POVEZOVANJE

Nastala je Združena levica: »Nismo predstavniki kapitala«

Objavljeno 01. marec 2014 17.31 | Posodobljeno 01. marec 2014 17.31 | Piše: STA, Mo. S.

Med vidnimi člani nove politične povezave so tudi Violeta Tomič, Matjaž Hanžek in France Žnidaršič.

LJUBLJANA – Predstavniki Demokratične stranke dela (DSD), Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj – TRS so danes v Ljubljani podpisali koalicijsko pogodbo, s katero so se povezali v Združeno levico. Nastopili bodo že na volitvah v evropski parlament, pričakujejo pa izvolitev vsaj enega evropskega poslanca, morda celo dveh.

Predstavniki ljudstva, ne kapitala

Med govori pred podpisom pogodbe je bilo večkrat slišati, da Združeno levico od raznih nacionalističnih, konservativnih, liberalnih in socialdemokratskih strank, »ki so nas pripeljale na rob propada«, loči to, da so oni predstavniki ljudstva in ne kapitala. Od leve elite pa razlikuje po tem, da oni niso elita, je v svojem nastopu poudarila predstavnica DSD Violeta Tomič.

Ob propadu srednjega razreda, porastu fašizma, globalnem genocidu s prehransko politiko so se odločili, da stvari vzamejo v svoje roke, je nadaljevala. Po njenem mnenju je čas, da se v Evropi spremeni razmerje sil in se doseže pravičnejšo Evropo.

Varčevalna politika krizo le še poglablja

 image
 Hanžek, Tomičeva in Mesec. Foto: Aleš Černivec/Delo

Da bi spremenili stanje v Sloveniji, je treba spremeniti tudi stanje v Evropi, jo je dopolnil koordinator IDS Luka Mesec. Socialna demokracija je po njegovem mnenju mrtva, le še smrt mora priznati, je dejal udeležencem kongresa. »Konzervativci in liberalci, ki so se izmenjevali na oblasti, so s parolami o svetilniku Evrope le pohlevno izpolnjevali želje kapitala, za razmere, ki so nastale v času krize, pa krivili socialno državo in javni sektor,« je še povedal.

Vprašal se je, kaj imajo s krizo tisti, ki izgubljajo službe, se jim niža pokojnine, uvaja šolnine in draži položnice. Kot je poudaril, se z varčevalno politiko krizo le poglablja in ne rešuje, temu pa je treba reči ne. Kot dokaz svojim trditvam je omenil varčevalno politiko vlade Janeza Janše, ki da je s privarčevanimi 460 milijoni evrov povzročila 700-milijonski upad BDP.

Ljudje so postali strošek

Predsednik TRS Matjaž Hanžek je ocenil, da je tako varčevanje navadno stradanje, zdaj pa gremo še v odprodajo vsega, kar je še v državni lasti. »Ljudje niso več pomembni, postali so strošek,« je nadaljevala Tomičeva in omenila, da so razni menedžerji, denimo v slabi banki, tako dobro plačani, da »jih prav malo briga za javno šolstvo, zdravstvo, socialo in kulturo«.

Kje vidijo potencial

Združena levica, kakor je naštel Hanžek, velik potencial Slovenije vidi, denimo, v lesnopredelovalni industriji, zaposlovanju v kmetijstvu in povečanju prehranske samooskrbe Slovenije. Prav tako potencial vidijo v zagonu zdravih jeder podjetij, ki so nekoč že bila na vrhu in primerljiva s svetovnimi konkurenti, denimo podjetje Iskra, da ponovno postanejo konkurenčna na svetovni ravni in da ne le »izdelujejo neke polizdelke za tujino«, kot se je izrazil Mesec.

Na kongres je prišel tudi podpredsednik Stranke evropske levice in kandidat za predsednika Evropske komisije Aleksis Cipras, sicer predsednik največje grške opozicijske stranke Siriza.

Deli s prijatelji