ODZIV

Naštevajo, katere pravice so bile kršene Janši

Objavljeno 05. junij 2013 14.34 | Posodobljeno 05. junij 2013 19.03 | Piše: T. L.

Na obsodilno sodbo Janeza Janše so se najprej odzvali v Zboru za republiko. Pravijo, da so vsi obdolženi nedolžni, dokler niso izčrpana vsa pravna sredstva oziroma sodba ni pravnomočna.

LJUBLJANA – Potem ko je po obsodilni sodbi v sojenju desetletja, aferi Patria, na profilih in straneh vidnejših politikov različnih strankarskih barv in tudi v sami stranki SDS zavladal molk, so se z izjavo za javnost nekaj minut po 12. uri za javnost najprej oglasili v Zboru za republiko. Ob razglasitvi obsodilne sodbe Janši so opozorili, da »so vsi obdolženi nedolžni, dokler niso izčrpana vsa pravna sredstva oziroma sodba ni pravnomočna. Sodna statistika pozna številne primere kazenskih obsodilnih sodb prvostopnih sodišč, ki jih je višje sodišče spoznalo kot pravno nepravilne in jih razveljavilo, zato ni mogoče v tem trenutku govoriti o krivdi nikogar in je vsakršno namigovanje v tej smeri zgolj del kampanje za osebno diskvalifikacijo.«

»Grozljivo sporočilo državljanom: v Sloveniji si lahko obsojen brez enega dokaza za domnevno kaznivo dejanje!« je na twitterju zapisal Janšev politični sopotnik Milan Zver.

Se obetajo ovadbe za krivo pričanje?

Kot še pišejo, je bilo v procesu zaslišanih več kot 40 prič, njihova »pričevanja so brez izjeme razbremenile obdolžene vsake krivde. Zato se samo po sebi ponuja vprašanje, ali bo okrajno sodišče v Ljubljani brez odlašanja podalo enako število ovadb zaradi krivega pričanja, kajti logično je, da po mnenju sodišča nobena izpoved od vseh ni bila resnična, sicer bi morala biti upoštevana.«

Katere pravice so bile odvzete Janši?

Prepričani so, da je bila na sojenju kršena pravica do pravičnega sojenja, saj ni bil podan noben dokaz, ki bi Janšo povezal z očitanim mu kaznivim dejanjem, so še prepričani v Zboru. »Očitno pomanjkljivi opis kaznivega dejanja, ki naj bi bilo storjeno 'na neugotovljenem kraju, ob neugotovljenem času neugotovljenega dne, na neugotovljen način' pomeni izničenje možnosti za obrambo in kršitev enakega varstva pravic obdolžencev pred sodiščem. Obdolženi v takem procesnem položaju sploh ne more uveljaviti alibija, ne more v zagovor podati konkretne izjave, prav tako nima možnosti predlaganja prič in drugih dokazov, lahko le zanika storitev kaznivega dejanja. S tem je bila obdolženemu Janezu Janši odvzeta temeljna pravica do obrambe, ki jo vsakomur v 14., 22., 23., 28. in 29. členu zagotavlja Ustava Republike Slovenije, pravica do poštenega sojenja iz 6. člena Evropske konvencije človekovih pravic in pravica do pravičnega sojenja iz drugega odstavka 47. člena Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, to pa pomeni grobo kršitev vseh treh naštetih najvišjih ustavnopravnih aktov, ki zavezujejo Republiko Slovenijo,« opozarjajo v Zboru, kjer napovedujejo, da bodo naprej ukrepali v smeri spoštovanja pravnega varstva. Domačo in mednarodno javnost bodo ob tem primeru obveščali o kršitvah ustavnih in človekovih pravic v Sloveniji.

Pojbič: Velik fiasko za naše pravosodje

Kapljajo pa že drugi odzivi na obsodilno sodbo Janše. Za poslanca SDS Marijana Pojbiča je sodba absolutno nesprejemljiva. »Brez vsakega dokaza nekoga obsoditi, je nesprejemljivo in velik fiasko za naše pravosodje,« je dejal za STA.

Zagožnu sodba nerazumljiva

Nekdanji prvi mož Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Jože Zagožen, ki je bil iz postopka v zadevi Patria na ljubljanskem okrajnem sodišču izločen zaradi bolezni, sodbo ocenjuje kot nerazumljivo. Kot pravi, zanjo ni nobene osnove. »Z Janezom Janšo nisem o Patrii spregovoril niti besede, prav tako ne on z mano. To je neizpodbitno dejstvo,« je za STA v prvem odzivu dejal Zagožen.

Novakova: Do obsodilne sodbe prvaka Janše ne bi smelo priti

»Pred zakonom smo vsi enaki, a do obsodilne sodbe prvaka SDS Janeza Janše glede na spisano obtožnico sploh ne bi smelo priti,« ocenjuje predsednica NSi Ljudmila Novak. Sodba je po njenem mnenju le še bolj razdvojila javnost, ogrožena pa je tudi demokracija v Sloveniji. Kot dodaja, mora biti obtožnica jasno napisana in vsebovati mora oprijemljive dokaze, če se obtožuje tako pomembna oseba ali pa kateri koli državljan. V tem trenutku, ko gre za pomembno osebo v Sloveniji, ki ima pomemben status tudi navzven, bi morala sodba po njenih besedah stati na trdnih dokazih. Ob tem dodaja, da sicer ne bo razsojala, ali je nekdo kriv ali ni, njene besede povzema STA. »Slovensko sodstvo je že tako na slabem glasu, ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi,« je še dodala predsednica NSi in spomnila, da je na to opozorila tudi Evropska komisija. Zaradi omenjene sodbe je tako Novakova izrazila skrb, da se bo slovensko sodstvo »še enkrat blamiralo v tujini in doma«.

Mazej Kukovičeva: Zdi se, da je bila vsebina sodbe napisana že desetletja

Evropska poslanka Zofija Mazej Kukovič pa opozarja na razliko med procesom danes in pred 25 leti: in to je, da je danes ena od možnosti tudi Evropsko sodišče, kjer lahko vsak pravico išče širše. »Zgodovina političnega procesa poteka že tretje desetletje. Vse sile političnih nasprotnikov so usmerjene samo v en cilj: kako onemogočiti Janeza Janšo. On je tisti, ki si je upal boriti za samostojno Slovenijo, čeprav za to ni bilo širšega političnega interesa. Danes se po zapisih na družabnih omrežjih zdi, da tisti, ki so njegov odpis načrtovali, slavijo. Razglasitev sodbe prvostopenjskega sodišča daje vtis, da je bila vsebina napisana že desetletja. Kot da so bile prve besede zapisane tistega dne leta 1989, ko je Janez Janša prišel iz zapora. Od takrat naprej je kamen spotike političnim nasprotnikom. V napoto zato, ker trdo dela, ker ima globalni pogled, ker ga podpira tretjina Slovenk in Slovencev in ker se bori za demokratično Slovenijo.«

Mazej Kukovičevi se zdi današnji dan primeren za vprašanje, kam izginja demokracija v Sloveniji. »Do sedaj smo se v Evropskem parlamentu srečevali s primerom Julije Timošenko. Boj za demokracijo je v obeh primerih prekrit z obtožbami! Ali se bomo od danes naprej tudi s primerom Janeza Janše?«

Černač: Ne odstop Janše, ampak Masleše in Fišerja

Zvonko Černač, podpredsednik SDS, je na vprašanje, ali bo zahteval, da Janša odstopi kot šef stranke, odgovarja: »To ni vprašanje, pač pa je vprašanje, kako se bo današnja sodba odpravila. Tisti, ki bi morali odstopiti, sedijo na vrhovih: Masleša in Fišer,« poročajo Finance. O tem, ali bi lahko zaradi sodbe prišlo do protestnih shodov, pa pravi: »Dogodki v preteklosti so pokazali, da se lahko v primerih politično montiranega procesa zgodi tudi to.« 

Zalar: Zadevo Patria čaka še dolga pot

Nekdanji pravosodni minister pa je na twitterju zapisal: »Največji politični problem bo sodba v zadevi Patria povzročila zato, ker bo trajalo izredno dolgo, da bo preizkušena na pritožbenem sodišču.« Vzrok je v tem, da bo že zaradi obsežnosti zadeve trajalo precej več kot en mesec, da bo sodba sploh napisana. Kot ugiba na podlagi podobnih obsežnih primerov (denimo Balkanski bojevnik) pa letos zagotovo ne bo odločeno o pritožbah.

Gibanje VLV: pozdravljajo obsodbo, čakajo na nova razčiščevanja

»Današnja obsodba Ivana Janše je zgodovinski dogodek v procesu očiščenja slovenskega političnega prostora. Obsodba Janše sledi duhu vseslovenskih ljudskih vstaj, v katerih smo zahtevali, da vsi tisti, ki so oškodovali slovensko premoženje, za to tudi odgovarjajo,« sporočajo iz Gibanja Vseslovenska ljudska vstaja. V Gibanju pozdravljajo pogum tistih tožilcev, sodnikov in tistega dela pravosodnega sistema, »ki mu je v zadnjih tednih in mesecih uspelo ohraniti poklicni pogum in strokovno avtonomijo, ne glede na neverjetne politične pritiske, ki so jih bili deležni s strani sedanjih politikov. Vstajniško gibanje sporoča pravosodnemu sistemu, da ima pri preganjanju politične korupcije in gospodarskega kriminala popolno podporo ljudstva.«

Sicer pa v Gibanju pričakujejo, da se pravosodni sistem ne bo ustavil samo pri tej sodbi in pri teh procesih, ampak da se bo lotil tudi drugih nerazčiščenih kriminalnih zgodb v času od slovenske osamosvojitve do danes, začenši s trgovino z orožjem, v katero so vpleteni isti akterji kot v aferi Patria.

Kos: Nedotakljivih ni več

»Šlo je za izredno zapleteno zadevo, to je dejstvo. Sodstvo je zadevi moralo priti do dna. Želel bi, da se na podlagi tega procesa vzpostavijo splošni standardi. Dobili smo dokaz, da sodišča niso pristranska, da nedotakljivih ni več, in to bi se lahko poznalo v vseh porah družbe,« je za Finance sodbo komentiral Drago Kos, nekdanji predsednik protikorupcijske komisije

In kako je z dvigom ugleda Slovenije v tujini? »Slovenija je v zadnjem času drastično začela izgubljati ratinge na mednarodnih lestvicah na področju korupcije in korupcijskih tveganj. Zdaj sporočamo, da svoje probleme znamo reševati sami,« pravi Kos.

Pavček: Pričakovan razplet sodbe, manjka le Erjavec

»Razplet sodbe je bil zame pričakovan. Eden pa manjka. To je Karl Erjavec, ker je prilagodil pogodbo o nakupu kolesnikov 8 x 8,« komentira Zdenko Pavček, ki je zaradi Patrie izgubil posel s Sistemsko tehniko. 

Veber brez komentarja

Predsednik državnega zbora Janko Veber sodbe v primeru Patria ne more komentirati. Poudaril pa je, da ni dobro, da se politika vmešava v delo sodne veje oblasti. »To je izjemno pomembno pri vseh teh postopkih. Mislim, da je spoštovanje teh načel ključno za to, da lahko resnično uspešno funkcioniramo na vseh ravneh,« mnenje Vebra povzema STA.

Tanko: Janšo lahko obsodijo za Vegrad ali SCT

Vodja poslancev SDS Jože Tanko je obsodbo Janše označil za škandal. Meni, da gre za montirani proces in obsodbo brez dokazov. Takih dokaznih standardov ne uporabljajo nikjer, v Belorusiji pa bi jih morda celo patentirali, pravi Tanko. Ob tem ocenjuje, da bo sodba prispevala k še dodatnem poenotenju v SDS. Tanko meni, da je sodba škandal za evropske in širše razmere. To je po njegovem mnenju podobno tistemu, kar se je dogajalo v Iranu, morda še kje drugje. Spomnil je, da je bil Janša večkrat procesiran, obtožen določenih ravnanj, a do zdaj v nobenem postopku ni bil obsojen. »Očitno gre za sistemsko gonjo proti eni in edini osebi v državi na osnovi političnih prepričanj, zato meni, da bi v normalni družbi temu morali narediti konec. Na tak način se namreč ne moremo iti normalnih razmer, normalnega političnega dela.« Tu bo, kot je posvaril, Slovenija zagotovo plačala velik davek.

Na osnovi takih dokaznih standardov, kot so bili doseženi v procesu Patria, lahko po Tankovih besedah obsodijo katerega koli Slovenca, razen »stricev in tet«. Lahko bi Janšo obsodili za finančno transakcijo v Vegradu ali pa v SCT, ker je to pač pristop, ki so ga uporabili državni organi, STA povzema besede vodje poslancev SDS.

Prvak SLS Franc Bogovič pričakuje strokovno in hitro obravnavo primera Patria na drugi stopnji, so v stranki napisali na twitterju, medtem ko v Državljanski listi odločitve sodišč spoštujejo, a posameznih primerov ne bodo komentirali. In Pozitivna Slovenija?  Tudi v stranki Alenke Bratušek sodbe ne komentirajo. 

Erjavec: Nedolžnost lahko vsak dokaže

Predsednik Desus Karl Erjavec obsodbe ni želel podrobno komentirati. Dejal je le, da lahko v sodnem postopku z argumenti vsakdo dokaže svojo nedolžnost. Ob tem pa je izrazil zaskrbljenost zaradi napetega dogajanja pred sodiščem in polarizacije države. To nas ne bo pripeljalo iz krize, je opozoril po poročanju STA. Erjavec je na novinarski konferenci ob koncu seje izvršnega odbora stranke v Ljubljani spomnil, da je bil v zadevi Patria tudi sam obdolžen, in sicer zaradi nevestnega dela v službi, za čas, ko je bil obrambni minister, a je prepričal sodišče in dokazal svojo nedolžnost.

Deli s prijatelji