OPOZORILA

Na smučišču bodimo varni in preudarni

Objavljeno 06. marec 2014 15.41 | Posodobljeno 06. marec 2014 15.41 | Piše: Špela Ankele

Hitrosti so večje, oprema boljša in tudi nesreč vsako leto več.

Policist Robert Šebenik je zaustavil novinarskega kolego Blaža Račiča, ki mu je alkotest pokazal zglednih 0,0. Foto: Špela Ankele

KRVAVEC  – »Ob nesreči se lep dan na smučišču spremeni v nočno moro. Pomembno je, da med smučanjem vsi mislimo na varnost,« je na krvavški Plaži poudaril minister za notranje zadeve Gregor Virant. Tako on kot tudi preostali so na dogodku Le varna smuka je užitek, ki je potekal v organizaciji Smučarske zveze Slovenije in že omenjenega ministrstva, večkrat poudarili, da je za varno vijuganje po belih strminah ključna previdnost smučarjev. Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije, je poudaril, da smučarska zveza niso zgolj medalje, temveč tudi skrb za vzgojo bodočih smučarjev, ki jih v klubih učijo tako smučanja kot tudi pravil, ki jih je treba na smučišču upoštevati: »Poligoni, kakršen je tu na Krvavcu in kakršnega imamo v Kranjski Gori, so pomembni, saj omogočajo klubom redno delo in redne treninge.«

Na Krvavcu, je dodal direktor smučišča Srečko Retuznik, so vsak dan trije nadzorniki in trije reševalci, ki se potrudijo čim hitreje poskrbeti za poškodovane v smučarskih nesrečah. Teh je letos na Krvavcu manj kot v prejšnji sezoni, nemara tudi zato, ker zdajšnjo sezono spremlja slabo vreme in z njim vred manjši obisk smučišča. Med tistimi, ki dobro poznajo statistiko krvavških smučarskih nesreč, je tudi policist Robert Šebenik, ki tu v uniformi smuča že 14 let. »V tem obdobju sta se močno spremenili tako tehnika smučanja kot oprema, ki jo uporabljajo rekreativni smučarji. Zaradi boljše opreme so hitrosti zdaj večje, zato se zaradi hitrejše tehnike in večjega obiska z leti povečuje število nesreč,« je dejal policist na smučeh in dodal, da vsako sezono med smučarji, ki vijugajo po Krvavcu, naletijo na enega ali dva, ki sta pregloboko pogledala v kozarec. Policisti so tudi na Krvavcu že začeli meriti hitrost smučarjev, a, kot je dejal Šebenik, gre zgolj za preventivno dejavnost, saj več kot opozoriti smučarja pač ne morejo, kajti na progah omejitve hitrosti ne obstajajo. So pa po nizih tatvin, ki so se vrstile na parkirišču pod spodnjo postajo gondole, možje v modrem presekali stare vzorce, saj letos še niso obravnavali kraje iz avtomobila ali odtujitve smuči. 

Deli s prijatelji