DEPALA VAS

Kdo bo povedal ceno zadnje afere: Kučan, Virant, Žerjav ali Erjavec?

Objavljeno 17. januar 2013 17.06 | Posodobljeno 17. januar 2013 17.06 | Piše: T. L.

Milan Zver nedavni Virantov ultimat Janši, da odstopi, ocenjuje kot novo Depalo vas.

Milan Zver.

LJUBLJANA – »SDS bo kmalu postala še močnejša politična sila, takšna, kot jo Slovenija potrebuje. Zato, ker sta poštenost in resnica na njeni strani. A sama po sebi ne bo prišla: potrebno bo veliko poguma, dela in tveganja,« je v besedilu z naslovom Od Depale vasi do KPK – Virant, objavljenem na spletni strani SDS, zapisal evropski poslanec in (neuspešni) kandidat za predsednika republike na zadnjih volitvah Milan Zver. »Filozofija rušenja Janeza Janše je v obeh primerih enaka. Okoliščine so sicer različne, vsebinski in pravni okviri tudi, enako splošne posledice, toda namen in izplen pa je enak: rušiti in zrušiti Janšo.«

Od Depale vasi ...

Zver najprej obuja spomine na čas, ko je bil šef kabineta tedanjega obrambnega ministra Janeza Janše. Kot piše, je imel najprej »občutek, da bo kar trajalo«, vendar pa so se stvari začele spreminjati. »Vse bolj sem postajal prepričan, da zgodba ne bo dolgo trajala in da bo Drnovšek prej ali slej klonil pred pritiskom stare nomenklature, da zamenja obrambnega ministra. Seveda so najprej mediji začeli usklajeno pritiskati na ministrstvo.
Z (dez)informacijami so jih zalagali celo posamezniki iz kriminalistične in tajne službe. Pritiske so okrepili potem, ko je Janša prevzel vodenje stranke in napovedal odločen boj proti korupciji, še posebej na področju državnih financ.«

Zver trdi, da je tedaj tranzicijska levica mrzlično pripravljala teren za obračun z Janšo. Na združitvenem kongresu levice na Bledu, ki sta se ga Janša in Zver udeležila, je bila klima takšna, »da je postalo kmalu jasno, da bodo Janšo odžagali. Manjkal je le še povod. Tega so prinesli tajni agentje. Eden od njih je kupoval morebitne obremenilne dokumente za ministrstvo, še posebej za takrat še udarno pest slovenske vojske, specialno brigado Moris, ki jo je vodil Tone Krkovič.« Sledila je t. i. Depala vas, »mediji pa so družno obtožili Janšo in oblikovali konstrukt, da »vojaški škorenj« tepta človekove pravice oziroma ubogega, nedolžnega civilista«, zaradi česar je obrambni minister nato tudi padel. Zver zgodbo o Depali vasi zaključi z oceno, da je preteklo precej časa, da je »resnica o Depali počasi prišla v javnost«.

... do vseslovenske vstaje in KPK 

Zver nedavni Virantov ultimat Janši, da odstopi, ocenjuje kot novo Depalo vas. Namesto izhoda smo padli v novo politično krizo, gospodarska in socialna se bo nadaljevala. »Koga bomo povprašali za milijardno ceno zadnje afere: Kučana, Viranta, Žerjava, Erjavca? Že dolgo je znano, da je politična stabilnost države eden od najvplivnejših dejavnikov gospodarskega razvoja.« 

Prepričan je, da je izguba vladne večine rezultat podrobnega in skrbno pripravljenega načrta. »Medijsko in politično okolje so tokrat pripravljali s projektom »vseslovenske vstaje«, ki se ga je, roko na srce, udeležilo le nekaj promilov državljanov. Kot vrhunec tega je zagledalo luč sveta Klemenčič-Praprotnikovo poročilo, ki je bremenilo Janeza Janšo. Ta hip ni najpomembnejše to, da je z zakonskega in ustavnega vidika poročilo sporno, ampak da je Janez Janša »mnenje« komisije na samem začetku prepričljivo zavrnil. Toda ta proces bo nekaj časa še trajal. Resnica tudi v tem primeru, tako kot pri »Depali vasi ena«, potrebuje nekaj časa.« 

Zver je prepričan, da je filozofija rušenja Janeza Janše v obeh primerih enaka. »Okoliščine so sicer različne, vsebinski in pravni okviri tudi, enako splošne posledice, toda namen in izplen je enak: rušiti in zrušiti Janšo. Celo »judeževo« delo je bilo opravljeno v obeh primerih! Toda izplen te zgodbe bo tudi tokrat drugačen, kot bi si želeli scenaristi.« 

Deli s prijatelji