NEKULTURNO

Niti minister za kulturo Pahorja ni pustil do besede

Objavljeno 27. avgust 2013 13.00 | Posodobljeno 27. avgust 2013 17.06 | Piše: Mo. S., T. L.

»Pa kaj je zdaj to?! A je to proslava zaradi Pahorja ali Pahor zaradi proslave?! Prosi jih za minuto, oni pa kar s ceremonijo naprej. A so normalni?!« se glasi le eden od mnogih komentarjev.

Ves čas čakanja na besedo je stal na odru, ni sedel.

LJUBLJANA – Pisatelj Boris Pahor je v ponedeljek praznoval jubilej – častitljivih sto let. Pokazal je, da je kljub letom še vedno vitalen in vzdržljiv, spomin mu ne peša, njegove besede pa so iskrene, na trenutke hudomušne. Ves dan je imel aktivnosti, ki so se končale z večerno proslavo v ljubljanski Operi.

Pahor se je v pogovoru s tremi dijaki razgovoril in do podrobnosti spregovoril o svojih izkušnjah ter spominih, a, kot kaže, je prireditelje že močno priganjal čas … Po podelitvi nagrade državljan Evrope sta mu čestitala še Peter Tomšič iz Mladinske knjige in minister za kulturo Uroš Grilc, njune minute pa so se izkazale za vse prej kot posrečene, še več, lahko bi jih označili za polom večera.

Večkrat jih je prosil, a brez odziva

Potem ko so Pahorju zapeli Zdravljico, je stoletnik prosil za besedo. »Še eno besedo samo …« je dejal, vendar so ga prisotni preprosto povedano ignorirali. Po čestitki Tomšiča je slavljenec ponovil: »Jaz bi rad samo eno minuto.« A ga ni nihče upošteval, saj je bil na vrsti minister Grilc. Vztrajno je ponavljal, da želi še nekaj povedati, vmes je pogledoval tudi na uro in prosil za še eno minuto … Na koncu mu je le uspelo, tako da se je v nekaj minutah spomnil grozot, ki so se dogajale v italijanskih koncentracijskih taboriščih, kot sta bila Gonars in Rab, kjer so bili zaprti predvsem Slovenci in Hrvati. Vse, ki imajo moč, je pozval, naj nekaj storijo za to, da bi se končno postavil spomenik vsem tistim, ki so življenje izgubili v fašističnih taboriščih.

image
                            Na proslavi. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Ignoranca je izzvala plaz odzivov

Skratka, prizor na odru je bil zanj in za gledalce prav mučen, odzivi na proslavo pa so preplavili tudi twitter, kjer niti ugledneži niso mogli ostati tiho. Poslanka Tamara Vonta tako meni: »No, še stoletnice Človeka (ja, z veliko začetnico) ne izpeljejo, kot se šika. Ve se, kdo je središče dogajanja, madona!«

Nekdanja kulturna ministrica Majda Širca: »Ajaj, večer je Pahorjev, ne večer epepja. Ne more moledovat za besedo, ki si jo namesto njega jemljejo drugi. Nekulturno.«

Novinar in aktivist Mitja Blažič: »A lahk mu pustite, da pove do konca, ne pa da blebetajo knjigotržci in funkcionarji! Sram vas bodi! 3-krat je že prosu!!«

Novinarka Nataša Briški: »Če hoče gospod Pahor kaj povedati, bemu, pust mu! Kakšno neotesano prekinjanje je to :(.«

»Pa kaj je zdaj to?! A je to proslava zaradi Pahorja ali Pahor zaradi proslave?! Prosi jih za minuto, oni pa kar s ceremonijo naprej. A so normalni?!« pa se glasi le še eden od mnogih komentarjev na spletu, ki sporočajo, da so z videnim izredno nezadovoljni, da je prekinjanje slavljenca nekulturno, saj je proslava vendar namenjena njemu.

Je minutaža za televizijski prenos res tako (in edino) pomembna?

 


Kaj pravi minister Grilc

Ob javnem negodovanju se je z izjavo odzval tudi minister za kulturo Uroš Grilc: »Sinočnje dogajanje na prireditvi ob 100-letnici Borisa Pahorja, ki jo je organizirala Mladinska knjiga, tudi zame ni bilo prijetno. Besed slavljenca, da želi spregovoriti, žal nisem slišal in se tako nanje tudi nisem mogel ustrezno odzvati. Na svoj nastop sem čakal v zaodrju opere, dogajanje na odru pa ni bilo ozvočeno na način, da bi govorec lahko slišal druge sodelujoče.«

 

Deli s prijatelji