PREDSEDNIK DZ

»Neumno je misliti, da ima ena stran vedno prav«

Objavljeno 24. december 2012 14.55 | Posodobljeno 24. december 2012 14.55 | Piše: P. J.

Predsednik državnega zbora vztraja pri tem, da bi morali odstopiti tudi preostali problematični poslanci.

LJUBLJANA – Pričakovanja Gregorja Viranta ob ustanovitvi slovenskega parlamenta pred dvajsetimi leti so se do neke mere uresničila. V intervjuju za Siol je dejal, da je bila Slovenija do konca leta 2008 zgodba o uspehu, od leta 2009 pa so stvari zaradi različnih vzrokov krenile navzdol. »V nekaj letih se je stanje zelo spremenilo. Zdaj smo na točki, ko je treba trende znova obrniti in se vrniti na pot uspeha.«

Potrebno je sodelovanje koalicije in opozicije

V govoru ob obletnici parlamenta je dejal, da je bil precej kritičen. Meni, da je ugled parlamenta na kritično nizki točki, razlogi za to pa so objektivne narave. Kot enega izmed njih omenja etično krizo v parlamentu. Pravi tudi, da je raven razprave pogosto prenizka in žaljiva. Meni, da bi večino pomanjkljivosti poslanci lahko odpravili sami.

»Neumno je namreč misliti, da ima ena stran vedno prav, druga pa nikoli, zato mora koalicija zelo natančno in resno vzeti opozicijske amandmaje, predloge, jih natančno preučiti in jih, če je le mogoče, tudi sprejeti,« je komentiral sodelovanje med koalicijo in opozicijo predsednik državnega zbora.

O sodelovanju v poslanski skupini je dejal, da vlada timski duh in da pri njih velja, da poskušajo doseči neko usklajeno stališče. Pravi, da spodbujajo svobodomiselnost in da sam nikoli ne glasuje v nasprotju s svojo opredelitvijo ali vestjo.

V istem košu

Glede glasovanja o interpelaciji Vinka Gorenaka je dejal, da bi z drugačnim glasovanjem gotovo pridobili politične točke in da so se pri glasovanju odločali načelno, glede na dejstva in dokaze. Odstop Branka Mariniča in Trude Pepelnik bo po njegovem mnenju zmanjšal negativno podobo parlamenta v javnosti, vendar je to le kamenček v mozaiku. »Naša poslanka Truda Pepelnik, sodeč po tem, kar vem, ni storila velike napake, pa je odstopila. To je izjemno častno dejanje, na katerega smo v stranki ponosni.« Virant vztraja pri tem, da bi morali mandat vrniti tudi preostali trije sporni poslanci: Borut Ambrožič, Ivan Simčič in Ivan Vogrin.

Pravi, da še nikoli ni bilo tako neprijetno in nehvaležno delovati v politiki kot danes. »Še posebej, ker se v tem trenutku vse meče v isti koš. Sam to težko sprejmem, ker sem prepričan, da v politiki deluje veliko častnih in poštenih ljudi, ki so šli v politiko zato, da bi naredili nekaj dobrega, ne pa zaradi drugih motivov.«

Odločitev ustavnega sodišča o prepovedi dveh referendumov komentira kot zanimivo. »Ekonomski učinki odločitve pa so pozitivni: takojšnja reakcija mednarodnih finančnih trgov je bila taka, da so obresti za posojila, ki jih najema Slovenija, po dolgem času upadle pod pet odstotkov.«

Na vprašanje ali bodo protesti prinesli kakšen razplet, pravi, da je to vprašanje za vedeževalko. »Morda bodo protesti rodili kakšno novo politično stranko. To bi bilo dobro. Iz lastnih izkušenj pa lahko povem, da bodo njeni morebitni voditelji hitro videli, kako težko je uspeti na volitvah ter kako težko in odgovorno delo je upravljanje države.«

Deli s prijatelji