PREDČASNE VOLITVE

Le kandidat bi jim 
prekrižal račune

Objavljeno 07. maj 2014 11.31 | Posodobljeno 07. maj 2014 11.54 | Piše: Jadran Vatovec

Vlada v odstopu in opozicija naj bi bili za dialog: si zato dajeta duška?

Mag. Alenka Bratušek in vodja poslancev SD Matjaž Han: do volitev bosta prav gotovo že tekmeca. Foto: Aleš Černivec/Delo

LJUBLJANA – Ni nepomembno tisto, kar je vodja poslanske skupine koalicijskega SD Matjaž Han pred dnevi pisno zagotovil mag. Alenki Bratušek. Poudaril je namreč, da si socialni demokrati v tem hipu predvsem ne želijo politične krize in se zato strinjajo s premierko v odstopu, da je »v množici političnih preigravanj najbolje v najkrajšem možnem času in brez omahovanja izpeljati predčasne državnozborske volitve«: »Prepričani smo, da so v tem trenutku edino državljanke in državljani pooblaščeni, da odločijo, komu bodo zaupali prihodnji mandat v državnem zboru in posledično v vladi. Poslanke in poslanci Socialnih demokratov zato ne bomo niti iskali niti podprli nobenega predloga kandidata za novega mandatarja v tej sestavi državnega zbora.« Enako bi si bržda odgovorila tudi Bratuškova, če bi iz katerega koli razloga pisala sama sebi. Predvidljivo in pričakovano. Hanov odgovor Bratuškovi (podobno kot izjave, ki jih v zadnjih dnevih dajeta predsednika stranke Desus Karl Erjavec ali predsednik Državljanske liste dr. Gregor Virant) je zanimiv že zato, ker je, če ga pozorno proučimo, mogoče že vnaprej napovedati, kakšni bodo odgovori SD, DL in Desusa na vse morebitne predloge in pobude opozicijskih SDS, SLS in NSi.

Predlog Janševega SDS

Oglejmo si, denimo, predlog Janševega SDS. Poslanska skupina SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog za spremembo 81. člena ustave z osnutkom ustavnega zakona. Predlagana sprememba ustave bi (lahko) omogočila izvedbo predčasnih volitev. Vendar je hkrati tudi res, da Bratuškova ter SD, DL in Desus ne bodo nikoli pritrdili utemeljitvi, ki jo je ob vložitvi predloga dal vodja poslancev SDS Jože Tanko. Tanko je poudaril, da je predsednica vlade nazadnje resda podala odstopno izjavo, vendar je za to, da je to storila, potrebovala precej časa, drugič, da so se za razpad Pozitivne Slovenije in njene poslanske skupine očitno odločili tisti, ki iz ozadju oziroma v zakulisju upravljajo to stranko (ker so ugotovili, da bo za štiri vladne stranke bolje, če bodo volitve čim prej, ne pa šele prihodnje leto), in tretjič, da je vlada premierke Bratuškove končala enako neuspešno in klavrno kot svojčas Pahorjeva vlada, saj naj bi bili obe »neučinkoviti, neoperativni, nekompetentni«. Možnosti za (državo)tvorni dialog med vsemi parlamentarnimi strankami, skratka, tako rekoč ni.

 

Veliko govoriti (še) ni državotvorno

Premierka v odstopu mag. Alenka Bratušek se je 1. maja udeležila proslave na Javorovici nad Šentjernejem. Tam je v svojem (na)govoru med drugim poudarila, da se je včasih pač treba ločiti, da bi razločili dobro od slabega: »Včasih je treba oditi, da bi šli naprej močnejši. Slovenija se je znala ločiti, da bi živeli bolje. Učimo se od Slovenije...« Že pred tem (že minulo sredo) je, kot je znano, v pismu, ki ga je naslovila na predsednike vseh parlamentarnih strank, naslovnike pozvala, naj podprejo oziroma omogočijo predčasne parlamentarne volitve še pred poletjem. Nadvse pomenljiv je bil odgovor, ki ga je potem prejela od Zorana Jankovića. Janković ji je namreč odpisal: »Tvoj izstop iz Pozitivne Slovenije lahko pomeni le dvoje: ali ne sprejemaš več programa Pozitivne Slovenije, za katerega si lani dala svoj glas in ga celo pomagala pisati, ali pa ne moreš sprejeti osnovnih oblik demokracije z izraženo voljo članic in članov stranke na kongresu. Menim, da na ta način ne ti ne koalicijski partnerji ne izražate državotvornosti, o kateri veliko govorite.«

 

Deli s prijatelji