UVOŽEN

Med in kranjske sivke iz Južne Amerike

Objavljeno 05. avgust 2017 11.43 | Posodobljeno 05. avgust 2017 11.45 | Piše: Aleksander Brudar
Ključne besede: med Mehika

V Medexu odgovarjajo, da so med primorani kupovati na tujem.

Deklaracija cvetličnega medu.

LJUBLJANA – Slovenci smo, ko beseda nanese na med in marljivo avtohtono slovensko čebeljo pasmo kranjska čebela, zelo ponosni. Ravno zato je razumljivo, da so nekateri pri izbiri medu zelo pozorni na to, od kod prihaja. »Med in kranjske sivke iz Južne Amerike! Bravo, Medex,« se je glasil zapis razočaranega bralca, ki je na Medexovi spletni strani v predstavitvi njihovega cvetličnega medu prebral ta opis: »Marljive kranjske sivke so v cvetlični med ujele zgodbo pisanih travniških cvetlic. Zaradi arome in sladkobe spada med najbolj priljubljene.«

No, kot je razvidno s fotografije kupljenega kozarca, pa se tam pojavi čisto druga zgodba. Na deklaraciji piše, da je med iz Čila in Mehike ter da je proizvajalec Medex.

Pri nas ga je premalo

V Medexu odgovarjajo, da je objava, na katero se sklicuje bralec, iz leta 2014 in je bila tudi takoj popravljena na takratni spletni strani. »Trudimo se, da potrošnikom lahko ponudimo med slovenskega izvora, vendar je v Sloveniji čebelarstvo zelo razdrobljeno, zato ga lahko odkupujemo le od čebelarjev, ki ustvarjajo tržne viške,« pojasnjujejo in nadaljujejo, da so ti vsako leto različni, saj je količina slovenskega medu vsakokrat odvisna od letine, te pa v zadnjem času niso najboljše.
»Leta 2014 je tako zaradi mile zime in izmenjujočega se toplo-hladnega vremena popolnoma zatajila cvetlična in akacijeva paša, svoje pa je naredil tudi žledolom, ki je podrl ogromno dreves medonosnih listavcev in iglavcev, in medu je bilo kar 80 odstotkov manj kot leto prej,« razložijo in dodajo, da so ga v naslednjih dveh letih, ko je bila letina že boljša, čebelarji zaradi preteklih slabih izkušenj zadržali zase. »Zato smo v Medexu primorani poiskati oziroma kupovati med tudi drugod, in ne le od slovenskih čebelarjev. Pri tem izbiramo območja, kjer pridelujejo prav tako kakovostnega in cenjenega, kot je slovenski. Izvor je vedno jasno naveden in označen na etiketi.« 

Le en je pravi slovenski med

V Medexu pravijo, da imajo za tiste potrošnike, ki jim veliko pomeni slovenski med, ves čas na voljo blagovno znamko Zlati panj: »Ta med je izključno slovenskega izvora in ima oznako višje kakovosti – znak rdeče lastovke.«

 

Deli s prijatelji