DOVOLJ JIM JE

Na kranjski avtobusni postaji batine in igle

Objavljeno 07. maj 2014 21.45 | Posodobljeno 07. maj 2014 21.45 | Piše: Špela Ankele

Prebivalcem gorenjske metropole prekipelo zaradi razmer na glavnem postajališču.

Jure Trbič: »Rešitev? Če se občini to zdi normalno, naj v park pred svojo stavbo povabijo ljudi z avtobusne postaje!« Foto: Špela Ankele

KRANJ – Prebivalci gorenjske metropole, ki se je zaradi razširjenosti drog drži ime Kranjsterdam, se bodo bržkone strinjali, da območje avtobusne postaje spada med tiste črne pike v mestu, na katerih lahko podnevi, kaj šele ponoči, stakneš kakšno neprijetno izkušnjo. Tu se že vrsto let zadržujejo postopači, mnogi med njimi so uporabniki alkoholiziranih in prepovedanih substanc. Zdaj so na to perečo kranjsko temo glasno opozorili tudi najemniki lokala Rab bit bar. V lokalčku, ki se stiska ob avtobusno postajo, je bila v preteklosti igralnica, še pred tem pa bufet, med Kranjčani ljubkovalno poimenovan Krematorij. Menda so mu takšno, malček grozljivo ime, lokalci nadeli, zato ker so se tu zbirali zgolj seniorji. No, zdajšnji najemniki, ki so leta 2011 prevzeli Rab bit bar, si niso niti v sanjah mislili, kam se podajajo. Po treh letih opozarjanja jim je prekipelo. Kot pravijo, so v pičlih nekaj dneh zbrali več sto podpisov tistih domačinov, ki bi radi, da se razmere na avtobusni postaji enkrat za vselej uredijo.

Ta teden je pred mikrofone gorenjske sedme sile stopil Jure Trbič iz zavoda za upravno poslovanje UP, kjer zastopajo najemnico lokala Bojano Mengeš. Opozoril je na nevzdržne razmere na kranjski avtobusni postaji. Dejal je, da so že večkrat opozorili pristojne službe, a se ni nič spremenilo. S prstom je pokazal na kranjsko občino, češ da bi morala nujno poskrbeti za ureditev razmer na avtobusni postaji. In kaj se pravzaprav tam dogaja? »Nenehno lahko opazujemo konflikte. Na začetku aprila je na vrtu pred lokalom nastal prepir, ki je vodil v pretep. Stvari so letele po zraku, vsi, ki smo bili tam, smo se razbežali. Intervencij policije, ki se je hitro odzvala tudi ob incidentu pred enim mesecem, je bilo v zadnjih dveh letih toliko, da smo jih že nehali šteti. Samo vprašanje časa je, kdaj bo kdo stopil na iglo,« je prepričan Trbič.

Sikanje, prosjačenje, neprimerne opazke

Pritrdil mu je eden tistih, ki na avtobusni postaji vsak dan strežejo kavice in druge pijačice: »Na tej ploščadi je, kadar koli prideš, od 15 do 40 ljudi. Klepetajo, se derejo, razbijajo... Po navadi je najbolj noro konec meseca, ko dobijo socialno podporo. Ko se sprejo, ogrožajo tudi druge ljudi, ko je vmes še pijača, postane stanje nevzdržno.« Kranjčanka, ki dela na območju avtobusne postaje, je prikimala: »Zaposlenim v našem kolektivu je neprijetno. Z neprimernimi opazkami se soočajo vsak dan. Ko gredo v službo ali domov, jim sikajo, jih žalijo, od njih neprestano žicajo...« Menda so se neimenovani postopači že spravili na trgovke v bližnji Mercatorjevi trgovini, od koder so na pomoč poklicali policiste. Ti so bili bliskovito v trgovinici, saj je od tod do osrednjega domovanja kranjskih policistov le lučaj...

S tem, v kakšnem okolju deluje Mercatorjeva trgovina na kranjski avtobusni postaji, so seznanjeni tudi v vodstvu maloprodajne mreže največjega slovenskega trgovca. »O težavnih razmerah za delovanje trgovine so zaposleni in občani občasno obveščali že pretekla leta, v zadnjem času pa so se razmere poslabšale. To vpliva tudi na poslovanje trgovine,« so pojasnili v Mercatorju. Dodali so, da je bil v tej trgovini varnostnik ob določenih urah že vrsto let, »od konca aprila pa je v trgovini ves čas, ko je odprta, in tudi pozneje, dokler je ne zapusti zadnji zaposleni. Razmere v trgovini so se bistveno izboljšale, odkar je varnostnik v njej prisoten ves dan.«

Razmere so neprimerne!

Na kranjski avtobusni postaji je tudi poslovalnica Loterije Slovenije. Mateja Slamnik Kos, vodja korporativnega komuniciranja Loterije Slovenije, je pojasnila, da so z razmerami, ki se držijo avtobusne postaje, že vrsto let seznanjeni: »Neposredne škode, vandalizma in podobno na našem prodajnem mestu ni bilo, opaža pa naš poslovni partner v zadnjem času povečano število obiskov redarjev in policije.«

Podobno pravijo tudi na Alpetourju: »Srečujemo se z neprestanim odstranjevanjem nesnage: plastenk, pločevinke in drugih stvari, tudi igel. Če je treba, pokličemo zdravniško pomoč ali policiste. Razmere na avtobusni postaji so neprimerne in pri zaposlenih povzročajo občutek nelagodja. Težko se je namreč neprizadeto obrniti stran od problematike, ki je na tem območju prisotna že veliko let.« Po podatkih Alpetourja na kranjsko avtobusno postajo vsak dan stopi okoli 5000 potnikov – med njimi le malo osnovnošolcev, saj je večina potujočih dijakov in študentov.

In kakšna je v očeh policistov videti problematika avtobusne postaje? »V prvih štirih mesecih letošnjega leta so kranjski policisti na območju avtobusne postaje obravnavali devet intervencij, največkrat zaradi motenj javnega reda in miru. V sedmih primerih so proti kršiteljem ali storilcem tudi ukrepali. Sicer pa so kranjski policisti na območju postaje letos obravnavali 365 intervencij oziroma 32 odstotkov manj kot v istem obdobju lani,« je pojasnil Bojan Kos, predstavnik gorenjskih policistov za stike z javnostmi.

Občina se zaveda problematike

»Mestna občina Kranj se zelo zaveda problematike kranjske avtobusne postaje ter kršenja javnega reda in miru na tem območju, zato se je s pristojnimi institucijami že pred časom lotila aktivnega reševanja omenjene problematike,« so pojasnili na kranjski občini, kjer so poudarili, da so se z najemnico lokala Rab bit bar že sestali. Kot so pojasnili na občini, avtobusno postajo redno obiskujejo medobčinski redarji, ki sodelujejo s policisti. Sicer pa, pravijo na kranjski občini, že pripravljajo premestitev avtobusne postaje – ta naj bi bila pomaknjena za kakih 500 metrov in umeščena tja v bližino zdravstvenega doma. A do takrat bo pod mostom preteklo še veliko Kokre in še več Save, niti najbolje obveščeni pa ne vedo, kakšne bodo do tedaj razmere na kranjski avtobusni postaji. Mimogrede: ta je na začasnem mestu v Stošičevi ulici že častitljivih 45 let.

Deli s prijatelji