatelji