PREUČILI

Novi Kolizej bodo obglavili

Objavljeno 18. oktober 2012 13.22 | Posodobljeno 18. oktober 2012 13.22 | Piše: T. L., STA

Očitno ne bo visok 70, ampak le 30 metrov.

Maketa novega Kolizeja

LJUBLJANA – Na območju Kolizeja, ki so ga porušili pred dobrim letom, ni mogoče graditi v gabaritih, kot jih načrtuje investitor, Kranjska investicijska družba (KID). Tako bi lahko po pisanju današnjega Dela strnili odločitev komisije, ki v okviru ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport usmerja izdelavo konservatorskega načrta prenove.

Komisija na delu

Komisijo sestavljajo Breda Mihelič iz urbanističnega inštituta, Daniela Tomšič iz zavoda za varstvo kulturne dediščine, Aleksander Ostan kot predstavnik Društva arhitektov Ljubljana in Janez Koželj iz ljubljanske mestne občine, vodi pa jo Barbara Žižič z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ). Njena naloga je, da pripravi izhodišča za konservatorski načrt za prenovo in v nadaljevanju spremlja ter usmerja njegovo pripravo.

Komisija je ponovno proučila vse akte, ki veljajo na tem območju: občinski prostorski načrt (OPN) MOL in odlok o razglasitvi spomenikov naravne in kulturne dediščine na območju Ljubljana Center med Aškerčevo, Tivolsko in Slovensko cesto.

»Komisija je vsebinsko pretehtala določila o omejitvah glede gabaritov in faktorjev izrabe zemljišča, ki izhajajo iz teh dveh dokumentov, in na koncu zavzela stališče, da so določila povsem skladna z vizijo trajnostnega razvoja mesta in da jih je treba upoštevati v vseh podrejenih prostorskih aktih,« so po pisanju Dela sporočili iz MIZKŠ in dodali, da bo ministrstvo zato v kratkem pripravilo dopolnitev smernic, ki jih bo posredovalo izdelovalcu občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Ta izhodišča pa so za nadaljnje delo OPPN in konservatorskega načrta za prenovo bistvenega pomena.

Nič več kot 30 metrov

Konservatorski načrt je sestavni del OPPN, šele na podlagi tega pa lahko investitor začne postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja. Novogradnja na območju Kolizeja ne bi smela biti višja od 30 metrov. OPN MOL, ki je bil sprejet leta 2010, namreč določa, da je v ožjem mestnem središču, znotraj notranjega cestnega obroča, največ 30 metrov višine z vsemi dodatki na strehi in ne več kot dve etaži više od sosednje stavbe.

Na oddelku za urejanje prostora MOL sicer poudarjajo, da OPN res omejuje višino na tem območju na 30 metrov, obenem pa opredeljuje tudi lokacije mogočih novih dominant in eno takih dopušča tudi na območju Kolizeja. Hkrati priznavajo, da odlok o razglasitvi spomenikov naravne in kulturne dediščine za Gosposvetsko ulico določa, da je višine stavb mogoče uskladiti tako, da ne bodo presegale značilnega gabarita najvišjih stavb in bi ga morali spremeniti – pod pogojem, da bi konservatorski načrt za prenovo dopustil možnost oziroma upravičenost postavitve dominante na tem mestu. A kot kažejo izhodišča komisije ministrstva, se to ne bo zgodilo, piše Delo.

Lastniki še brez dokončnih informacij

Lastnik KID Jože Anderlič načrtuje gradnjo kompleksa s približno 70 metrov visoko stolpnico. Predstavnica za stike z javnostjo KID Saša Mrak je za časnik povedala, da nimajo še nobenih dokončnih informacij.

Predstavnik občine v komisiji Koželj pa je nad odločitvijo razočaran. Za Delo je povedal, da sam ni delil mnenje s preostalimi člani komisije. »Poskušal sem strokovno utemeljiti, da gabariti, kot so predvideni v projektu investitorja, spadajo v ta prostor. Pripravil sem tudi strokovne podlage, a so jih zavrnili,« njegove besede povzema časnik. Koželj tudi meni, da je nezaslišano, da se dela konservatorski načrt za hišo, ki je ni več.
 

Deli s prijatelji