GROŽNJE IN ŽUGANJE

Nočna mora s sosedi

Objavljeno 22. julij 2016 11.35 | Posodobljeno 22. julij 2016 11.35 | Piše: Aleksandar Lukić

Stanovalci bloka ji žugajo, da mora prijaviti fanta.

Davčna osnova za stanovanjske nepremičnine naj bi bila po novem 80 ali 85 odstotkov ocenjene vrednosti.

LJUBLJANA – Bralka ima težave s sosedi: starejši stanovalci nekega ljubljanskega bloka, v katerem ima tudi sama lastniško stanovanje, jo nenehno ustavljajo, ji žugajo, da mora plačevati stroške tudi za fanta, ki večkrat prespi pri njej, in ji grozijo s prijavami na razne institucije. Naša bralka se s tem ne strinja, saj ima v Ljubljani stanovanje tudi njen fant in veliko časa preživi ona tudi pri njem. »Najbolje, da sva v obeh stanovanjih prijavljena oba in plačujeva za štiri namesto dejansko za dve osebi,« je vznemirjena. Na nas se je obrnila, saj jo zanima, kdaj mora po zakonu prijaviti fanta upravljavcu.

Vprašanja smo poslali ministrstvu za okolje in prostor, ki je podpisano pod Pravilnik o upravljanju večstanovanjskih stavb: »Pravilnik v 28. členu določa, če oseba posamezno enoto uporablja manj kot 15 dni mesečno in to tudi dokaže z ustreznimi dokaznimi listinami (npr. potrdilo o odjavi stalnega bivališča ali spremembo bivališča, dokazilo o daljši odsotnosti zaradi službenih, šolskih ali študijskih obveznosti, zdravljenja, izpisek iz rojstne matične knjige ali drugimi ustreznimi dokazili), se je ne šteje za dejanskega uporabnika posamezne enote. Vendar istočasno drugi odstavek omenjenega člena pravi, če je posamezna enota prazna ali se uporablja občasno, manj kot 15 dni v mesecu, se šteje, da jo uporablja en uporabnik. Stroški, ki se delijo po številu uporabnikov posamezne enote (navedeni v 27. členu), se za tako enoto zaračunajo za enega uporabnika.

Ti stroški so:

– poraba vode in kanalščine, če ni individualnih merilnih naprav,
– skupna poraba elektrike (dvigala, razsvetljava skupnih prostorov ipd),
– odvoz odpadkov, najem zabojnikov za odpadke ter drugi komunalni stroški,
– čiščenje skupnih prostorov in
– stroški čiščenja kanalizacije ter odmašitve kanalizacijskih cevi in praznjenje septičnih jam.

V primeru, kot ga opisujete, ko sta osebi prijavljeni vsaka v svojem stanovanju, dejansko pa bivata drug pri drugem, se zgoraj omenjeni stroški torej v vsakem primeru zaračunavajo za enega uporabnika v vsaki posamezni enoti.«

Ampak mesec ima približno 30 dni. Če je torej omenjeni par 15 dni v enem stanovanju, 15 pa v drugem, ali morata biti na obeh naslovih prijavljeni po dve osebi? To pomeni torej vse skupaj štiri, pa čeprav sta samo dve osebi in v času, ko sta v enem stanovanju, nista v drugem. Odgovor ministrstva je preprost: »Da, za dejanskega uporabnika se šteje oseba, ki enoto uporablja vsaj 15 dni v mesecu.«

Deli s prijatelji