OBUPNO

Nesramni rubežniki 
kurili in uničevali

Objavljeno 18. maj 2013 12.09 | Posodobljeno 18. maj 2013 12.09 | Piše: Primož Škerl

V hišo pri Vojniku so po besedah Valentine Inkret nenapovedano pridrveli izvršitelji.

Rubežniki so prihrumeli kot buldožer in začeli uničevati hišo (foto: Primož Škerl).

GRADIŠČE PRI VOJNIKU – »Kje ste pa to že videli? Pridrvijo v hišo, nič ne rečejo ali pokažejo, začno prazniti stanovanje in uničevati stvari. V kakšni državi živimo?« je obupana Valentina Inkret. Rubežniki so prejšnji petek prihrumeli v hišo z gospodarskim poslopjem v Gradišču pri Vojniku, ki sta jo kupila še z nekdanjim možem. Sodnega izvršitelja je prepoznati le po zlati znački na prsih. »Prosim, ne ovirajte našega dela, od tu naprej ne smete!« Desetnija njegovih mož se ni pustila motiti. Fantje so se, ne meneč se za navzočnost Inkretove, neovirano potili med nalaganjem na prikolico.

40-letno Celjanko so v petek v hipu vrgli na cesto. Ni bilo časa, da bi pobrala osnovne stvari, saj niti obveščena ni bila o njihovem prihodu. Presenečena je nad aroganco in netaktnostjo sodišča in sodnega izvršitelja. »Niti oblačil nisem utegnila vzeti. Jopico, ki jo imam na sebi, mi je dala sestra. Zdaj sem na plečih njene družine v Novi vasi.« Valentina je bila poročena z Italijanom Eliem Cagnaccijem, štiri leta je živela pri naših zahodnih sosedih. Z nekdanjim možem sta v Sloveniji v obliki družbe z neomejeno odgovornostjo ustanovila podjetje Inkret&Cagnacci, kamor sta prepisala domačijo v Začretju. Italijan je družbo nato pognal v stečaj in se vpisal kot stečajni upnik, nekdanjo ženo pa je izločil iz kroga tistih, ki lahko kaj pričakujejo iz stečajne mase.


Pri deložacijah običajno ne kurijo

Valentino Inkret prek brezplačne pravne pomoči zadnja dva meseca zastopa odvetnik Rajko Vrečer. »Vstopil sem naknadno, rečeno mi je bilo, da gre zgolj za preživnino in razdelitev premoženja, a se je izkazalo, da ima stranka več postopkov. Veliko je tega in vsega še nisem mogel proučiti, bom pa preveril, kaj je utemeljeno in kaj ne. O pravnih možnostih ne morem ničesar dejati, za deložacijo pa še nisem pooblaščen. Tudi meni je Inkretova dejala, da od izvršitelja ni prejela obvestila. Če bi ga, bi se najbrž zglasila in bi posredoval. Izvršitelji običajno obveščajo vnaprej, ni pa običajno, da kurijo med deložacijskimi postopki.«

»Svojega dela premoženja ne dam. Ne razumem, kako lahko rubežniki kar tako hodijo po hiši in delajo škodo na imetju, ki bi ga morali zavarovati. Ko so prišli, so mi rekli samo, da tukaj nimam več kaj početi, da ničesar ni mojega, uničevali so moje osebne predmete, tudi zdravniške slike in zdravila, celo moj dezodorant so vrgli proč. Kar čez balkon so metali stvari, vključno z jedilnim priborom in servisi, še moje rože so odpeljali.« Celjanko, ki je po razpadu zakona še toliko bolj razočarana, saj je – kot sama pravi – moža zapustila zaradi njegovega nasilniškega vedenja, zelo boli poniževanje osebja, ki izvaja deložacijo. »Zasmehovali so me in se norčevali iz mene. Nespodobno se vedejo, v hišo me niso spustili, čeprav nisem imela kaj obleči. Ne vem, kaj so storili z drugo opremo in pohištvom. Na dvorišču so nekaj stvari zažgali, poglejte, ogenj še vedno gori.«

Inkretova se je znašla v položaju, ko jo rubi lastna firma. Od petka je poskusila fizično obvarovati ali rešiti vsak del lastnine, preveč uspešna pa ni bila. »Lepo sem jim dejala, naj ne uničujejo imetja, pa so mi odvrnili, da bo že država plačala, če bo treba, da pa tako ni nič mojega, predmeti da niso nič vredni in naj kar tožim državo, če mi kaj ne paše. Obvestila sem policijo, a se niso zganili.«


Pes pregnal sodnega izvršitelja

Cagniaccija zastopa celjska odvetniška pisarna Cmok&Praznik. Dejali so nam, da njihova stranka ni nikakršen barabin, temveč uglajen gospod pri svojih sedemdesetih. Sklep o deložaciji je pravnomočen že od leta 2007 in nenavadno je, da so kar šest let potrebovali za izpraznitev hiše, saj se takšni postopki običajno končajo v enem letu. Bilo je več poskusov deložacij, v enem primeru naj bi Inkretova na izvršitelja celo naščuvala psa. Neuspešen je bil tudi poskus prek stečajnega upravitelja Boruta Sokliča. V pisarni dodajajo, da je nepremičnina nesporno v lasti družbe Inkret&Cagniacci v stečaju, pri čemer je bila Inkretova zaradi svojega ravnanja izključena kot družbenica. »Med nekdanjima zakoncema teče več sodnih postopkov. Glede na njihovo naravo nasprotna stran stalno spreminja dejstva, a v vseh pravnomočno zaključenih postopkih so sodišča odločila v prid Cagniaccija. Ta nekdanjo ženo zasebno toži tudi zaradi velike tatvine. Ob deložaciji so v hiši našli neznanega moškega.« Povedo še, da je domačijo v Gradišču pri Vojniku pred leti že prenesla na Humanitarius, zato so jo morali po sodni poti vrniti v stečajno maso. 

Posest je hotela pred desetletjem podariti Humanitariusu, fundaciji za pomoč otrokom in ženskam, žrtvam nasilja. Lokacija domačije je v resnici primerna za tovrstno dejavnost, predvsem pa je dobro skrita in sorazmerno težko dostopna. Ni se izšlo, sodišče je odločilo drugače. »Živim od socialne pomoči, bivši mož pa me povsod goljufa. Ponoči in podnevi sem varovala najino lastnino, pa od skupnega podjetja nisem niti enkrat prejela plače. Vse sem počela zastonj.« Do Cagniaccija po besedah Inkretove in tudi njegove odvetniške družbe trenutno ni mogoče priti. Po številnih državah ima več naslovov prebivališč, nazadnje naj bi bil v Lucci pri Firencah, odpravljal naj bi se tudi na zdravljenje v ZDA.

Deli s prijatelji