DELITVE

Lastninjenje vodovoda je razdelilo Grabonoš

Objavljeno 16. januar 2014 22.23 | Posodobljeno 16. januar 2014 22.23 | Piše: Oste Bakal

Občinsko lastninjenje vodovoda v Grabonošu in Grabonoškem Vrhu.

Župan Anton Slana. Foto: Oste Bakal

SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI  – Čeprav so mnoga gospodinjstva v Slovenskih goricah in Prlekiji od nekdaj imela lastne vodnjake in studence, so v 60. in 70. letih skoraj vsi gradili vaške, krajevne in občinske vodovode, ki so jim pripeljali vodo v hiše, hleve, lokale. In pred natanko 40 leti so svoj vaški vodovod, zgrajen z velikim odrekanjem, s samoprispevkom, prostovoljnimi prispevki ter predvsem prostovoljnim delom, zgradili tudi vaščani Grabonoša in Grabonoškega Vrha, ki sta takrat spadala v občini Gornja Radgona in Lenart, zdaj pa so v občinah Sveti Jurij ob Ščavnici in Cerkvenjak. Okoli sto družin je priklopljeno na vodovod, iz katerega teče neoporečna voda in, kar je morda še pomembneje, nikoli ne presahne, niti med najbolj sušnimi poletji.

Vaški odbor je soglašal

Grabonoški vodovod upravlja izvoljeni devetčlanski odbor, člane po določenem zaporedju menjavajo in doslej je bilo vse v najlepšem redu. Zaradi spreminjanja zakonodaje o preskrbi s pitno vodo pa so zadnja leta občine začele vaške vodovode prevzemati v svojo last. Tako tudi občina Sveti Jurij ob Ščavnici, ki je sklenila sporazum s sedmimi vaškimi vodovodi o njihovem prevzemu v občinsko last, potem pa jih predala v upravljanje izvajalcu javne službe. Sporazum je občina podpisala tudi z grabonoškim vaškim vodovodnim odborom. Župan Anton Slana pove, da predvsem zaradi odločbe zdravstvenega inšpektorata ter tudi 42 (od 98) podpisov solastnikov: »Po tem sporazumu se vaški vodovod Grabonoš, skupaj z objekti za črpanje, črpališči, vodnimi viri, rezervoarji in vodohrani prenese v last občine Sveti Jurij ob Ščavnici.«

Župan se zaveda, da je vodovod dejansko v lasti vaščanov, ki so ga gradili, a njihova lastnina ni definirana v nobeni uradni evidenci. Ob tem, da je vodno dovoljenje za vodni vir, iz katerega se preskrbuje grabonoški vodovod, izdano na občino, ki plačuje vodno povračilo. Župan nadaljuje: »Vaški vodovod je obratoval brez ustrezne dokumentacije tako z vidika finančnega poslovanja kot tudi zdravstvenega HACCP, tako da inšpekcijske službe vse obveznosti nalagajo občini Sveti Jurij ob Ščavnici. Zato je bilo nujno zadevo urediti in odbor vaškega vodovoda se je s tem strinjal. Občina Sv. Jurij ob Ščavnici v sklopu projekta vodooskrbe Pomurja na območju vaškega vodovoda Grabonoš predvideva novogradnjo javnega vodovoda, s čimer bo prevzeti vaški vodovod opuščen, saj ne zagotavlja požarne varnosti niti nima ustreznih dimenzij. Po podpisu sporazuma in uspešni primopredaji se bo štelo, da so vsi uporabniki, ki so na dan predaje priključeni na vaški vodovod, s tem priključeni na javnega, kar pomeni, da jim ob gradnji novega javnega vodovoda ne bo treba plačati komunalnega prispevka.«

Po vodo spet z vedri?

Na drugem bregu kot župan je Branko Fekonja, saj pravi: »Naši problemi so se začeli pred približno dvema letoma, ko je takratni predsednik odbora vaškega vodovoda sklical sestanek in zahteval, da naš vodovod predamo v last občine. Jaz in večina drugih pa se je zavzemala, da vodovod predamo občini le v upravljanje, lastnina pa naj ostane naša. Naj občina dela svoj javni vodovod, kakor hoče, in naj pristopijo le tisti, ki bodo imeli denar za priklop. Zamislite si samo, kako bo šla zraven soseda, ki ima mesečno pokojnino 180 evrov, samo za priklop pa bo potrebovala najmanj dvakrat toliko. Prepričan sem, da mnogi naši vaščani ne bodo mogli pristopiti novemu javnemu vodovodu, in če tedaj presekajo naš vodovod, bomo morali vodo za pralni stroj prinašati v vedrih.« Dodaja tudi, da si 50 domačinov, ki so podpisali peticijo, da nasprotujejo predlaganemu prenosu, zasluži najmanj korektno informacijo in pojasnilo: »Ne vidim vzroka, da bi zaprli naš vodovod, ki smo ga sami gradili in nam vseh 40 let daje zdravo in dobro vodo ter ni nikoli presahnil, niti v najhujših sušah. Nihče pa ne ve, kako bo z novim javnim vodovodom. Glede kakovosti vode ne vem, kdaj bi našli neustrezne vsebnosti, pa tudi če bi jih, je vprašanje, kje so vzeli vzorce. Mi vemo le, da imamo čisto in kakovostno vodo.« Fekonja je prepričan, da bi vsak krajan imel kaj povedati, zato je treba sklicati sestanek. Sprašuje tudi, zakaj bi sedanji vodovod zaprli, ko bi lahko bil vsaj rezerva javnemu.

Odločno zavrača očitke nekaterih, da se pripravlja na jesenske lokalne volitve in da je velik spletkar in zdrahar: »Ne eno ne drugo ne drži, saj če te podpira več kot polovica sokrajanov, to menda že nekaj pomeni. Nimam nič proti županu, občinski upravi, občinskemu svetu ali našemu vodovodnemu odboru, želim le, da bi si vsi nalili čisto in zdravo vodo ter jo pošteno uživali tudi v prihodnje.«

Gradili krajani, vzela bi občina

Večina Grabonošcev nima nič proti temu, da bi vodovod predali v upravljanje občini, vsi pa se ne morejo sprijazniti s tem, da bo njihov vodovod postal last občine. Pobudnik nasprotovanja in vodja zbiranja podpisov Branko Fekonja je s somišljeniki zbral natanko 50 podpisov podpore. Moti jih predvsem način prevzema vodovoda, ker da niso seznanjeni praktično o ničemer. Nasprotujejo kakršnemu koli barantanju z njihovim premoženjem, še posebno ker naj bi bila njihova voda ena najbolj zdravih na območju, nikoli ni bilo ugotovljeno, da bi bila onesnažena ali oporečna. Ne vidim vzroka,
da bi zaprli naš vodovod, ki smo ga sami gradili in nam vseh 40 let daje zdravo in dobro vodo ter ni
nikoli presahnil.

Deli s prijatelji