NEVARNOST

Nadstreški ob snegu 
spet smrtno nevarni?

Objavljeno 29. oktober 2013 11.30 | Posodobljeno 29. oktober 2013 11.31 | Piše: Sebastijan Ozmec

Milenko iz bloka na Hafnerjevi v Šentvidu obtožuje upravnika in zavarovalnico.

Jezni Milenko Poljak. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – »Ko se mi je pred leti to prvič zgodilo, so na zavarovalnici rekli, da mi bodo to uredili iz dobre poslovne prakse. Kako to, sem vprašal. Danes je neki šef zavarovalnice dobre volje, ker je zjutraj pil dobro kavo in imel odnos z ženo in bo meni iz neke prakse to naredil,« se je pritožil Ljubljančan Milenko Poljak, ki nas je poklical zaradi težav, ki jih ima v bloku v Hafnerjevi ulici v Šentvidu. Glede na to, da upravljavec stavbe Želva, d. o. o., in zavarovalnica Adriatic Slovenica sodelujeta pri številnih ljubljanskih blokih, je prepričan, da goljufata zavarovance.

Porušeni nadstreški

Stanovalec je jezen zaradi plastičnih nadstreškov v atrijskih stanovanjih v pritličju bloka. Nadstreški so zato, da iz zgornjih nadstropij ali s strehe na stanovalce v pritličju ne bi letelo vse (ne)mogoče, pozimi, denimo, sneg, vendar je težava v tem, da snega ne zadržujejo, temveč lahko večje snežne gmote z lahkoto razbijejo plastiko. Ko je Milenko pred leti prvič uveljavljal zavarovalnino, ki jo blok plačuje za primer škode, so mu nadstrešek popravili, po lanskem obilnem sneženju pa mu te škode nihče noče kriti.

»Nadstreški so bili narejeni, ko je bila stavba leta 1986 zgrajena, se pravi, da so del bloka. Vsak atrij jih ima, vsako stanovanje spodaj ima te valovite nadstreške. Že nekajkrat se je zgodilo, da sneg pade s strehe in jih polomi. Veste, to je res grozno, ko je bila moja tašča tukaj, je skoraj umrla. Ko z vrha strehe pade ogromna gmota, vas lahko takoj ubije,« pravi in dodaja, da se je to zgodilo že vsem sosedom v pritličju, a je bližnja soseda nadstrešek dvakrat popravila iz svojega žepa, drugi sosed pa si je dal nad njim narediti železno zaščito.

Ker on nima denarja in ker je blok zavarovan za primer škode, je hotel, da mu stroške krije zavarovalnica Adriatic Slovenica, zato se je obrnil na upravnika, podjetje Želva, d. o. o.: »Ko sem klical Želvo, so se najprej delali neumne. Ko sem prišel do višje osebe, mi je rekla, da bodo vse uredili, a ni bilo nič.«

Boj z mlini na veter

Niti njegov klic na stanovanjsko inšpekcijo ni obrodil sadov. Odgovorili so mu: »Praviloma je šteti nadstrešek v atriju za del stanovanja, in ne kot skupni del, torej je dolžnost vzdrževanja tega na strani etažnega lastnika. Če je nastala škoda po krivdi druge osebe, o odškodnini odloča pristojno sodišče na predlog oškodovanca. Stanovanjska inšpekcija v zvezi z navedenim nima nikakršnih pristojnosti.« To ga je povsem šokiralo. Prepričan je, da so nadstreški del bloka, tako kot, recimo, streha ali ograja. »To je bilo zgrajeno skupaj z blokom, tega nisem jaz zidal. Drugi imajo balkon, jaz imam atrij.«

Obrnil se je na upravljavca stavbe, podjetje Želva, a so mu pojasnili, da nadstrešek ni del stavbe, zato naj ga sam popravi. »Soseda, ki je to sama popravila, je dala 1200 evrov. Jaz tega denarja nimam. Pravijo, da je samo stavba zavarovana, ampak potem stavba ni narejena pravilno, če nima snegobrana. Tudi če bi bila to res moja zasebna stvar, je z njihovega zavarovanega objekta padel sneg in poškodoval mojo lastnino ...« Z upravnikom je nezadovoljen tudi zato, ker ne uveljavlja njegovih pravic: »Upravnik mi je odgovoril, da stanovalci niso za to, da se meni to popravi. Človek božji, jaz nisem vprašal stanovalcev, da mi to popravijo, ker to ni njihova stvar, to je stvar zavarovalnice. Ampak če bi se, recimo, na vrhu bloka streha udrla, bi tisti zgoraj zahteval, da mi vsi to popravimo in plačamo iz rezervnega sklada, mar ne?«

Očita jim goljufijo

Milenko je prepričan, da gre v njegovem primeru za goljufijo, saj Želva in Adriatic Slovenica sodelujeta tudi pri drugih blokih: »Oni to povsod delajo, kjer zavarujejo blok za velike denarje. Pravijo, da smo stanovalci podpisniki zavarovalne police, čeprav jo je podpisal upravnik v našem imenu. Kako bi bil jaz tako neumen, da bi podpisal polico v svojo škodo? To je neumno! Zavarovalno polico je podpisala Želva s Cekinom, ki je zavarovalničin podizvajalec. Mislim, da sta zavarovalnica in Želva povezani, saj nimata skupaj čez samo enega bloka. Poklical sem vas, ker sem prepričan, da ni samo pri nas taka zgodba. Z bloka, ki je zavarovan pri njih, pade gmota, pa nič. Enkrat so mi zaradi dobre prakse to popravili, zdaj pa nočejo, ampak to je ista zavarovalna polica.«

Huduje se tudi nad policami, iz katerih naj ne bi bilo razvidno, kaj sploh zavarujejo, podrobnosti so skrite. »Mislim, da se dostikrat sklepajo zavarovanja s figo v žepu. Vse je super, agenti so zadovoljni, ker se pri njih zavarujete, ampak pozneje, ko je treba to škodo kriti, to pa ne. Na zavarovalnici so mi rekli, naj jaz to posebej zavarujem. Pazite, plačujem za stavbo in vse mogoče neumnosti v tej stavbi, zdaj naj pa to posebej zavarujem?! Zakaj bi, če že imam zavarovano za škodo? Mi, ki plačamo zavarovanje, želimo, da se krije to, kar je napisano. Nočem, da mi krijejo niti en kvadratni centimeter, če ni zavarovan, ampak iz četrtega nadstropja lahko pade sneg, ki lahko ubije človeka, oni pa nič. A smo se tako dogovorili pri sklenitvi zavarovanja? Očitno gre za goljufijo z namenom, da pridobijo čim več koristi, a da ne bi naredili nič, ko se kaj zgodi. V vsem tem postopku ima nekdo velik zaslužek.«

Pojasnilo Želve

Iz podjetja Želva, d. o. o., so nam odgovorili, da ima omenjeni blok sklenjeno najcenejšo obliko zavarovanja, ki obsega požarno varovanje, splošno odgovornost in strojelomno zavarovanje. Za individualno lastnino morajo poskrbeti lastniki sami brez upravnika. »Glede na dejstvo, da ima omenjene kupole le nekaj lastnikov stanovanj (atriji), slednji tovrstne zadeve rešujejo prek individualnih polic oziroma v lastni režiji in zato dodatne premije ne obremenjujejo skupne police vseh lastnikov. V kolikor bi se dogovorili za razširitev na skupni polici za g. Poljaka in bi on v celoti poravnaval ta del premije, bi v tem primeru škode posledično lahko trpeli vsi lastniki skozi posledično višjo premijo v naslednjem zavarovalnem letu ... Zavarovanja splošne odgovornosti krijejo morebitne škodne primere, ki bi nastali tretjim osebam in ki bi jih povzročila posest oziroma uporaba te posesti zaradi nezadostnega vzdrževanja, nepreprečitve izvora škodnih dogodkov ipd. Skladno s področno zakonodajo lastniki te škode ne morejo uveljavljati sami proti sebi.« V Želvi vidijo težavo predvsem v tem, da si nekateri lastniki zavarovanje predstavljajo preveč preprosto in mislijo, da imajo krito prav vso škodo, ter ne vedo, da je treba individualno lastnino dodatno zavarovati. Tako niti škoda na nadstreških ni krita iz skupne zavarovalne police bloka. Preostali lastniki so nadstreške urejali v lastni režiji in nanje niso naslovili nobenih zahtevkov.

Stališče zavarovalnice

Na zavarovalnici Adriatic Slovenica zaradi varovanja osebnih podatkov svojih zavarovancev ne morejo pojasnjevati konkretnih vsebin zavarovalnih polic brez njihovega izrecnega dovoljenja. »V praksi upravnik večstanovanjske stavbe kot zakoniti pooblaščenec etažnih lastnikov v njihovem imenu in na njihov račun zavaruje stavbo kot celoto. Podrobnosti glede zavarovalnega kritja se dogovorijo v vsaki posamezni zavarovalni pogodbi, kjer se tudi podrobno dogovori glede predmetov zavarovanja, ki so vključeni v zavarovanje.«

 

Deli s prijatelji