RAZPRODAJA

Mirko Tuš kinematografe prodal Avstrijcem

Objavljeno 18. julij 2012 18.18 | Posodobljeno 18. julij 2012 18.17 | Piše: R. S.

Kinematografi Planeta Tuš bodo kmalu samo še zgodovina. Vendar središč ne bodo zaprli – Mirko Tuš jih je namreč prodal Cineplexxu.

Tuševi kinocentri so se uveljavili tudi z divjimi zabavami za obiskovalce. Na sliki dogodek iz koprskega Planeta Tuš.

Eden najbogatejših Slovencev Mirko Tuš, lastnik istoimenskega imperija trgovin, drogerij, telekomunikacijskega ponudnika, gostinskih storitev, nepremičninskega biroja in kinematografov, je pod težo krize prodal še en del svojega imetja. 

Komaj leto dni po tem, ko je Madžarom prodal verigo svojih bencinskih črpalk Tuš Oil, so zdaj na vrsti središča Planet Tuš. Ti združujejo kinodvorane in spremljevalni zabaviščni program. Po kupca Tušu ni bilo treba daleč: dunajski Cineplexx je že dalj časa stegoval prste proti Balkanu in odpiral svoje centre v državah nekdanje Jugoslavije: štiri ima na Hrvaškem, dva v Srbiji in enega v Črni gori, v gradnji pa je tudi Cineplexx v Skopju. Zdaj so našli primernega partnerja v Sloveniji.

Središča čaka posodobitev 

Cineplexx bo prevzel pet Planetov Tuš: v Mariboru, Celju, Kopru, Novem mestu in Kranju, ki imajo trenutno na trgu 49-odstotni delež in skupaj 32 dvoran s skoraj 7500 sedeži. Do popolne prevlade na slovenskem trgu mu tako manjka samo še pokritost Ljubljane, vendar gradnja novega ljubljanskega megazabavišča ni izključena. V vseh preostalih državah je namreč Cineplexx, za katerim stoji v filmskem svetu uveljavljeno podjetje Constantin Film, najprej gradil v prestolnicah. 

Christian Langhammer, vrhovni šef Cineplexxa, je bil glede tega skrivnosten: »Cineplexx je najmočnejša kinematografska veriga v tej regiji. Sledili pa bodo še nadaljnji koraki. Vsekakor si želimo odpreti Cineplexx kinematografski center tudi v Ljubljani. V prihodnjih mesecih se bomo odločili o morebitnih priložnostih in možnosti.« Avstrijci so napovedali, da Tuševe kinematografe čaka konkretna obnova: vse sisteme bodo digitalizirali, uvedli bodo podporo filmom v 3D-tehnologiji.

Cene niti Tuš niti Avstrijci niso razkrili.

Zakaj sploh prodaja kinematografov?

Mirko Tuš je bil v (raz-)prodajo svojega imperija prisiljen zaradi velikih dolgov, ki si jih je nakopal. Banke so mu zato okrog vratu nastavile vrv, ki jo bodo do leta 2018, ko se izteče reprogram dolgov, zategnile, če Tuš Holding ne bo vrnil izposojenega denarja. Njihov ultimat je bil jasen: dolg Tuševega imperija, ki je v najslabših časih presegal pol milijarde evrov, naj vrne s prodajo premoženja, pri poslovanju pa naj se osredini na trgovsko dejavnost, ki je znotraj holdinga malo zadolžena, prinaša pa tudi največ dobička. Med tarčami prodaje je bil nekaj časa tudi operater Tušmobil, vendar naj bi ta zadnje čase posloval tako dobro, da ga je Tušu škoda prodati. 

Deli s prijatelji