CMUREK

Muzej norosti proti dražbi gradu duhov

Objavljeno 17. avgust 2016 15.17 | Posodobljeno 17. avgust 2016 15.18 | Piše: Primož Hieng

Za danes napovedano dražbo Cmureka je ministrstvo začasno ustavilo.

Grad je od leta 2004 prazen. Foto Napovednik.com

LJUBLJANA – Razpisana javna dražba, s katero naj bi država za dober milijon evrov prodala grad Cmurek, je dvignila precej prahu. Na razpis, ki je bil objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije v petek, 29. julija 2016, so se odzvali v Muzeju norosti, ki deluje na naslovu Trate 14 c, Zgornja Velka. Kot so sporočili predstavniki muzeja in iniciativnega odbora za ustanovitev Centra za deinstitucionalizacijo, si na prostovoljni ravni že več let prizadevajo za oživitev gradu. Kot smo izvedeli, so za 16. avgust razpisano dražbo preklicali.

Poročali smo že, da je zemljiškoknjižna lastnica nepremičnin, torej gradu in ustreznih parcel, ki so predmet prodaje, Republika Slovenija, upravljavec pa Socialnovarstveni zavod Hrastovec, saj je bil na Tratah kar dolgo njihov oddelek za duševno in živčno bolne. Grad je od leta 2004 prazen.

Med dopusti in še kratek rok

V Muzeju norosti so se na dražbo odzvali s pismom, ki so ga naslovili na predsednika vlade dr. Mira Cerarja. »Iz obvestila o javni dražbi za prodajo gradu Cmurek izhaja cela vrsta skrajno nenavadnih in izrazito sumljivih okoliščin ter postopkovnih in vsebinskih nepravilnosti,« pravi dr. Sonja Bezjak. »Skrajno nenavadno je, da je za prodajo spomenika tako velike nacionalne vrednosti javna dražba objavljena in razpisana v času dopustov, ko javnost in potencialni interesenti tovrstnim državnim aktivnostim posvečajo manjšo pozornost. Izvedba je predvidena v izjemno kratkem roku, ki je glede na predmet prodaje neprimeren. Pogoj za sodelovanje je med drugim priprava programa razvoja gradu v prihodnjih 10 letih, kar je v tako kratkem roku skoraj neizvedljivo, pri čemer pa je edino merilo za izbiro kupca najvišja cena. Program razvoja je torej za izbiro kupca popolnoma irelevanten in je pogoj namenjen zgolj izključevanju potencialnih interesentov. Še zlasti vzbuja skrb smešno nizka izklicna cena. Ta je glede na realno vrednost nepremičnine, upoštevaje njen zgodovinski, arhitekturni in strateški pomen ter mednarodni razvojni potencial, ter tudi več kot 10.000 m2 pripadajočega zemljišča, zagotovo izrazito podcenjena.«

Kot pravi dr. Bezjakova, iz objave tudi ni mogoče določno razbrati predmeta javne dražbe, saj nepremičnine niso specificirane z ustreznimi zemljiškoknjižnimi oznakami (ID-znaki): »Posledično torej ni mogoče niti preveriti vrednosti nepremičnin. Iz objave je mogoče sklepati, da predmet prodaje obsega več kot 10.000 m2 površine s pripadajočimi objekti, kar pomeni, da je izklicna cena gradu in pripadajočih zemljišč bistveno manj kot 100 evrov na m2. To pomeni, da je sama nepremičnina, torej grad Cmurek, nedvomno bistveno podcenjena. Iz objave tudi ne izhaja, al i je bila izvedena revizija vrednosti nepremičnin, ki so predmet prodaje, čeprav je v skladu s področno zakonodajo za premoženje te vrednosti to zakonsko obvezno. Objava omenja komisijo ministrstva, ki je pooblaščena za izvedbo prodaje, in pristojnega ministra, pri tem pa ni napisano, za katero ministrstvo gre, kateri minister je pristojen za izvedbo tega postopka in kakšna je sestava komisije za izvedbo javne dražbe, pa tudi ne čigava in kakšna so v predmetni zadevi izvedbena pooblastila.«

Še nekaj je zbodlo v oči, o čemer piše Bezjakova: informacije o razpisu na spletni strani SVZ Hrastovec z iskalnikom ni mogoče najti. Čeprav v razpisu piše, da je besedilo javne dražbe objavljeno na strani SVZ Hrastovec, kjer bodo objavljene tudi morebitne spremembe ali dopolnitve razpisa javne dražbe, nam niti tega ni uspelo najti.

Širši sestanek

Na naše vprašanje o domnevno sporni prodaji gradu Cmurek, ki smo ga naslovili na predsednika vlade dr. Mira Cerarja, smo prejeli odgovor, da je »generalni sekretariat Vlade Republike Slovenije prejeti dopis odstopil v reševanje ministrstvu za kulturo, ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvu za javno upravo«.

Veliko bolj oprijemljiv odgovor smo prejeli z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer so zapisali, da so v sredo, 10. avgusta, na ministrstvo prejeli dopis Občine Šentilj, »v katerem so nas zaprosili za ustavitev postopka javne dražbe za prodajo gradu Cmurek, ki ga je Zavod Hrastovec začel z objavo dne 22. julija 2016. Občina v dopisu navaja, da je za prodajo gradu treba pridobiti soglasje Občinskega sveta Občine Šentilj in sklep o uveljavljanju predkupne pravice. Občinski svet Občine Šentilj bo o tem odločal na naslednji seji septembra.«

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je, kot so zapisali v sporočilu, glede na navedeno in da bi se izognili formalnim pomanjkljivostim postopka SVZ Hrastovec, predlagalo, da se postopek javne dražbe za prodajo nepremičnine Trate - grad Cmurek ustavi. »Na ministrstvu bomo prihodnji mesec (septembra) organizirali širši sestanek v zvezi z gradom Cmurek, na katerega bomo povabili predstavnike Muzeja norosti in tudi zainteresirana ministrstva,« še sporočajo iz službe za odnose z javnostmi.

Oglasili so se tudi z ministrstva za kulturo: »V postopek smo bili dejavno vključeni, potem ko smo bili o vsem obveščeni, to pa je bilo šele prejšnji teden, saj grad ne spada v pristojnost kulturnega ministrstva, in sodelovati nameravamo tudi v prihodnje, tako da menimo, da bo vse skupaj kmalu ugodno rešeno.«

 

Deli s prijatelji