ZDRAVILO

Medicinska konoplja odslej na beli recept

Objavljeno 09. januar 2015 18.43 | Posodobljeno 09. januar 2015 18.42 | Piše: U. S.

Zdravniki lahko predpišejo zdravila na osnovi kanabinoidov.

Z ureditvijo medicinske konoplje in zdravil iz nje ne bo več interesa za nakup teh snovi na črnem trgu. Foto: Shutterstock

LJUBLJANA – O uporabi kanabisa (marihuane, hašiša) v medicinske in rekreacijske namene se razpravlja že dolgo. Najprej se je vse vrtelo okoli omejevanja rekreacijske rabe droge, v zadnjih letih se je pozornost preusmerila na klinične in medicinske vsebnosti opojne rastline. Čeprav je uporaba marihuane prepovedana in (za zdaj) ni zadostnih znanstvenih študij, ki bi potrdile ali ovrgle učinkovitost in varnost rabe kanabisa, vse več držav dovoljuje rabo konoplje v medicinske namene, seveda na zdravnikovo priporočilo in recept. Slovenija ni izjema: od začetka letošnjega leta je dovoljena uporaba konoplje v medicinske namene, zdravila na osnovi kanabinoidov so poslej dostopna tudi slovenskim pacientom, če jim zdravnik napiše (beli) recept.

»Treba je pozdraviti gesto vlade Alenke Bratušek, ki je junija 2014 sprejela premestitev THC in derivatov v drugo skupino prepovedanih drog in s tem omogočila zdravnikom, da lahko uporabljamo te snovi za zdravljenje. To je bil zelo pomemben korak na poti do uvajanja konoplje za zdravljenje različnih bolezni. Treba je razumeti, da je to začetek dolgega procesa uvajanja snovi, ki je bila nedavno še prepovedana, v vsakodnevno zdravljenje, tega se ne da narediti čez noč. Uvedbo medicinske konoplje in kanabinoidov v zdravljenje v celoti podpiram, vendar ob tem opozarjam, da je treba za večino zdravnikov novo zdravilo uvajati tako, kot to dela zahodna medicina, ki upošteva predvsem znanstvene ugotovitve in pazi, da ne škoduje človeku. Zato je vsak postopek registracije novega zdravila v medicini zahteven postopek, ki zagotavlja varnost zdravila. Stopamo na pot novih odkritij in danes je težko predvideti, kaj vse bomo zdravili z novimi zdravili čez deset let,« pojasnjuje Milan Krek, dr. med., spec., predstojnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje, območne enote Koper.

Konoplja ni zdravilo

Uporabniki in podporniki medicinske konoplje govorijo o dobrih učinkih pri preprečevanju slabosti po obsevanju pri rakavih bolnikih, zdravljenju bolečine in zmanjšanega apetita pri rakavih bolnikih, mišičnih spazmih, za lajšanje nevropatske bolečine ter pri multipli sklerozi. V Kaliforniji zdravniki medicinsko konopljo največkrat predpisujejo kot protibolečinsko zdravilo, uporabljajo jo še za zdravljenje motnje spanja, anksioznosti in depresije, vnetja sklepov in živcev, slabosti, migrene in motnje hranjenja, pojasnjuje Krek. »Zanimiv podatek v tej raziskavi je, da je 79 odstotkov bolnikov, ki so se zdravili z medicinsko konopljo, uporabljalo tudi druga zdravila, ki jih je predpisal zdravnik, 41 odstotkov bolnikov je uporabljalo konopljo tudi v rekreativne namene, 67 odstotkov jo je uporabljalo vsak dan, večina (53 odstotkov) enkrat do dvakrat na dan, le 10 odstotkov več kot trikrat na dan. Večina (86 odstotkov) je medicinsko konopljo kadila.«

Kljub vsemu konoplja ni zdravilo. »Uvrščena je v prvo skupino prepovedanih drog. V nekaterih državah ZDA in EU so jo uvrstili v drugo skupino in omogočili, da se začne uporabljati v zdravljenju. S tem so tudi sprostili možnosti raziskovanja zdravilnih učinkov konoplje. V medicini velja načelo, da je zdravilo lahko tista snov, ki na podlagi znanstvenih izsledkov dokazuje svojo zdravilnost. Zdravnik ne sme predpisovati zdravila, ki ni deklarirano kot zdravilo. Tisti, ki da zdravilo na trg, mora zagotoviti opis zdravila, bolezni, ki jih lahko zdravi, odmerjanje, stranske učinke...« pojasnjuje Krek in nadaljuje: »V konoplji so določene zdravilne učinkovine. Nekatere učinke teh učinkovin že poznamo, za veliko večino pa še ne vemo, kaj lahko naredijo. Ključni problem je, da je težko določiti količino aktivne snovi v določeni teži konoplje, zato se poskuša te snovi izločiti in jih pripraviti za uporabo kot ekstrakt (npr. zdravilo sativex). Na ta način se zdravilo lažje odmeri, poveča učinek in zmanjša stranske učinke. Raziskave tudi kažejo, da samo ena snov iz konoplje ni toliko učinkovita kot več snovi skupaj, zato se iščejo različne kombinacije in razmerja snovi iz konoplje, npr. THC in CBD. Tudi konopljo so poskušali tako modificirati, da ima v sebi določeno razmerje snovi, ki je učinkovito pri določeni bolezni.« Ker je zdravljenje s konopljo na začetku poti in nihče ne ve dobro, kaj sprostitev njene uporabe za medicinske namene prinaša, morajo države več sredstev nameniti raziskovanju tega področja, s tem pa se odpirajo nove možnosti, ki so trenutno šele v laboratorijih, a bodo lahko kmalu tudi v vsakodnevni praksi, če se bodo pokazale kot uspešne, še pravi Krek.

Odvisni od zdravila

Slovenski zdravniki za zdravljenje ne morejo predpisati konoplje, hašiša ali hašiševega olja kot na primer njihovi kolegi na Nizozemskem, v Izraelu, 23 državah ZDA. »Zdravnik bo lahko predpisal le zdravilo, ki bo registrirano pri Agenciji za zdravila RS in bo imelo vse potrebne dokumente,« pravi Krek. Zdravilo bo predpisano kot magistralno, kar pomeni, da ga bo lekarnar naredil, pripravil v obliki, primerni za uporabo, po navodilih zdravnika iz osnovnih snovi, ki jih bodo uvozniki uvozili, in sicer na beli recept, torej ga bo v celoti plačal bolnik sam.

A pozor: uporaba kanabisa lahko povzroči odvisnost, nič drugače ni z zdravili na osnovi THC. »Tudi ta povzročajo odvisnost, tako kot kanabis, zato je treba imeti za predpisovanje teh zdravil ustrezno znanje. V člankih so opisane še slabost, anksioznost, halucinacije, utrujenost, psihoza, suicidalne težnje,« opozarja Krek. »Da se izognemo zapletom, je treba veliko vedeti o načinih zdravljenja. V zadnjem letu, ko imamo veliko kampanjo o uporabi konoplje za različne bolezni, na ljubljansko urgenco prihaja več zastrupljencev s konopljinim oljem ali konopljo, tudi v nezavestnem stanju, ker so vzeli preveč aktivnih snovi,« pravi Krek in dodaja: »Z ureditvijo medicinske konoplje in zdravil iz nje ne bo več interesa za nakup teh snovi na črnem trgu, saj jih bo posameznik dobil pri zdravniku, in v tem je bistvo moje podpore: čimprejšnji uvedbi kanabisa v zdravstvene namene, ker se razbije črni trg, ki služi na račun bolnikov. Vprašanje je, kakšno konopljino olje sploh prodajajo ljudem, ki se jim izteka življenje in so pripravljeni dati vse za zdravilo, ki jih bo rešilo smrti.«

Deli s prijatelji