INTERVJU

Novakova: Zveru ni treba postati zver

Objavljeno 14. julij 2012 15.53 | Posodobljeno 14. julij 2012 15.54 | Piše: P. J., STA

»Naš problem je, da imamo odgovornost, nimamo pa moči, ker je v Sloveniji moč odločanja zelo razporejena na druge segmente.«

LJUBLJANA – Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu in predsednica NSi Ljudmila Novak je v pogovoru za Večer poudarila, da je treba državno premoženje upravljati učinkovito, pregledno in pošteno. Dotaknila se je tudi predsedniških volitev. Milan Zver je po njenem mnenju kandidat z jasnimi stališči, širokosrčnostjo in mu za zmago »ni treba postati zver«.

Za prodajo, a ne za vsako ceno

Kot je v pogovoru za Večerovo prilogo V soboto pojasnila Novakova, podpira novi premoženjski holding, ker je »potrebno skupno, skrbno in strokovno upravljanje državnega premoženja.« »Zavzemamo se, da se državno premoženje odproda, vendar ne v vsakem času in po vsaki ceni, ampak da se tam, kjer je strateškega pomena za državo, ohrani vsaj 25 odstotkov plus ena delnica, kar ni strateškega pomena, pa se lahko odproda in naloži, kjer je potrebno,« je poudarila.

Novakovi se ne zdi, da se zaradi novega holdinga vsiljuje občutek, da gre za poslednji lov na še neosvojeno. »Če smo upravljavci države, ta pa je lastnik, potem moramo imeti vpogled v stanje in možnost nadzora. Ne da hočem imeti dobiček od tega, ampak da imamo ekipo, ki je odgovorna vladi in seveda poštena in strokovna,« je dejala.

Imajo odgovornost, ne pa tudi moči

Na vprašanje, ali bo gospodarskega ministra Radovana Žerjava prepričala, da jeseni le proda Mercator hrvaškemu Agrokorju, če bo ta še za, je odgovorila, da je Mercator poseben problem. Tu namreč po njenih besedah ne gre le za prodajo tujcu, ampak lahko zaradi tega propadejo dobavitelji in podjetja v ozadju.

Novakova je mnenja, da bi oblast res morala imeti oblast, možnost vladanja, tudi primerno plačilo in odgovornost ter sankcije, če je ta odgovornost zlorabljena. »Naš problem je, da imamo odgovornost, nimamo pa moči, ker je v Sloveniji moč odločanja zelo razporejena na druge segmente,« opozarja Novakova. Kot primer izpostavlja ogromno moč sindikatov, pa tudi področje bank, kjer se je po njenih besedah pokazalo, da je vlada odgovorna, nima pa vzvodov, kako priti do pravih podatkov.

Izbrisani niso prvi problem, prej so na vrsti oškodovanci druge svetovne vojne

Dotaknila se je tudi odškodnin izbrisanih in preimenovanja vojašnic. Glede slednjega je ponovila, da NSi ministra za obrambo Aleša Hojsa podpira pri tej odločitvi. Verjame, da tega ni naredil, da bi povzročil spore.

Glede izbrisanih pa se zavzema za reševanje od primera do primera. »Kdor pa je špekuliral in niti ni več živel tukaj, ker ni verjel v Slovenijo, ali je celo delal proti njej, oprostite, za takšne pa nimam posluha,« pravi Novakova. Mnenja je tudi, da izbrisani niso prvi, ki bi morali dobiti odškodnino. Kot opozarja, niti vse krivice iz druge svetovne vojne niso poravnane.

Na vprašanje o razlikah v načinu vodenja prejšnjega in zdajšnjega premierja odgovarja, da ima vsak svoj način vodenja. »Ne zagovarjam hude avtoritarnosti, vem pa, da je v situaciji, v kakršni smo, strožji način vodenja zagotovo primernejši. Nič pa ni enoznačno. Sedanji predsednik vlade zna biti avtoritativen, zna pa biti tudi zelo dialoški,« je dejala.

Mariborska nadškofija zapravila tudi njene delnice

Predsednica NSi je spregovorila tudi o položaju svoje stranke v koaliciji. Po njenih besedah znajo uveljaviti, kar je zanje pomembno. Tako so pri pogajanjih za rebalans proračuna povedali, s čim se ne strinjajo, in so bili slišani, vsaj ko gre za porodniška nadomestila in vrtce.

Za NSi tudi pravi, da ni cerkvena stranka, so krščanski demokrati, sama pa je kot oseba članica cerkve. Mariborska nadškofija je tudi njej zapravila delnice. Vse certifikate, tudi od otrok, sta z možem vložila v Zvonove, tako da lahko reče, da so zelo negospodarno ravnali tudi z njenim premoženjem. A, kot poudarja, to ni celotna slovenska cerkev, ampak je to zgrešeno poslovanje peščice ljudi.

Deli s prijatelji