POSEBNEŽ

»Mišič kot ogledalo slovenske leve politične opcije«

Objavljeno 04. september 2013 13.11 | Posodobljeno 04. september 2013 13.11 | Piše: T. L.

Gašpar Mišič je produkt in hkrati ogledalo tistih, ki so zrušili Janševo vlado in so pripeljali do vlade Alenke Bratušek, je prepričan Gorenak.

Notranji minister Vinko Gorenak.

LJUBLJANA – Zgodba s preskokom Gašparja Gašparja Mišiča na vrh Luke Koper sicer še ni zaključena, se pa – tudi z njegovo odpovedjo poslanskemu mandatuimage – počasi vendarle razrešuje. O svojih spominih na prva srečanja z Mišičem in o njegovi ideji sedenja na dveh stolčkih pa se je na svojem blogu razpisal tudi član SDS in nekdanji notranji minister Vinko Gorenak

»Mišič je posebnež«

Gorenak je Mišiča spoznal po volitvah leta 2011 v državnem zboru. »Že po prvih nekaj njegovih nastopih mi je bilo jasno, da gre za posebneža, ki bo izstopal v vseh pogledih. To je seveda tudi počel. Očitno se je ob sestajanju vlade Bratuškove že videl v vlogi ministra, ko je izjavil, da bo 'vlečni konj' vlade Alenke Bratušek. To potem ni postal, je pa pristal na visokem mestu državnega sekretarja v njenem kabinetu. Na trenutke je bil tako glasen, da se ni vedelo, ali je gospodarski minister on ali Stepišnik. Do tod še vse lepo in prav, nekdo pač te naloge opravlja v vsaki vladi,« se spominja Gorenak.

Kaj podobnega se v Sloveniji še ni zgodilo

Način, kako je prišel na čelo Luke Koper, za Gorenaka ni pomemben, pri tem niti ne izključuje možnosti, da je to izpeljal v dogovoru z vladajočo politiko. V prid tej tezi po mnenju Gorenaka govori kar nekaj  razlogov, eden izmed njih je tudi vladno preusmerjanje pozornosti javnosti od pravih problemov države. Mogoče pa je, nadaljuje Gorenak, da je Mišič vse skupaj izpeljal brez vednosti vladajoče politike – in če bi to držalo, »potem je treba povedati, da se kaj podobnega v novejši zgodovini Slovenije še ni zgodilo. V tem primeru lahko govorimo ne le o mafijskem kadrovanju, ampak tudi o popolni nesposobnosti vladajoče politike, ki se po novem, tako kažejo izjave Bratuškove, Erjavca in še nekaterih, lahko vmešava v gospodarstvo. Kopija tistega, kar so očitali naši vladi.«

Idejo o tem, da bi si zagotovil vsaj enega od stolčkov in ostal vsaj poslanec, če bi slučajno izgubil stol v Luki, Gorenak imenuje kar za »presežek vsemogočnega Mišiča«. Ob tem zapiše: »Ker ne ve, ali ga bodo v Luki Koper razrešili ali ne, je iznašel novo formulo. Ostal bi poslanec, Luko Koper pa bi vodil kar pogodbeno, tako nekako je zakrožila zadnja novica. Tudi kaj takega se v novejši zgodovini Slovenije še ni zgodilo.«

O sramoti in mafijskem kadrovanju

Gorenak meni, da bi bil Mišič užaljen, če bi o njem zapisal: »Spoštovani gospod Gašpar Gašpar Mišič, vi in vaša dejanja so velika sramota slovenskega gospodarstva, nadzornikov in velika sramota slovenske vladajoče politike.« Kako tudi ne, Mišič je bil užaljen tudi ob Virantovih besedah, da je produkt »mafijskega kadrovanja«. Gorenak tokrat stopi na Virantovo stran in zapiše, da bi prav s temi besedami Mišičevo zgodbo in našo realnost še najbolje opisali.

Ob tem se Gorenak spomni svojih dni v vladi in Mišičevih besed ob interpelaciji: »Je pa zanimivo, da je danes užaljeni 'mafijski kadrovanec' Mišič 18. decembra lani na seji državnega zbora ob obravnavi interpelacije zoper mene dejal takole: ''Spoštovani gospod minister Gorenak, vi in vaša dejanja so velika sramota slovenske policije in velika sramota slovenske politike.'' Sam sem mu odgovoril takole: ''Seveda ste bili žaljivi, nekdo bi rekel, da ste bili brez podna, jaz pa ne bom, ker naj vaša dejanja sodijo vaši volivci in ne jaz.''«

Mišič kot ogledalo slovenske leve politične opcije

Zapis Gorenak zaključi s tem, da je Mišič posebnež, »kot politik je produkt in ogledalo slovenske leve politične opcije in njenih volivcev, ki po sistemu 'hokus pokus' ustanovi politično stranko dva meseca pred volitvami in na volitvah zmaga.« Kot državni sekretar ali samooklicani le nekajmesečni vlečni konj vlade je Mišič produkt in hkrati ogledalo tistih, ki so zrušili Janševo vlado in so do vlade Alenke Bratušek pripeljali, nadaljuje Gorenak. In Mišič kot vodja Luke Koper je »rezultat in ogledalo nesposobnih upravljavcev državnega premoženja, zagovornikov državne zlatnine in srebrnine pa tudi mafijskega levo političnega obvladovanja državnega premoženja. Mišič kot poslanec in pogodbeni vodja Luke Koper pa bi bil ogledalo in sramota vseh nas,« zaključuje Gorenak.

Deli s prijatelji