SLABA POTEGAVŠČINA

Nočni šaljivec na noge spravil kar 40 gasilcev

Objavljeno 29. november 2013 23.15 | Posodobljeno 29. november 2013 23.12 | Piše: Špela Ankele

Gasilci, ki so šli pomagat, so se na pot odpravili pod velikim psihičnim pritiskom, ker naj bi šli pomagat veliko ljudem.

Matej Kejžar, poveljnik kranjskih poklicnih gasilcev, pravi, da bodo zahtevali povračilo stroškov lažne intervencije. Foto: Špela Ankele

ŠKOFJA LOKA – V noči na četrtek, ko so se kazalci oddaljevali od polnoči in se počasi pomikali k prvi uri, je klic na pomoč prekinil spanec 40škofjeloških prostovoljnih gasilcev. Iz gasilskih domov sta se podali enoti Stara Loka in Škofja Loka, z avtolestvijo sta se proti mestu na sotočju Sor podala tudi kranjska poklicna gasilca. Gasilci, ki so v šestih kamionih hiteli na pomoč, so prejeli še dodatne informacije o požaru, ki so dale slutiti na večje razsežnosti ognjenih zubljev. Ker je nekdo sporočil, da je v požaru ranjenih oziroma opečenih več ljudi, so opozorila potovala še do škofjeloške ekipe nujne medicinske pomoči in tudi do policistov.

Mestno jedro bi gorelo kot poper!

»Hitro smo ugotovili, da gre za krivo prijavo, kajti na Mestnem trgu k sreči ni bilo ognja in ranjenih. Lahko si predstavljate bes in jezo več kot 40 gasilcev, ki so morali vstati sredi noči zaradi enega občana,  ki je s svojim neodgovornim ravnanjem konec koncev tudi ogrožal življenja gasilcev, ki so hiteli na pomoč sokrajanom,« so o nočnem alarmu zapisali gasilci PGD Stara Loka. In do dali: »Sprašujemo se, kakšen mora biti človek, da lahko mirno prijavi tak dogodek. Upamo, da bodo prijavitelja policisti izsledili ter ga primer no kaznovali. Če pa bo le mogoče, mu bomo gasilci izstavili račun za povračilo stroškov intervencije, ki bo presegel nekaj tisočakov.« 

Lažni klic je sredi noči zbudil tudi poveljnika gasilskega poveljstva škofjeloške občine Andreja Štremflja, ki pravi, da je požar v starem jedru Škofje Loke ena največjih gasilskih nočnih mor: »Veliko starih hiš je nanizanih druga zraven druge, in če bi tam zagorelo, bi lahko hitro postalo zelo nevarno. Stari del mesta bi gorel kot poper, zato je ob nočnem alarmu marsikateremu gasilcu zledenela kri.« Štremfelj je še opozoril, da je bila ponoči večina škofjeloških prostovoljnih gasilcev v starem jedru, in se vprašal, kaj bi se zgodilo, če bi se sočasno na Loškem zgodila resnična nesreča ali pa bi na drugem koncu mesta zares zagorelo.

Zahtevali bodo povračilo stroškov

Vodja nočne intervencije Jože Arhar, sicer poveljnik PGD Škofja Loka, je poudaril, da so prostovoljni gasilci sprva hiteli do gasilskih domov, nato pa so se z gasilskimi vozili hitro podali do Mestnega trga. Kaj, če bi se med hitenjem zgodila prometna nesreča? O tem, kako je bila neslana šala videti skozi oči gasilcev, je povedal: »Tudi tokrat so se, ko smo prišli do vstopa v staro mestno jedro, naleteli na težave s potopnimi količki. Upam, da bo to čim prej urejeno. Ko smo prišli na Mestni trg, nismo videli ne dima niti zaznali vonja, ki spremlja gorenje. A ena ekipa je hitro pregledala atrij hiše, ki naj bi jo zajel ogenj, druga je šla v Klobovsovo ulico za to hišo, tretja pa preverit še v bližnjo Blaževo ulico. Ugotovili smo, da ni ničesar in da je vse skupaj neprimerna potegavščina.« Gasilci, ki so sredi noči prečesavali staro mestno jedro Škofje Loke, so se tudi potem ko niso našli ničesar, spraševali: »Da nismo česa spregledali? Ali je morda gorelo v kakšni sosednji hiši? Kaj, če je kdo res potreboval našo pomoč?« Zaradi stresa, ki jim ga je prinesla lažna najava, kot tudi zaradi skrbi, da niso česa spregledali, veliko prostovoljnih gasilcev po vrnitvi domovni moglo v miru zaspati. Zjutraj pa so po neprespani noči šli v službe ... 

Poveljnik kranjskih po klicnih gasilcev Matej Kejžar je, potem ko je nočna izmena zaman odhitela v Škofjo Loko, napovedal, da bodo zahtevali povračilo stroškov intervencije, ki verjetno presegajo tisoč evrov. Predvsem pa je Kejžar dejal: »Gasilci, ki so šli pomagat, so se na pot odpravili pod velikim psihičnim pritiskom, ker naj bi šli pomagat veliko ljudem. Takšen podatek po meni velik stres in prinaša dodatno tveganje na cesti. Kaj, če bi se komu med hitenjem na pomoč kaj zgodilo?« Po naših informacijah so policisti urno poiskali osumljenca, po neuradnih podatkih mladoletnega Ločana. Včeraj dopoldne zbiranje obvestil o nočnem alarmu še ni bilo končano, je pojasnil Bojan Kos, predstavnik gorenjskih policistov za stike z javnostjo. 

Tako nočni klicatelj kot tudi vsi drugi, ki jim tovrstni klici morda rojijo po glavi, bodo verjetno dvakrat premislili, preden bodo odtipkali številko 112, saj je kazenski zakonik jasen: »Kdor zlorabi znamenje za pomoč ali znamenje za nevarnost ali neutemeljeno kliče na pomoč ali lažno sporoči, da grozi nevarnost, in s tem povzroči, da so državni organi ali druge pristojne organizacije ukrepale brez potrebe ali neupravičeno uporabile sredstva sistema zaščite, reševanja in pomoči, se kaznuje z zaporom do treh let.« 

 

 

Deli s prijatelji