TEST

Na trgovskih policah: ribji fileji z vonjem po kloru in amonijaku

Objavljeno 07. januar 2013 20.15 | Posodobljeno 07. januar 2013 20.15 | Piše: S. J., STA

Po zadnjem testu je jasno, zakaj se otroci v vrtcih in šolah izogibajo rib.

Veste, kaj jeste?

LJUBLJANA – Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v testu zamrznjenih ribjih filejev osliča in vitkega soma ugotovila, da se pri odtajanju teža izdelka zmanjša za več kot 30 odstotkov. Zaradi slabe kakovosti izdelkov pa državi svetujejo javni razpis za izbiro dobavitelja ribjih filejev za šole in vrtce, pri katerem bi določili minimalne kakovostne zahteve.

Teža se zaradi vode zmanjša za 30 odstotkov

Kot je na današnji novinarski konferenci ZPS v Ljubljani pojasnila vodja raziskav za prehrano Tanja Pajk Žontar, je test, ki so ga izvedli na 12 izdelkih različnih blagovnih znamk, pokazal, da se je pri večini testiranih vzorcev teža zaradi izgubljene vode zmanjšala za več kot 30 odstotkov. Zato na ZPS menijo, da bi bilo korektno do potrošnikov, če bi proizvajalci zmrznjenih rib poleg neto teže na embalaži zapisali tudi podatek o neto plodu.

Pajk Žontarjeva je pri tem opozorila, »da je bil podatek pri polovici vzorcev sicer naveden, vendar pa je preizkus ZPS pokazal, da so zapisane vrednosti zavajajoče«.

»Če pri cenah upoštevamo podatek, koliko teže so fileji povprečno izgubili pri odtajanju in kuhanju zaradi izgube vode, zamrznjeni fileji v primerjavi s svežimi ribami niso več toliko cenejši,« je še pojasnila.

Vonj po kloru in amonijaku

Na testu so sicer ocenili tudi senzorične lastnosti surovih in kuhanih ribjih filejev. Rezultati so bili »zelo slabi«. Najpogostejše napake so bile kosti v fileju, vidni ostanki primarne embalaže in plastike, kuhana riba pa je imela tudi vonj po kloru ali amonijaku.

Pri vzorcih so na ZPS testirali tudi vsebino kadmija in živega srebra. Mejna vrednost vsebnosti slednjega ni bila presežena pri nobenem izdelku, preveč kadmija pa so našli v enem vzorcu.

Ni čudno, da otroci ne marajo rib

Kot je povedala predsednica ZPS Breda Kutin, »zaradi slabih senzoričnih lastnosti tudi otroci prav nič radi ne jedo rib, zato je iz vrtčevskih in šolskih kuhinj vse pogosteje slišati, da bi ponudbo rib najraje kar ukinili«.

Zveza je zato ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport posredovala predlog, da proučijo možnost izvedbe javnega razpisa na državni ravni za izbiro dobaviteljev ribjih filejev za vrtce in šole, pri čemer bi bilo treba poleg cene določiti tudi minimalne kakovostne zahteve, je dodala Kutinova.

Deli s prijatelji