VIDEOPRENOS

»Klemenčičevo poročilo je bilo konstrukt za državni udar«

Objavljeno 26. februar 2015 15.56 | Posodobljeno 26. februar 2015 16.52 | Piše: S. N.

Prvak največje opozicijske stranke se je odzval na sodbo vrhovnega sodišča.

LJUBLJANA – Na sedežu stranke SDS poteka novinarska konferenca Janeza Janše. Prvak največje opozicijske stranke se je odzval na sodbo vrhovnega sodišča. Ugodilo je Janši in odpravilo sporno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), zaradi katerega je leta 2013 padla druga Janševa vlada.

Najprej je Franci Matoz opisal potek dogodkov od nastanka poročila KPK do odločitve vrhovnega sodišča in vsebino odločitve.

KPK je presegel svoja pooblastila in naredil korake, ki jih ne bi smel. »Drži tisto, kar je bilo ves čas zatrjevano. Klemenčičeva komisija je nanizala kup neresnic, s hudimi posegi v temeljne pravice,« je dejal Matoz. »Vrhovno sodišče KPK (Klemenčiču) v sodbi očita prekoračitev pooblastil in prisvojitev pristojnosti drugih organov!«

»Pravica, ki je odložena, je pravica, ki je odrečena«

»Minilo je več kot dve leti in en mesec, odkar je KPK izdal poročilo. Isti dan, ko je bilo poročilo izdano, se je začelo rušenje vlade in koalicije. Vse institucije, ki so pritožbe obravnavale, so dejale, da je treba zaradi urgentnosti zadeve stvar obravnavati absolutno prednostno. To je trajalo več kot dve leti, nastale so posledice, ki so nepopravljive. Slovensko sodstvo je kljub temu, da je bilo poročilo odpravljeno, dokazalo, da ravna v nasprotju s temeljnimi načeli prava. Pravica, ki je odložena, je pravica, ki je odrečena. Nič ni mogoče več popraviti,« je dejal Janša.

»Zaradi poročila, ki je danes brezpredmetno, je leta 2013 padla vlada. Posledice niso popravljive,« je dodal predsednik SDS. »Poročilo Klemenčiča je bilo konstrukt za državni udar in preprečitev nujnih reform!«

Cenitev premoženja v poročilu je po Janševem mnenju lažni konstrukt. »Posledica tega konstrukta je bila policijska preiskava, ovadba in očitek, da sem na sporen način prodal nepremičnine.« Pravi, da so bile cilj poročila čim bolj nepopravljive posledice. »Padla je vlada, zaustavljene so bile reforme.«

image

Se bo tožilstvo spravilo nad Klemenčiča

Zaradi kritiziranja poročila KPK se je v sodnem postopku znašel tudi France Cukjati. Zaradi njegovih kritik je Klemenčič proti njemu sprožil kazenski postopek. »Bil sem zaslišan, pred nekaj dnevi pa sem dobil sklep tričlanskega senata, ki je zavrglo kazenski pregon. Sodišče je zavarovalo svobodo govora. Ob vsem tem se človek vpraša, ali bo državno tožilstvo sprožilo pregon zoper človeka, ki je s svojim položajem namerno sprožil politično krizo. Kakšna je vlada in kakšen je predsednik, ki na tako pomemben položaj postavi človeka, ki ne ve, kaj je pravna država, in namerno zlorablja svoj položaj? Na tej točki se lomi pravna država. Postavlja se vprašanje, kaj bodo storili sedanja vlada, premier in javno tožilstvo. V takšnih trenutkih se pojavlja vprašanje, ali smo mnogo manj pravna država, kot smo bili nekoč.«

»Moramo se vprašati, kdo so avtorji tega zmazka, kje so in kaj počnejo,« pa je nadaljeval Vinko Gorenak. »Gospod Stare in Klemenčič sta bila moja strokovna sodelavca. Oba sta kazala izjemne ambicije znotraj policije, še posebej Stare. Nikoli nobeden izmed njiju ni dosegel tistega, kar je poklicno mogoče doseči znotraj policije. Oba sta odšla na takšne ali drugačne službe in storila, kar sta.« Pravi, da je na levici običajno, da se za umazano delo nagradi. »Ne pozabimo, da je Klemenčič danes pravosodni minister. Praprotnik je evidentno na koruptivni način prešel na NLB, Stare je tretji nagrajenec, postal je državni sekretar na ministrstvu.« Pravi, da je zelo jasno: »Prišli so, opravili umazano delo in bili za to nagrajeni. Tudi vi se morate o tem vprašati.«

Podpredsednik SDS Zvone Černač pa je opozoril na to, kako bi se lahko posledice, ki so nastale, sploh odpravile.

Zahtevajo odstop

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je opozoril na poročilo računskega sodišča, ki je ugotovilo, da je v času Klemenčiča KPK kršil osem zakonov. »Že samo delo Klemenčičevega senata kaže na to, da je integriteta izredno slaba. Če je nekdo seznanjen, da je nekdo kršil toliko zakonov pri svojem delu, in ga predlaga za ministra za pravosodje, lahko samo ugotovimo, da se je Miro Cerar s takšnim kadrovanjem odločil uničiti še preostanek pravne države.« Pravi, da je med funkcionarji težko najti osebo, ki bi ji očitali toliko kršitev. »Zahtevamo, da Klemenčič odstopi.« Janša pa je dodal, da pričakuje, da je Klemenčič že odstopil.

Na odziv nekdanjega vodstva KPK, da sodišče ni ovrglo vsebine, pa je Matoz odvrnil: »Dejstvo je, da je v tej sodbi napisano, da si je KPK vzel pristojnosti, ki jih za preverjanje premoženjskega stanja ni imel.« Matoz je še dodal, da je odločitev vrhovnega sodišča dokončna.

 

:: Twitter SDS (v živo)

Videoprenos v živo:

Watch live streaming video from videosds at livestream.com
 
Deli s prijatelji