KORUPCIJA

Le redki poslanci delujejo neodvisno od navodil političnih strank

Objavljeno 01. avgust 2012 21.19 | Posodobljeno 01. avgust 2012 17.40 | Piše: S. J.

COS opozarja na zakone, ki omogočajo sistemsko korupcijo v Sloveniji.

Slovenski hram demokracije, v katerem ni vse tako, kot bi moralo biti.

LJUBLJANA – Danes je Zveza civilnodružbenih organizacij Slovenije za pravičnost, enakopravnost, solidarnost in trajnostni razvoj (COS) najodgovornejšim poslala pobudo za aktivno udeležbo za zagotovitev zakonskih in podzakonskih predpisov, ki bodo zagotovili transparentnost in odgovorno ravnanje s premoženjem države in lokalnih skupnosti ter preprečile zdaj pogosto neodgovorna ravnanja s premočenjem države in lokalnih skupnosti.

Zlorabe pri nas ostajajo neodkrite in nekaznovane

Pobuda je tako romala na naslov komisije za preprečevanje korupcije, računskega sodišča, vrhovnega državnega tožilstva, prav tako pa so pozvali poslance državnega zbora, naj delujejo odgovorno in sodelujejo z vsemi navedenimi inštitucijami ter z javnostjo. Skupaj z njimi naj spremenijo škodljive zakone o ravnanju s premoženjem države in lokalnih skupnosti, za katere COS ocenjuje, da so del sistemske korupcije. V zvezi so zapisali med drugim: »Zlorabe javnega premoženja v zasebno korist ostajajo pri nas večinoma neodkrite in nekaznovane tudi zaradi škodljivih zakonov.«

Poslanci ne delujejo neodvisno

Prav tako so poudarili, da le redki poslanci delujejo v skladu z 82. členom ustave, ki določa, da poslanci delajo neodvisno od navodil političnih strank. V dopisu pa so tudi opozorili, da se pri nas ločitev izvršne in zakonodajne oblasti ne spoštuje.

Ravno takšna praksa pa po njihovem mnenju vodi v sprejemanje zakonov, ki so del sistemske korupcije. Menijo tudi, da je naša zakonodaja o ravnanju z javnim premoženjem naravnost katastrofalna, saj so prepričani, da jo je parlament sprejemal po diktatu izvršne oblasti.

Dokument je nepregleden 

»Posebej želimo opozoriti na letos maja sprejeti Odlok o načrtu ravnanja s stvarnim premoženjem države za leto 2012 (Ur. l. RS, št. 37/2012) in na vladno  Uredbo o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnostih (Ur. l. RS, št. 34/2011), ki sta primera dokumenta in podzakonskega predpisa, ki omogočata nepregledne postopke ravnanja s premoženjem države, vabita k zlorabam in korupciji ter spodbujata k neodgovornemu ravnanju s premoženjem držav,« so zapisali. Dokument je po njihovem mnenju nepregleden, vsebina pa ponekod zavajajoča.

Skrbi jih tudi, »ker pred uvrstitvijo objektov v načrt prodaje očitno ni bilo postopkov ugotovitve morebitnih potreb po stavbah in zemljiščih znotraj javnega sektorja. Interni trg med ministrstvi, znotraj javnega sektorja države, med državo in občinami očitno ne deluje, kar ni skladno z gospodarno rabo javnih sredstev, ki jo zapoveduje 4. člen Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (Ur. l. RS, št. 86/2010). Tako javni sektor kupuje stavbe, poslovne prostore, stanovanja, načrtuje novogradnje, hkrati pa želi prodati obstoječa zemljišča, stanovanja in stavbe – tudi tiste, ki bi jih javni sektor potreboval.«

Sporni odlok sprejet brez razprave

»Parlament je ta sporni odlok kot toliko drugih spornih zakonov in aktov sprejel skorajda brez razprave o njegovi vsebini, čeprav bi ga vsak odgovoren poslanec zavrnil že zaradi njegove nepreglednosti,« so zapisali od delu parlamenta.

Opozorili so, da omenjeni  zakon ni izjema: »Ob zakonodaji, ki daje podlago oškodovanju javnega premoženja in jo lahko štejemo k sistemski korupciji, se pojavljajo še novi podobni predlogi zakonov – tudi ko gre za združitev Kada, DSU, Soda, AUKN in PDP v Slovenski državni holding, ki naj bi na nepregleden način upravljal naložbe države.«

Kaj zahtevajo v COS?

»V zvezi zahtevamo umik spornega odloka in spremembo zakonskih ter podzakonskih predpisov, ki bi v prihodnje zagotovili odgovornejše ravnanje s premoženjem države in lokalnih skupnosti.«

Deli s prijatelji