KNJIGA

»Najverjetneje je bil Crnogorac umorjen nekje v Sloveniji«

Objavljeno 15. maj 2014 20.41 | Posodobljeno 15. maj 2014 20.42 | Piše: STA, Mo. S.

Igor Omerza je predstavil svojo knjigo Kliči U za umor.

Igor Omerza.

LJUBLJANA – Publicist Igor Omerza je svoje ugotovitve glede ugrabitve in umora hrvaškega študenta in emigranta Stjepana Crnogorca strnil v knjigi Kliči U za umor, ki jo je izdala Mohorjeva družba v Celovcu.

Udba je v Crnogorcu videla nevarnega političnega sovražnika in se odločila, da ga odstrani, je na današnji predstavitvi knjige v Ljubljani dejal Omerza. »Največja verjetnost je, da je bil Crnogorac umorjen nekje v Sloveniji, saj so ga sem hodili zasliševat od Beograda do Doboja,« je dejal Omerza. O sami izvedbi umora pravi, da ne želi špekulirati, pač pa naj to povedo tisti »slovenski udbovci oziroma udbovski funkcionarji, ki so še živi in ki to vedo«. »Pri tem mislim predvsem na Borisa Mužiča, Marjana Orožna in Silva Gorenca,« je poudaril.

Roman Leljak, ki prav tako raziskuje primer Crnogorac, pa je dejal, da bo Crnogorčeva družina proti omenjenim Mužiču, Orožnu in Gorencu sprožila sodni postopek. »Oni so akcijo ukazali in bili odgovorni zanjo,« je pojasnil.

Ugrabiteljem plačali današnjih 210 tisočakov

Crnogorca so pripadniki Udbe ugrabili 3. julija 1972 v Salzburgu v Avstriji in ga z lažnim potnim listom prepeljali v Jugoslavijo, ugotavlja Omerza. Omenil je tudi dokument o plačilu ugrabiteljem. »Akcijo je financirala Udba, v evrih pa bi znesek danes skupno znašal dobrih 210.000 evrov,« navaja v knjigi. Samo ugrabitev je natančno popisal tudi sam Crnogorac, tako da jo je skupaj z nekaterimi drugimi dokumenti mogoče precej dobro ponazoriti, pravi Omerza.

Kdaj so Crnogorca ubili, ni mogoče natančno reči, toda po neuspešnem vdoru 19 oboroženih pripadnikov Hrvaške revolucionarne bratovščine v Jugoslavijo junija 1972 niso imeli »nobenega razloga več, da bi ga še ohranjali pri življenju«, ocenjuje Omerza. Vsekakor je bil po njegovih besedah umorjen pred sestankom predsedstva SFRJ septembra 1972.

Predstavitve knjige sta se med drugim udeležila predsednik SDS Janez Janša in predsednica parlamentarne komisije za človekove pravice Eva Irgl.

Deli s prijatelji