VOLITVE

Neuspehi slovenskih evroposlancev

Objavljeno 18. april 2014 09.39 | Posodobljeno 18. april 2014 09.39 | Piše: Pia Jagodič

Ne le po uspehih, svoje mandate si bodo zapomnili tudi po neuspehih.

LJUBLJANA, BRUSELJ – Mandatov evropskih poslancev ne zaznamujejo le uspehi, zato smo jih vprašali, kaj je po njihovem mnenju njihov največji neuspeh v mandatu, ki ga bo kmalu konec.

Tanja Fajon (SD) pravi, da je največji neuspeh tega mandata 27 milijonov brezposelnih Evropejcev. »Kriza, ki je močno načela socialne in moralne vrednote. To je posledica napačnih in zgrešenih politik zadnjih petih let, ko je EU vodila konservativna večina. Desnica je ustvarila Evropo strahu in varčevalnih ukrepov. Evropski socialisti in socialni demokrati smo se v Evropskem parlamentu vztrajno borili za močno, socialno pravično in demokratično Evropo. Nujno je, da začnemo ponovno ustvarjati nova delovna mesta, produktivno gospodarstvo, smisel za skupnost in spoštovanje ljudi. Želim, da bi evropska mladina spet imela upanje in da bodo državljani imeli dostojna delovna mesta, ki jim bodo omogočala kakovostno življenje.«

Romana Jordan (SDS), poslanka, ki se od evropskega sedeža poslavlja, pravi, da jo »ves čas najbolj žalosti, da to, kar delamo za dobro EU, Sloveniji ne koristi, ker naša država ne prilagaja svoje zakonodaje v evropsko smer«.

Jelko Kacin (LDS), ki se letos na volitve podaja s podporo volivcev, pravi, da težko kar koli opredeli kot velik neuspeh. »Obžalujem pa dejstvo, da skupaj z drugimi poslanskimi kolegi še nismo prodrli z zahtevo po enem samem sedežu v EP, s čimer bi prihranili najmanj 200 milijonov EUR letno. Zato smo se v ALDE odločili, da zahtevamo, da se to vprašanje zastavi državljanom v raziskavi Europool. Ne dvomim o izidu, a brez aktivne pomoči državljanov poslancem samim ne more uspeti.«

Evropske volitve bodo potekale 25. maja.

Socialdemokratka Mojca Kleva Kekuš pravi, da je v mandatu, zanjo krajšem od kolegov in kolegic, delala morda celo dvakrat intenzivneje kot kdo drug. Pravi, da se je »trudila ohraniti direkten stik in komunikacijo z državljankami in državljani Slovenije. Preko 1000 Slovenk in Slovencev sem pripeljala v Bruselj in Strasbourg na ogled evropskih institucij, organizirala sem kopico dogodkov, kjer sem tako mladim, ženskam, starejšim in drugim skupinam skušala približati svoje delo in delo Evropskega parlamenta. Tokrat so evropske volitve ključnega pomena, če hočemo Evropo zasukati v drugačno, ljudem (ne bankam) prijazno smer. Če nam državljank in državljanov ne uspe prepričati o tem, kako pomemben je njihov glas za drugačno Evropo in kako pomembna je udeležba na prihajajočih evropskih volitvah, si bom nizko udeležbo na volitvah štela verjetno kot največji neuspeh svojega mandata.«

Zofija Mazej Kukovič (SDS) pravi, da je zanjo največji neuspeh to, da je v Sloveniji premalo védenja o možnostih, ki jih imamo kot državljanke in državljani Slovenije v 'evropski družini'. »Morda bi aktivnejši odnos medijev do tega področja lahko pripomogel k boljšemu poznavanju.«

Ivo Vajgl (Zares) pravi: »Na področju, ki sem mu posvetil veliko svojega truda in časa, v zunanji politiki EU, nam ni uspelo uveljaviti EU kot pomembnega igralca v globalnih svetovnih razmerah. Z znanjem in izkušnjami, ki jih v Evropi imamo, bi lahko predvideli in preprečili marsikatero krizo in vojno in pravočasno rešili katerega izmed znanih 'zamrznjenih konfliktov', pa tega nismo storili.«

Milan Zver pa poudarja, da ga je kot člana medparlamentarne skupščine EU-Makedonija najbolj prizadelo dejstvo, da EU ni naredila koraka naprej pri integraciji Makedonije v EU. »Poslanci smo sicer naredili vse za to, tudi komisija, le svet je blokiral naše in makedonske napore.«

Deli s prijatelji