UMETNOST

Mesec kitajske kulture z bogatim programom

Objavljeno 02. maj 2012 12.31 | Posodobljeno 02. maj 2012 12.33 | Piše: Andrej Predin

V Mariboru in Ljubljani bomo spoznali tradicionalno kitajsko umetnost.

Spoznali bomo tradicionalna kitajska glasbila (foto: S. N.).

MARIBOR, LJUBLJANA – V organizaciji Konfucijskega inštituta Ljubljana, ki letos praznuje drugo obletnico, se bodo med 6. in 13. majem zvrstile najrazličnejše kulturne prireditve v sklopu projekta Mesec kitajske kulture. Prvi dogodek bo 7. maja v Amfiteatru II. gimnazije Maribor s koncertom Odmev z Daljnega vzhoda – kitajske pesnitve. »5000 let stara civilizacija bo predstavljena s petjem, igranjem na različne starodavne inštrumente, kot sta antična piščal in dvojna bambusova cev, akrobacijami, plesom in predstavitvijo kulture pitja čaja ter vrhuncem večera, sečuansko opero z znamenito menjavo mask, mečevanjem in bruhanjem ognja. Predstava bo trajala kar dobri dve uri in bo prava poslastica za obiskovalce,« nam je pojasnila vodja projekta Irena Kržan. Predstavo si bo mogoče ogledati tudi v Ljubljani, in sicer 11. maja v Lutkovnem gledališču Ljubljana. »Drugi pomembni dogodek, ki bi ga želeli posebej omeniti, je slikarska razstava dveh uglednih kitajskih slikarjev Ronga Kanga in Weija Zhanga z naslovom Tao v sozvočju z naravo. Odprtje bo v torek, 8. maja 2012, v Galeriji Emporium v Ljubljani.«

Stiki so se poglobili

Mesec kitajske kulture prihaja v letu, ki ga zaznamuje 20. obletnica vzpostavitve diplomatskih stikov med Slovenijo in Kitajsko. Z ustanovitvijo Konfucijskega inštituta Ljubljana maja 2010 so se stiki med državama še poglobili. »To je neprofitna organizacija, ki deluje pod okriljem državnega urada za kitajski jezik s sedežem v Pekingu, Hanbana. Ustanovljen je bil pred 23 leti z namenom promoviranja kitajske kulture in jezika po svetu in do zdaj je odprl več kot 300 konfucijskih inštitutov in 200 konfucijskih učilnic v 94 državah. Delovanje konfucijskega inštituta lahko primerjamo z vlogo, ki jo imajo sorodni inštituti, kot sta Goethe in British Council. Poleg njegovega osnovnega poslanstva je njegov namen promoviranje poslovnih priložnosti za slovenske poslovneže na Kitajskem in obratno.«

Kdo je prvi Slovenec, ki se je preselil na Kitajsko?

Zaključni večer Meseca kitajske kulture bo potekal 13. junija v prostorih Konfucijskega inštituta Ljubljana. Datum je skrbno izbran zaradi simbolnih povezav z življenjem Ferdinanda Avguština Hallersteina, pomembnega znanstvenika iz 18. stoletja in prvega Slovenca, ki se je preselil na Kitajsko. »Radi bi, da bi Mesec kitajske kulture potekal vsako leto, ambicije so, da bi se tesneje povezovali tudi z regijskimi inštituti in da bi lahko vsako leto pripravili čim bolj bogat in barvit mesec. Prave odzive udeležencev bomo lahko komentirali po zaključku projekta, zagotovo pa že lahko povemo, da je projekt sprejet z navdušenjem, predvsem zaradi kakovostnih umetnikov in številne zasedbe, ki bo prvikrat gostovala v Sloveniji.« Natančnejši program Meseca kitajske kulture in druge podrobnosti o Konfucijskem inštitutu Ljubljana najdemo na spletni strani http://www.ef.uni-lj.si/konfucijski_institut.

Deli s prijatelji