ANONIMNA PRIJAVA

Na obrtni zbornici boj
 starih in novih fantov

Objavljeno 10. maj 2013 14.40 | Posodobljeno 09. maj 2013 20.50 | Piše: K. Š.

Pred volitvami je skupina Prestrašenih zbornico prijavila KPK.

Jani Kaker in Alojz Kovšca (foto: Blaž Samec).

LJUBLJANA – Obrtna zbornica Slovenije ima okoli 52.000 članov, med njimi so frizerke, prevozniki, kozmetičarke, gostinci, urarji, zidarji ter preostali espeji in obrtniki. Vsak med njimi za članarino odšteje med 10 in 50 evri na mesec, kar pomeni, da se tod pretakajo nemali denarci. Ker članstvo v široko razpredeni zbornici, ki ima 62 območnih enot, po novem ni več obvezno, se po prehodnem obdobju, torej oktobra, obeta občutno zmanjšanje števila članov. Zbornica se je v središču medijskih poročanj znašla tudi zato, ker se je zatreslo na njenem vrhu, saj je predsednik upravnega odbora Janez Kaker minuli mesec dobil nezaupnico, o njegovem nasledniku bodo odločali prihodnji teden.

Toda to ni edino, kar v teh dneh zaposluje vrh slovenskih obrtnikov. V roke smo dobili čisto svežo prijavo domnevnih koruptivnih dejanj in mobinga, ki jo je skupina, podpisana kot Prestrašeni, ta teden posredovala Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Predsednik zbornice Alojz Kovšca je, ko smo ga povprašali o domnevnem mobingu in preostalih nepravilnostih, vse navedbe kategorično zanikal, hkrati pa poudaril, da se v ozadju odvija oster boj za vodenje Obrtne zbornice Slovenije in da »nekateri ne skrivajo apetita po lastninjenju«.

Bojijo se zase in za svojce

Zakaj so se prestrašeni obrtniki odločili, da Komisiji za preprečevanje korupcije pošljejo anonimno prijavo, ki bi ji – roko na srce – lektorska roka dobro dela? Takole razlagajo: »Preveč smo preplašeni glede zadnjih dogodkov v sistemu Obrtne zbornice Slovenije in se resnično bojimo zase in za naše svojce, pa tudi za naše obrtne dejavnosti. Nas, obrtnike, izločajo iz upravnih odborov po območnih obrtnih zbornicah, če nismo lojalni predsedniku Obrtne zbornice Slovenije, gospodu Alojziju Kovšci, zaposleni v zbornici pa so deležni mobinga, na primer groženj z odpuščanjem, zapiranjem v pisarne brez sodnega naloga ipd.«

Obrtniki vlagajo tudi kazenske ovadbe

»Vse te iz trte izvite zgodbe se vlečejo kot jara kača, širijo pa jih najverjetneje tisti, zoper katere smo podali kazenske ovadbe zaradi zlorabe položaja,« nam je med drugim povedal predsednik obrtne zbornice Alojz Kovšca, donedavni predsednik upravnega odbora Jani Kaker pa je pojasnil, da so kazensko ovadili nekdanjega sekretarja zbornice Dušana Krajnika in nekdanjega predsednika upravnega odbora Štefana Grosarja: »Ovadena sta zaradi oškodovanja premoženja obrtne zbornice. Zadeve smo predali policiji in protikorupcijski komisiji.«

Na območni zbornici Ljubljana Bežigrad, kot opozarjajo anonimni obrtniki, se nepravilnosti vsak mesec menda dogajajo pri izdelavi okoli 250 plačilnih listov, ki jih na tej enoti pripravijo za zaposlene pri obrtnikih. »Nekaterim obrtnikom za to delo izdajo blagajniške prejemke brez tekoče številke in brez žiga. Večina pa plača denar na roko, po pet evrov za vsak plačilni list,« trdijo prestrašeni obrtniki. Ko smo za razlago povprašali predsednika območne (in hkrati tudi krovne) zbornice Alojza Kovšco, je pojasnil: »Na tej zbornici se ne posluje z gotovino. Če vas je kdo okoli prenesel, da smo komur koli dajali nekakšne listke, je to čista in popolna laž. Vse plačilne liste so zavedene, za vse obstajajo tudi fakture.« Hkrati je javno pozval nepodpisane obrtnike, naj mu posredujejo dokumente, ki pričajo o domnevnih nepravilnostih znotraj bežigrajske enote: »Izdelamo 30 plačilnih list vsak mesec, izdelava vsake stane 17 evrov. Res verjamete, da bi bil kdo tako blesav, da bi tvegal izgubo službe zaradi tega?«

Stari fantje proti mladim

Anonimni obrtniki Kovšci še očitajo, da goljufa s potnimi nalogi, napisanimi za službeno vozilo bežigrajske območne zbornice. Ne da bi ga vprašali, je sogovornik zanikal tudi to, saj so mu nasprotniki (tudi) to poglavje javno očitali: »Domačine iz mojega kraja lahko vprašate in povedali vam bodo, da se vozim samo s svojim avtomobilom in da me šofer ni nikoli ne pripeljal domov ne odpeljal od doma.« Tudi vse očitke o domnevnem mobingu je odločno negiral: »Se mobing očita meni? Sem zadnja oseba na tem svetu, ki bi ji kdo lahko očital kaj takega. Prej mi sodelavci očitajo preveliko mehkobo in popustljivost.«

Kot že uvodoma zapisano: prihodnji teden bodo na Obrtni zbornici Slovenije izbirali novega predsednika upravnega odbora. Kot je potrdil Alojz Kovšca, tam poteka spopad stare in nove garde, ki ga predsednik zbornice imenuje kar »obračun old boysov, ki so leta in leta krojili usodo zbornice, in nas, new boysov, ki jo hočemo narediti malo drugačno in jo približati obrtnikom«. Ta boj starih in mladih podjetniških fantov, ki se – in to ravno na dan srečanja obrtnikov s premierko in njeno ekipo – seli še pred obličje javnosti, pa očitno postaja vse bolj oster. 

Deli s prijatelji