TEMPERATURE

Letošnji junij najtoplejši v zgodovini

Objavljeno 21. julij 2015 10.05 | Posodobljeno 21. julij 2015 10.05 | Piše: STA, K. K.

Junij je bil za 0,88 stopinje Celzija toplejši od povprečja v 20. stoletju, s čimer je podrl dosedanji rekord iz junija lani.

Toplejšega junija še ni bilo, pravijo znanstveniki.

MIAMI – Letošnji junij je bil najtoplejši v zgodovini meritev svetovnih temperatur, to je od leta 1880, so ugotovili znanstveniki Nacionalne uprave za oceane in ozračja (NOAA) ZDA. Rekordno toplo je bilo sicer celo prvo polletje letošnjega leta. Junij je bil za 0,88 stopinje Celzija toplejši od povprečja v 20. stoletju, s čimer je podrl dosedanji rekord iz junija lani.

V ZDA toplejše leta 1933

Rekordna vročina je junija razsajala po zahodnem delu ZDA, po delih severne Afrike, po delih zahodne in osrednje Afrike, v osrednji Aziji in delih jugovzhodne Azije. Letos sta mesečna svetovna toplotna rekorda podrla tudi marec in maj. ZDA so imele na splošno drugi najtoplejši junij v zgodovini in rekord iz leta 1933 ostaja. Letošnji junij pa je bil rekorden v Kaliforniji, v Oregonu, Washingtonu, Idahu in Utahu.

Prvih šest mesecev letošnjega leta pa je bilo za 0,85 stopinje toplejših od povprečja 20. stoletja. NOAA poroča tudi, da je površina ledu v Arktičnem morju za 7,7 odstotka manjša od povprečja v letih od 1981 do 2010.

Toplejše vode

Prvo polletje je podrlo toplotni rekord zaradi učinka El Niñ a, do katerega pride zaradi toplejših voda v Tihem oceanu, ki segreje zrak po vsem svetu. Ugotovitve NOAA se skladajo s podobnimi ugotovitvami ameriške vesoljske agencije Nasa in japonske meteorološke agencije. Glede na vročinske valove po Evropi in zadnje dni v ZDA bo temperaturne rekorde verjetno podrl tudi julij.

Za NOAA so podatki nov dokaz o segrevanju ozračja, saj je bilo 14 od 15 najtoplejših let v zgodovini meritev od leta 2000 naprej, tudi brez El Niñ a.

Deli s prijatelji