AKCIJA GASILSKI DOMOVI

Med gasilci v Čušperku je več žensk kot moških

Objavljeno 25. september 2013 10.30 | Posodobljeno 25. september 2013 10.31 | Piše: S. O.

Vas pri Grosupljem ima 230 prebivalcev, med njimi je 206 gasilcev.

Za zunanjo prenovo je zmanjkalo denarja. Foto: Marko Feist

ČUŠPERK – Med 1. in 13. oktobrom boste bralci Slovenskih novic lahko ponovno izbirali med desetimi gasilskimi domovi in izglasovali tistega, ki mu bomo skupaj s podjetjem Saint-Gobain Gradbeni izdelki, d. o. o., ponudnikom fasadnih sistemov Weber, pročelje odeli v nove barvne odtenke. Med desetimi finalisti akcije Gasilski domovi je tudi PGD Čušperk.

Nov gasilski dom so si v Čušperku pri Grosupljem prebivalci s svojimi lastnimi sredstvi in prostovoljnim delom zgradili leta 1957, ko so se sporekli s sosednjim društvom PGD Račna, pod katero so spadali do takrat. Poveljnik PGD Čušperk Božidar Perko o teh časih pove: »Naše društvo je ustanovil moj stari oče Božidar Štrukelj skupaj s krajani. Z Jožetom Podržajem sta podarila vsak pol zemlje, tako da naš gasilski dom stoji polovico na eni parceli, polovico pa na drugi. Leta 1961 pa so domačini začeli graditi dom. Vse so storili sami. Po cegle so hodili na Letališko, kjer so podirali menzo.«

Denarja za fasado je zmanjkalo

Do leta 1998 je stavba nekako služila svojemu namenu, ko pa je PGD Čušperk prevzela mlajša generacija s poveljnikom Perkom in predsednikom Jožetom Severjem na čelu, se je začelo dom preurejati. »Mi mladi smo prinesli nove smernice. Dom je bil v slabem stanju, zato smo rekli, da je dovolj.« Že denar od prve veselice, ki so jo pripravili ob trgatvi, je šel za prenovo doma. Nekaj časa so vsako jesen pripravljali veselice ob trgatvah in vlagali denar v gasilski dom, zdaj, v kriznih časih, pa pripravljajo samo še prvomajsko kresovanje.

Od leta 1998 do danes so uredili že skorajda vse, ostala jim je samo še zunanjost poslopja. »Naša želja je, da bi uredili še fasado. Že lani smo se prijavili na vašo akcijo, ampak nismo prišli v ožji izbor. Potem smo se odločili, da se prijavimo tudi letos. Prenovo našega doma bi pač radi dokončali. Nimamo več denarja, saj smo nabavili dva kombija, kar nas je stalo skoraj 110.000 evrov. Ta denar so zbrali krajani, gasilska zveza nam je malo pomagala, občina pa skoraj nič.«

V Čušperku, ki šteje 230 duš, je kar 206 gasilcev, med njimi 106 žensk – torej jih je več kot moških. Gasilci so prav v vsaki hiši. Predvsem so ponosni na to, da je med njimi tudi veliko otrok. »Pri nas lahko rečemo, da je najmlajši član tisti, ki se rodi. Že ob rojstvu so tukaj ljudje zapisani h gasilcem. Imamo tudi dve članici, ki sta stari 65 let, a še vedno vadita z motorno brizgalno in nastopata v taktičnih vajah. Ravnokar sta se uvrstili na regijsko tekmovanje. Najstarejša članica je sicer stara 86 let in še vedno hodi na srečanje veterank, najstarejši član jih ima 85.«

Deli s prijatelji