PONAREJANJE LISTIN

Lažna slovenska plemiča uporabljata črnogorski grb

Objavljeno 26. avgust 2017 11.59 | Posodobljeno 26. avgust 2017 12.00 | Piše: Moni Černe

Novomašnik in pevka trdita, da sta plemiča, in uporabljata črnogorski grb.

Uroš Pavkovič in Anita Kralj Pavkovič. Foto: Facebook

LENART – Grkokatoliški novomašnik, bodoči duhovnik iz Leskovca pri Krškem Uroš Pavkovič, ter njegova žena, 28-letna glasbenica oziroma pevka in učiteljica klavirja in orgel Anita Kralj Pavkovič iz Svete trojice v Slovenskih goricah, že dobro leto na svojem, za javnost odprtem profilu družabnega omrežja, objavljata grb plemiške družine Pavkovič, ki je izjemno podoben črnogorskemu. Pevka je avgusta lani, ko še nista bila poročena, ob grbu zapisala: »Grb plemiške družine Pavkovič, iz katere izhaja moj zaročenec, je postal tudi simbol mojega delovanja v prihodnosti.« Zapisano je še, da je avtor spletne strani Uroš Pavkovič.

Črnogorski grb na slovenskem vinu

Kar bode v oči, ni le plemiški izvor 23-letnega Pavkoviča, ki se je v Bogoslovnem semenišču Ljubljana pripravljal na duhovništvo, ampak grb, ki naj bi bil grb plemiške družine Pavkovič. Zakonca Pavkovič sta ga dala natisniti tudi na etikete vina, ki jih podarita znancem, družini ali prijateljem. A je osupljivo podoben grbu, ki ga kot svoj simbol uporablja črnogorski narod in je njegov videz urejen v 4. členu črnogorske ustave. Izvira od Petrovića Vladike Njegoša, na njem je upodobljen zlati dvoglavi orel, ki ima na prsih ščit z levom, med glavama krono, v krempljih leve noge drži žezlo, v desni pa vladarsko jabolko. Na ščitu na orlovih prsih je lev, ki hodi po zeleni travi, ozadje pa je modre barve.

Ali grb pripada (tudi) plemiški družini Pavkovič, katere potomec živi in dela v Sloveniji? Za pojasnitev smo prosili kabinet predsednika vlade Črne gore Mila Đukanovića. Njegov svetovalec in vodja službe za odnose z javnostjo Srdjan Kusovac je za Novice pojasnil: »Uporaba črnogorskega grba Pavkovičevih je v nasprotju s predpisi. Etalon grba Črne gore je definiran v zakonu o državnih simbolih in o dnevu državnosti Črne gore, kjer je predpisana tudi uporaba državnih simbolov. Grb in zastava se ne smeta uporabljati kot proizvodni ali storitveni žig, vzorec ali model niti kot kateri koli drug znak za označevanje proizvoda ali storitve.« Kusovac sklene: »Ne glede na nekatere podrobnosti, kot sta spremenjena barva in cesarska krona namesto kraljeve, je povsem jasno, da je takšna uporaba grba Črne gore v nasprotju s predpisi in mednarodno prakso.«

Plemiči, ki jih ni

Plemiška družina Pavkovič ne obstaja, takšen grb pa so smeli uporabljati le vladarji.

S črnogorsko vlado se strinjajo tudi slovenski genealogi – rodoslovci. A ne samo to, povedali so nam tudi, da plemiška družina Pavkovič ne obstaja in da so takšen grb smeli uporabljati le vladarji. Dr. Miha Preinfalk, višji znanstveni sodelavec in namestnik predstojnice Zgodovinskega inštituta Milka Kosa, nam je na vprašanje, ali stroka kaj ve o plemičih, ki jih novinarji nismo našli v nobenem uradnem registru plemiških družin, odgovoril: »Ni mi znano, da bi na Slovenskem živela plemiška družina Pavkovič. Našel sem samo hrvaško družino plemenitih Pavkovićev, ki pa je po podatkih hrvaških genealogov v moški liniji izumrla sredi 19. stoletja. Ta družina je imela povsem drugačen grb.« O domnevnem Pavkovićevem grbu pa dr. Preinfalk sklene: »Grb na spletni strani Anite Kralj je skoraj brez dvoma črnogorski. Vsekakor gre za vladarski grb, o čemer pričajo kraljevska krona oziroma knežji klobuk ter žezlo in jabolko v orlovih krempljih. Takšen grb so smeli uporabljati le suvereni vladarji. Dejansko je današnji črnogorski grb odsev nekdanjih črnogorskih vladarskih dinastij.«

Tudi Aleksander Hribovšek, predsednik društva Heraldica Slovenica in avtor portala www.grboslovje.si, zaposlen v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane, je za Novice povedal: »Gre za kopijo črnogorskega, ki so mu spremenili barvo in namesto kraljeve/suverenostne krone narisali cesarsko. Tako krono je na primer uporabljal cesar Svetega rimskega cesarstva, Avstrijskega cesarstva, Avstro-Ogrske in Rusije. Nihče drug.«

To je naš družinski grb!

Zakonca Pavkovič smo povprašali za njuno plat zgodbe: »Gre za grb prednikov moje družine, ki so se preseljevali in ki so bili plemiči. Izviramo iz Črne gore,« je dejal Uroš Pavkovič. Na vprašanje, v katerem uradnem aktu lahko najdemo plemiško družino, Pavkovič odvrne, da morebiti v Žumberku na Hrvaškem.

Na našo pripombo, da se z uporabo grba ne strinjajo v kabinetu predsednika vlade Črne gore in da po mnenju stroke plemiška družina Pavkovič sploh ne obstaja, se je novomašnik na nas hudo razjezil, njegova žena pa je v telefonskem pogovoru razburjena dejala, da bo prišla v redakcijo našega časopisa z odvetnikom, da lahko uporablja kateri koli grb želi in da nista naredila nič narobe.

»Imava tudi sosede črnogorskega rodu in njim se grb Pavkovičev zdi lep,« besna sklene. Dva dni pozneje sta znova poklicala, se opravičila in povedala drugačno zgodbo: »Moji predniki iz družine Pavkovič so mi pojasnili, da grb družina uporablja že od nekdaj, zato da se med seboj prepoznajo, uporabljal ga je že moj ded, do vašega klica pa sem živel v zmoti,« navaja Pavkovič. Prosil je, da zgodbe ne objavimo.


Zakonca ovadena zaradi suma ponarejanja listine

Na vprašanje, ali sta bila kadar koli ovadena zaradi ponarejanja zdravniškega izvida, po zanesljivih informacijah sta namreč v nekem drugem sodnem procesu zdravstveno stisko Anite Kralj ponaredila z zdravniškim izvidom, oba zakonca zatrdita, da je preiskava ovržena. Da ni čisto tako, je jasno iz odgovora Policijske uprave Maribor: »Policisti PP Lenart so 30. 9. 2016 prejeli prijavo zaradi suma kaznivega dejanja ponareditve listin (251. člen KZ-1) in 21. decembra na ODT v Mariboru tudi podali kazensko ovadbo,« sporoča Anita Kovačič Čelofiga. Romana Kac, namestnica začasne vodje Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru, pa nam je povedala: »Policijska postaja Lenart je na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru poslala kazensko ovadbo zoper dve osebi zaradi kaznivega dejanja ponarejanja listin po 251. členu kazenskega zakonika (KZ-1). Po pridobitvi dodatne listinske dokumentacije je Okrožno državno tožilstvo v Mariboru zoper obe osebi vložilo predlog za posamezna preiskovalna dejanja zaradi kaznivih dejanj ponarejanja listin po prvem odstavku 251. člena KZ-1, za katero je predpisana kazen zapora do dveh let.«

 

Deli s prijatelji