STABILIZACIJA FINANC

Ministrstvo za finance obžaluje znižanje bonitetne ocene

Objavljeno 14. januar 2012 19.39 | Posodobljeno 14. januar 2012 19.48 | Piše: Ma. F., STA

Slovenija izvaja vse ukrepe, potrebne za stabilizacijo javnih financ, zato je zniževanje bonitetne ocene pretirano.

LJUBLJANA – Ministrstvo za finance obžaluje, da bonitetna hiša S&P, ki je v petek znižala bonitetno oceno devetim evropskim državam, tudi Sloveniji, ne upošteva vseh prizadevanj voditeljev držav z evrom in ECB za preprečitev nadaljnje krize. »Slovenija kljub sestavljanju nove vlade izvaja vse ukrepe, ki so potrebni za stabilizacijo javnih financ,« so dejali.

Paket o dodatnem obvladovanju javnih financ

Državni zbor (DZ) je v novi sestavi že sprejel intervencijski zakon, vlada, ki opravlja tekoče posle, pa je v četrtek v DZ poslala paket zakonov, ki bodo pripomogli k dodatnemu obvladovanju javnih financ in izboljšanju gospodarskega okolja, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.

Lani je bil primanjkljaj državnega proračuna za 0,4 odstotka BDP nižji od predvidenega v programu stabilnosti, kar je po pojasnilih ministrstva posledica varčevalnih ukrepov.

Potrebne strukturne reforme

Na ministrstvu pričakujejo, da bo tudi nova vlada nadaljevala oziroma okrepila javnofinančno konsolidacijo v letih 2012 in 2013, ko naj bi Slovenija skladno s programom stabilnosti znižala primanjkljaj pod tri odstotke ter izvedla vse potrebne strukturne reforme, na nujnost sprejema katerih je v preteklosti večkrat opozarjala vlada.

Proračunski primanjkljaj je lani sicer znašal 4,3 odstotka ocenjenega bruto domačega proizvoda (BDP).

Zniževanje bonitetne ocene Sloveniji pretirano

Bonitetna agencija Standard & Poor's (S&P) je bonitetno oceno Slovenije znižala z AA– na A+, obete za naprej pa ocenila kot negativne, kar pomeni, da se lahko ocena v prihodnje še zniža. V S&P so znižanje utemeljili predvsem z okoliščinami, ki veljajo v območju evra in ki vplivajo tudi na slovensko odprto gospodarstvo, ter z odsotnostjo strukturnih reform.

S&P je tudi napovedal, da bo letos in v letu 2013 še znižal oceno Slovenije, če nova vlada ne bo predstavila in začela izvajati potrebnih strukturnih reform.

Slovenija se sicer pridružuje izjavi, ki jo je v petek podal evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. »Znižanje bonitetne ocene, ne samo Sloveniji, temveč tudi še osmim evropskim državam, se nam zdi pretirano in ne upošteva vseh doslej izvedenih ukrepov tako na ravni EU kot tudi v Sloveniji,« so še poudarili na ministrstvu.

S&P je bonitetno oceno znižal tudi Franciji, Avstriji, Malti, Slovaški, Španiji, Cipru, Italiji in Portugalski.

Deli s prijatelji